Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » 10 haléř 1994- varianta d z oběhu

Vykupminci.cz
Numisargo

10 haléř 1994- varianta d z oběhu

Moderátoři: Charon, Guldiner, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den Všem, nalezl jsem 2 kusy 10 h variatu d, která měla údajně být jen pro sady a v oběhu se nevyskytovat. Ví někdo kolik těchto desetníku bylo v oběhu? popřípadě jestli je to běžná věc nebo v oběhu bylo jen minimum kusu.

p.s. přikládám článek, kde jsem se dočetl že by se v oběhu neměl vyskytovat.

díky za reakce.

http://www.richtera.cz/numismatics/loadframe.html?bohemia_1918-1993_varianty.html
_______________
Začìnající sběratel
Registrovaný uživatel
Pokud se týká varianty "d" tak tato se na aukcích Aukra vyskytuje běžně a cena se pohybuje od 1 Kč (1.obrázek) do 60 Kč (2.obrázek).
Také se tato varianta "d" nabízí společně s variantou "e" (3.obrázek) a zde dosáhly tyto dvě varianty ceny 12 Kč.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji za info, ještě poprosím jak je to s 20 haléřem 1994 variantou "e" a "f" z oběhu ?

díky.
_______________
Začìnající sběratel
Registrovaný uživatel
Bohužel u této mince nemám žádné záznamy, prodejci nerozlišují varianty, ale pouze mincovny Hamburg a Jablonec. Například mince na obrázku byly prodány za 29 Kč.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
díky, podle stránek na netu, jsem předpokládal, že "vzácnost" mince se určuje podle počtu vyražených kusu a podle počtu minci v oběhu v ruzných variantách. Že se rozlišujou hlavně mincovny, pokud jsem pochopil správně, je pro mě zajímavá informace.
_______________
Začìnající sběratel
Registrovaný uživatel
jinak co se týče desetníku varianty "d" mělo ho být vyraženo 27500 ks jen pro sady. A dvacetníku variant "e" 2500 ks výhradně pro sady a varianty "f" 17500 ks pro sady. Dá se někde dohledat kolik jich bylo vpuštěno do oběhu?

díky.
_______________
Začìnající sběratel
Registrovaný uživatel
Dle mého názoru by se tato informace mohla dohledat pouze v archivu České národní banky a České mincovny v Jablonci nad Nisou, ovšem pokud budeme vycházet z informací, které je možné dohledat v knize pana Jaroslava Moravce "České mince 1993-2012 a medaile české mincovny 1993-2010" a zde se můžeme dočíst:

a) že 10 haléře 1994 varianty "d" (lesklá ražba) bylo vyraženo NEJMÉNĚ 27.500 kusů pro sady.
b) že 20 haléře 1994 varianty "f" (lesklá ražba) bylo vyraženo NEJMÉNĚ 17.500 kusů pro sady.
c) že 50 haléře 1994 varianty "l" (lesklá ražba) bylo vyraženo NEJMÉNĚ 27.500 kusů pro sady.

Takže kolik kusů bylo vlastně vyraženo těchto tří nominálů?

Dále je nutné vzít do úvahy kolik bylo v roce 1994 zkompletováno sad oběžných mincí.

Ve výše uvedené publikaci je uvedeno, že v roce 1994 byly vydány 2. varianty sad při čemž pro sady 1. varianty, (náklad 20.000 kusů - stav 13.400 kusů) byla použita u 10 haléře varianta "c" (matovaná ražba) v počtu 2.500 kusů, u 20 haléře varianta "e" (matovaná ražba) v počtu 2.500 kusů a u 50 haléře varianta "k" (matovaná ražba) v počtu 2.500 kusů.
Pro doplnění počtu 20.000 kusů sad bylo použito 17.500 mincí lesklé ražby od každého nominálu (10 h varianta "d", 20 h varianta "f", 50 h varianta "l").

Pro sady 2. varianty (náklad 10.000 kusů - stav 7.000 kusů) byly požity u všech zde vyjmenovaných nominálů, další mince lesklé ražby, takže pokud údaje ve výše uvedené knize jsou správné (o čemž já nepochybuji), dostal se do oběhu větší počet mincí (10 h, 20 h a 50 h), které byly určeny výhradně pro sady, ovšem počet se dá velmi těžko odhadnout, když neznáme přesný počet (NEJMÉNĚ) vyražených mincí.
Registrovaný uživatel
nejsem odborník, takže budu obecnější. vzhledem k počtu vyražených desetníků v roce 1994, kterých bylo ten rok podle čnb vyraženo 106 430 884 ks předpokládám ve všech variantách, tak i kdyby počet mincí varianty "d" přesáhl třeba i několikanásobně uvádění počet 27 500 ks (nejméně) oproti ostatním variantám stejné mince toho ročníku bude v oběhu zastoupenej podstatně méně..podle mého pohledu a logiky. Což z něj dělá zajímavou minci alespon pro mě. podobně to vidím i 20 haléře "e" a "f" a pokud někdo někdo prodává za 20 kč...velice rád si přikoupím :)
_______________
Začìnající sběratel
« Poslední úpravu provedl(a) Izion v 14. 5. 2016, 8:20. »
Registrovaný uživatel
Souhlasím, že varianta "d" je vzácnější než varianta "e", ovšem pokud se týká vyražených 10 haléřů, tak jejich počet je pouze 53.127.024 kusů (jsou započteny všechny varianty, viz Moravec, Novotný a další literatura), ovšem to nemění nic na skutečnosti, že "déčko" je vzácnější a co teprve "céčko".
Moderátor
Mohu dodat (za nominalni hodnotu) asi 3 kg neplatnych ceskych 10,20,50 haleru, pokud by někdo chtel hledat varianty a jine zajimavosti, ja na tohle trpelivost nemam. Zajemci piste na numismat@seznam.cz.
Registrovaný uživatel
Měl bych zájem pokud ještě jsou :)
_______________
Začìnající sběratel
Moderátor
Izion: tak mi napište na uvedený mail, domluvime se.
Registrovaný uživatel
A pre nas laikov nejake jednoduche rozdelenie nemate? Netusim o ake varianty sa jedna. Mince CR zbieram podla rocnikov...ako pokracovanie CSSR a preto o tom chcem nieco vediet. Dakujem.
Moderátor
tomi: v prvnim prispevku je odkaz
Registrovaný uživatel
Hmmm...uz vidim...kujeeeem
Moderátor
Izion nepise, mail ma skryty, takze mince jsou zatim volne - pokud mate nekdo zajem, napiste mi.
Registrovaný uživatel
numismat napsal
Izion nepise, mail ma skryty, takze mince jsou zatim volne - pokud mate nekdo zajem, napiste mi.


Zdravim, mozna uz je pozde, ale za zkousku nic nedam. Mate stale nejake ty halire?? Dekuji za odpoved.
Moderátor
kafun: mince mam, posilal jsem mail.
Moderátor
kafun se zatim neozval, mince jsou tedy volne pro pripadne dalsi zajemce.
Registrovaný uživatel
Já jich mám celkem hodně

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše mince » 10 haléř 1994- varianta d z oběhu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1