Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Notafilie, bankovky, aukce » 1. aukcia Macho a Chlapovič, 15. 10. 2011

Vykupminci.cz
Numisargo

1. aukcia Macho a Chlapovič, 15. 10. 2011

Moderátoři: acme2000, smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Myslím si, že niektorých kolegov by mohli zaujímať položky v tejto aukcii. V ponuke sú aj bankové vzory a taktiež aj napr. legionár.

www.numizmatikamch.sk
Registrovaný uživatel
Musím říct, že jsem se na ten katalog dlouho těšil, ovšem tuto aukci asi vypustím. Jsou tam sem tam zajímavé kousky (třeba 5Ks, série X nebo poukázka 1000K, 10/1961, H), ale celkově to myslím docela vypovídá o současném stavu nabídek: poměrně hodně vzorů (už zase...), sada nevydaných 1951-53 (objevují se tak pravidelně a tak často, že je s podivem, že se cena pořád drží), velmi široká nabídka novodových slovenských specimenů a anulátů (to je opravdu na zlatou plaketu Adama Smithe, jak psal jinde tuším dráček - těch fontů použitých na přetisky a vůbec variant je tolik!).
Ovšem hodnotit můžu jenom bankovky, na mince jsem totální neznalec.
Moderátor
Urovni zpracovani katalogu jsem mile prekvapen, popisy, metrologicke udaje i u nizkych nominalu, u vzacnejsich minci i velke fotky, nabidka na prvni aukci co se numismatiky tyce velmi slusna, pro mne jen trochu skoda ze je v aukci velmi malo bohemiky. Pokud v uvedenem trendu vydrzi tak verim ze se o budoucnost bat nemusi.
Registrovaný uživatel
no a já můžu jen tiše a závistivě koukat na tu nabídku zajímavých chybotisků, co bych za ně v české verzi dal, některé jsou opravdu krásné kousky
Registrovaný uživatel
Tak teda dúfam, že sa tam stretneme. Kto sa chystá?
Registrovaný uživatel
Zaujímal by ma názor členov tohto fóra na rozhodnutie poriadateľov tejto aukcie uvádzať hodnotenie stavu (kvality, zachovalosti) bankoviek v aukcii touto pre mňa zvláštnou stupnicou. Nie že by som jej nerozumel, ale bez váhania by som uprednostnil našu klasickú stupnicu. Pozeral som v numpsziho tabuľke, čo to je vlastne za stupnicu, ale nejak ju neviem určiť... http://numpszi.net/wp/?page_id=15
Na obrázku prikladám screen stupnice z katalógu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ja tiež chystám
« Poslední úpravu provedl(a) endisk v 15. 9. 2011, 21:19. »
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Musím říct, že jsem se na ten katalog dlouho těšil, ovšem tuto aukci asi vypustím. Jsou tam sem tam zajímavé kousky (třeba 5Ks, série X nebo poukázka 1000K, 10/1961, H), ale celkově to myslím docela vypovídá o současném stavu nabídek: poměrně hodně vzorů (už zase...), sada nevydaných 1951-53 (objevují se tak pravidelně a tak často, že je s podivem, že se cena pořád drží), velmi široká nabídka novodových slovenských specimenů a anulátů (to je opravdu na zlatou plaketu Adama Smithe, jak psal jinde tuším dráček - těch fontů použitých na přetisky a vůbec variant je tolik!).
Ovšem hodnotit můžu jenom bankovky, na mince jsem totální neznalec.

