Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 1000 Kč 1932

Vykupminci.cz
Numisargo

1000 Kč 1932

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dle Bajera u této bankovky končil její oběh 15. ledna 1944. Koukal jsem ale na dobový válečný týdeník, kde jasně uvádějí datum 15. dubna.
V tomto týdeníku je vidět i jak se bankovky likvidovaly.
Kdo má zájem, tak stahujte ZDE!
Registrovaný uživatel
ZetPe, fantazie! Vždyť je tam vidět celý proces ničení bankovek! Od třídění přes perforaci velkými otvory až po drcení!
Registrovaný uživatel
Jojo, mne dostala ta lochovačka. Dokonce i slina mi ukápla, když jsem viděl stůl plný protektorátního oběživa a paní, jak ty stovky obratně počítala.
Registrovaný uživatel
Fakt paradny dokument :-)
Moderátor
teda, pár desítek vteřin, ale zážitek obrovskej :) ta děrovačka mě taky zaujala - jestli jsem to dobře zachytil, tak jela neustále a bankovky se tam s úřednickym grifem prostrkovaly (to jen krásně poukazuje na fakt, že u těhle děr se nedá hledat nějaký logický systém umístění děr ... prostě jak to přišlo pod ruku - nebo spíš pod děrovačku)
Registrovaný uživatel
Další věc je třeba to, proč jsou tyto díry někdy i na relativně hezkých bankovkách: v tom kalupu se prostě někdo přehlédl a dal bankovku na špatnou hromádku. Zajímavá věc je taky toto: v jednom Moravcově článku (tuším o nepoužitých variantách přetisku na 5000Kč/1920) se píše o "dvoj-, troj- a vícevřetenových" perforačkách na velké díry. Když jsem viděl tento dokument, tak nevím, prostě buchar jedoucí pořád a šup, šup, šup a hotovo. Někdy třikrát, někdy čtyřikrát.
Moderátor
hezké nebo ošklivé - ty tisícovky se vyřazovaly jako takové, takže tam to odnesly všechny bez rozdílu

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 1000 Kč 1932

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1