Na 100 % souhlasím. Kdyby nebylo bankovních vzorů ? a novodobých bankovek Slovenska, tak by tam kromě legionáře nebylo téměř nic. a ceny " bez komentáře ". A ty běžné specimeny bankovek 1. republiky, ty jde koupit na každém blecháči, škoda psaní položek. No berme to jako začátek, uvidíme, jak to půjde dál. Jen mě šokují ceny těch slovenských kousků. Na sběateli je prodávali za podobné ceny a nikdo je nechtěl. A to nemluvím o tom, že je měli třba po 5 - 10 kusech !!!! A k slovenským specimenům? Předpovídám jim stejný osud , jako přetisku Bimilenium. Téměř neprodejné za nominál. Je to můj pohled na věc, takže ho berte s rezervou. Podle mě je toho " uměle vyrobeno " tolik, že se cena těchto kousků bohužel znehodnotila.
Moderátor
Položky č. 512 - 688 - novodobé Slovensko? Krásná ukázka a potvrzení toho, jak jsme se bavili o tom, že to prostě byly tisky "na kšeft.

Trávovi červený (kladný) puntík, že mile překvapil svou rekací (jsem se tak trochu bál, aby tu zas nebyl ohlas na tu opravdu SUPER-MEGA-PESTROU dávku novodobých a ZARUČENÝCH vzorů SK :D )
Registrovaný uživatel
Jinak osobně mám v plánu, že bych dorazil, mám tam nějaké vyhlédnuté položky , bohužel se bojím, že to vymete , podobně jako na Aurei " kolega na telefonu.
Moderátor
Zajímavé:

Obrázek vložený uživatelem

na bankovce jsou podle mě perforace ze dvou různých perforaček (jedna s úzkými jehlami - tzv. malá slovenská, druhá široké jehly)
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Položky č. 512 - 688 - novodobé Slovensko? Krásná ukázka a potvrzení toho, jak jsme se bavili o tom, že to prostě byly tisky "na kšeft.

Trávovi červený (kladný) puntík, že mile překvapil svou rekací (jsem se tak trochu bál, aby tu zas nebyl ohlas na tu opravdu SUPER-MEGA-PESTROU dávku novodobých a ZARUČENÝCH vzorů SK :D )

Díky za pochvalu, to jsem nečekal. Musím říct, že perforace novodbého slovenska mi zatím nic neříká a asi to tak zůstane. Objevuje se toho , čím dál víc. Zkuste někdo sehnat " bankovní vzor " u nás neplatných bankovek let 1985-1989 . Téměř nemožné.
Registrovaný uživatel
ještě jsem chtěl k těm " vzorům" napsat jeden poznatek, ale cme mě předběhl. Já sháním " neobvyklé perforace " již od roku 1995 a usím konstatovat, že byly o doby vydání publikace " bankovní vzory !" téměř nesehnatelné, i když je nikdo nehledal. Proč a hlavně odkud se v poslední době objevilo takovéto množství těchto kousků. Vždyť ani autor / p. Karasiewicz / který tuto publikaci vydával a sháněl poznatky, neměl tyto kousky ano možnost nascenovat.A teď jsou v každé aukci. Takže asi tolik. Zamysleme se nad otázkou od Acmeho !!!!
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Zajímavé:

Obrázek vložený uživatelem

na bankovce jsou podle mě perforace ze dvou různých perforaček (jedna s úzkými jehlami - tzv. malá slovenská, druhá široké jehly)

U té 10 Ks 1943 stejný ů PROBLÉM ? " perorace ze dvou perforaček, při zvětšení úplně jasné.
Registrovaný uživatel
A bylo ticho ........
Moderátor
tráva > aha, pravda, pravda - já se zaměřil jen na tuhle a ostatní nezkoumal, ale poznatek u té 10 Ks mě utvrzuje v tom, že to nevidí jen moje oči ... :)

jinak skutečně se teď ty zaručené bankovní vzory vyrojily až v podezřele velkém množství (přesně jak říká tráva - když Karasiewicz tvořil publikaci, mnohdy nesehnal ani jeden exemplář a teď ... )
Registrovaný uživatel
Mna by zaujimalo, ako moze vzniknut takato perforacia z dvoch perforovacich strojov. Pokial ide o umelu perforaciu je zaujimave, ze sa podarilo pozhanat bankovku s otocenou perforaciou a k tomu este aj presny rozptyl serie a cisla ako uvadza Karasiewicz a potom dopasovat tu dolnu perforaciu. Ci vlastne mne nieco unika?? Tak teda jedna sa o pravu,alebo falosnu perforaciu?
Registrovaný uživatel
Osobne si myslím, že na to, že to pôvodne mala byť len aukcia mincí a sa zohnal celkom pekný materiál do aukcie a mohla sa spraviť aj sekcia bankoviek. Je ľahké kritizovať, ťažké tvoriť. Však ČNS papierové platidlá nemala minule ani zdaleka takú ponuku a to je zamerané na bankovky. Takže si myslím, že je to slušné, nakoľko ide aj o prvú aukciu.
A pán Kučera, ak mám dobré info, dostane sa v daľšej aukcii aj na Vaše obdobie :-)
Čo sa týka anulátov, vzorov, specimenov - kde inde to ponúkať ked nie na Slovensku? Možno je toho dosť, ale je aspon široký výber. Napr. kto má zo SR bankoviek 200 a 500 Sk 2006 s. A v stave UNC? Alebo vôbec v hoc akom stave? ČR bankovky okrem zaira nemajú ani jednu TOP bankovku, ktorá by sa nedala zohnať. AK sa mýlim opravte ma.
Chybotisky - a SR chybotlače do Tvojej zbierky nie sú zaujímavé? :-)
A čo sa týka bankových vzorov - môj osobný názor je, že len pár zberateľov zbieralo tieto zaujímavé perforácie (veľa ľudí to bralo len specimen, nespecimen), ale ked vyšla kniha o bankových vzoroch a spravilo sa pár neuveriteľných predajov za veľké čiastky, každý sa začal o to zaujímať. A ľudia zistili, že aj v zbierkach majú nejaký ten bankový vzor...A potom to už išlo.
Registrovaný uživatel
tak tak, suhlasim
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
NumizmatSR napsal
Chybotisky - a SR chybotlače do Tvojej zbierky nie sú zaujímavé? :-)


já se těším z nových obrázků a překvapila mě kvalita i kvantita, jen v tom pozitivním.
Musím se přiznat, slovenské bankovky mě kompletně míjejí a neberou, ale protože na nový přírůstek do své mini-sbírky čekám už přes dva roky a tohle může být poslední šance, jak si letos alespoň jeden zajímavý československý kousek pořídit, popřemýšlím.
Mimochodem, září se přehouplo do druhé poloviny a podzimní aukce pomalu na horizontu, nemáte někdo zprávy o Klimovi? Jestli letos zase nic, tak už nevím.
Moderátor
NumizmatSR napsal
Osobne si myslím, že na to, že to pôvodne mala byť len aukcia mincí a sa zohnal celkom pekný materiál do aukcie a mohla sa spraviť aj sekcia bankoviek. Je ľahké kritizovať, ťažké tvoriť. Však ČNS papierové platidlá nemala minule ani zdaleka takú ponuku a to je zamerané na bankovky. Takže si myslím, že je to slušné, nakoľko ide aj o prvú aukciu.


S tímhle problém nemám a souhlasím, každá snaha se cení a co se mi v tomto případě nejvíc líbí je prezentace materiálu (pdf s poměrně bohatým obsahem obrázků v poměrně dobré kvalitě.

Citovat
Čo sa týka anulátov, vzorov, specimenov - kde inde to ponúkať ked nie na Slovensku? Možno je toho dosť, ale je aspon široký výber. Napr. kto má zo SR bankoviek 200 a 500 Sk 2006 s. A v stave UNC? Alebo vôbec v hoc akom stave? ČR bankovky okrem zaira nemajú ani jednu TOP bankovku, ktorá by sa nedala zohnať. AK sa mýlim opravte ma.


Nejde mi o to, že se slovenské bankovky nabízí na Slovensku (přesně tak - kde jinde by to mělo být) a míjím i zmíněné série A. Spíš je zde skutečně jasně vidět, jaké množství různých variant přetisků (VZOR, SPECIMEN), perforací a všech možných kombinací existuje a že mi to až příliš zavání obdobným množstvím vzorů, specimenů atd., které se tisknou pro spoustu dalších států po celém světě (nicméně tam je cena tomu odpovídající - pár USD, protože nejde o nějakých pár kusů určených pro banku, ale prostě zboží pro komerční prodej a prezentační účely).

Citovat
A čo sa týka bankových vzorov - môj osobný názor je, že len pár zberateľov zbieralo tieto zaujímavé perforácie (veľa ľudí to bralo len specimen, nespecimen), ale ked vyšla kniha o bankových vzoroch a spravilo sa pár neuveriteľných predajov za veľké čiastky, každý sa začal o to zaujímať. A ľudia zistili, že aj v zbierkach majú nejaký ten bankový vzor...A potom to už išlo.

Jak psal tráva > sháním " neobvyklé perforace " již od roku 1995 >>> že by prostě 16 let neměl štěstí, aby nenarazil na někoho, kdo to prodává?
Jinak s tou perforací (proč je každá z jiné perforačky) ... je to nanejvýš podivné
Registrovaný uživatel
Netvrdím, že to musí být tento případ, ale...
zhotovit perforační strojek na specimen pokud se to někomu finančně vyplatí není nijak tak moc složité a ani nebude až tak drahé, pochopte to!
Když sleduji někdy až "pomatenost" trhu s perforacemi, často malé či špatné znalosti sběratelů, už mne napadlo, zda něco podobného neudělat(a napakovat se), ale asi jsem moc "čestnej a blbej", tak svodu odolávám...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Vzhledem k tomu, že jsem tuto diskusi odstartoval, jednu poznámku:

NumismatSR: netušil jsem, že to měla být původně jenom aukce mincí. V tom případě dobrá práce! Mimochodem, katalog jako takový je opravdu velmi dobře zpracovaný. Ale co se týče bankovních vzorů a novodobého Slovenska, názor asi nezměním.
Registrovaný uživatel
Všetko chce čas a určite sa to do buducnosti poriadane rozbehne. Ja len dufam ze aukcia bude min. 2x do roka. Este uvidime uroven aukcie ked budeme priamo tam.
Registrovaný uživatel
openroad napsal
Mna by zaujimalo, ako moze vzniknut takato perforacia z dvoch perforovacich strojov. Pokial ide o umelu perforaciu je zaujimave, ze sa podarilo pozhanat bankovku s otocenou perforaciou a k tomu este aj presny rozptyl serie a cisla ako uvadza Karasiewicz a potom dopasovat tu dolnu perforaciu. Ci vlastne mne nieco unika?? Tak teda jedna sa o pravu,alebo falosnu perforaciu?


A prave proto mi prijde, ze to falesna perforace rozhodne nebude, skutecne by to znamenalo:

- najit kus, kde bude ZRCADLOVA perforace 1x (uz to neni snadne)
- aby rozsahem serie a cisla bankovka ZHRUBA zapadala do rozsahu, jaky uvadi Karasiewicz
- a jeste tam trefit symetricky tu druhou perforaci nejakym strojkem

.... a ze by nekdo NICIL NEPERFOROVANOU, no tak to snad ani nepada v uvahu, hlavne u te poukazky 2000Ks :P

Nemuze to byt treba vysvetlitelne tak, ze vlozim najednou treba 10 bankovek, udelam perforaci (takze bankovky, co byly nahore, maji perforaci vyraznejsi - jakoby tlustou) a pak cely balicek obratim, strcim ho tam znova, ale ted jsou bankovky (co byly nahore) pro zmenu dole, a tak perforace vyjde nevyrazna, jakoby slaba ????? :? :?
« Poslední úpravu provedl(a) jirka72 v 16. 9. 2011, 10:49. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Notafilie, bankovky, aukce » 1. aukcia Macho a Chlapovič, 15. 10. 2011

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1