Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Hradčany » 15h červ.Hradčany

Vykupminci.cz
Numisargo

15h červ.Hradčany

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, blazek007, doddie, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Predošlý príspevok som ti zmazal, lebo tu len špatil tému, ktorá nie je o súčasných celistvostiach...

V prílohe ti prikladám porovnanie, aby si už nemal pochybnosti. Prosím Ťa, ak máš katalóg tak si daj aspoň toľko námahy a otvor ho a zistíš, že u TD VII. na rozmere zúbkovania záleží.

PS: V tejto komunikácii mi niečo začína pripomínať niekdajšiu debatu s Dráčkom o pomoci a zlatom podnose... ;)

A ešte jedna pripomienka, ak by som ti bol ten ZT určil nesprávne, už by ma bol niekto z kolegov opravil. Však lexo, vin, Zoubek-05, smith či blažek007 :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) doddie v 3. 8. 2016, 5:52. »
Registrovaný uživatel
mas to dobre doddie :)
jinak je tam hezky videt, jak u te makulatury byla jeste TD 15h neopotrebovana, tisk je jemny a hezky detailni.
_______________
---------------------------------------------
moje stránky k tématice Hradčan:
http://www.hradcany-stamps.com/
---------------------------------------------
Registrovaný uživatel
Tabulku, kde zjistíš jaká perforace byla použita u jednotlivých TD najdeš ve velkém článku o této známce v časopise Filatelie č.5/2016. Například u VII. TD je uvedeno HZ 13 3/4 : 13 13 1/2 (raritní výskyt) a nezoubkované (vzácný výskyt).
Registrovaný uživatel
Díky moc, mam další prosbu. Pomozte jenom s TD a známkové pole zkusím dohledat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zavřená 4. spirála se nachází na I. a II. TD, kde existuje 11 výjimek s otevřenou spirálou (vlevo dole na známce u tvého čtyřbloku). Zároveň je na této známce na levé příčce podtyp IIa, což by ti mělo velice usnadnit určení ZP.
Registrovaný uživatel
Tak: 13,14,23,24/l
Registrovaný uživatel
Perforace Řz 11 3/4
Moderátor
Podľa mňa to bude perforácia D - RZ - 11 1/2
Moderátor
Podle nevyrovnaných perforačních otvorů a vzhledu rohů známek má doddie pravdu. Ale ten čtyřblok mě přijde slepený ze dvou vodorovných dvojpásek nebo podlepený kvůli částečnému oddělení.
« Poslední úpravu provedl(a) blazek007 v 4. 8. 2016, 9:25. »
Registrovaný uživatel
Uplne suhlasim s Doddiem a Blazkom, ze sa jedna o Rz D (zaciatok zubkovania siedmy mesiac 1919), len okrajovo v Hz B sa zacalo zubkovat 20.1. 1920 tak uz len podla datumu 17.I. 1920 sa nemohlo jednat o Hz B, ale to nie je smerodajne, dolezite je to co nameras zubkomerom :).
Registrovaný uživatel
Díky, čtyřblok jsem vzal náhodně že bude jednoduší na určení. Zespoda je část původní poštovní zásilky. Určil jsem známkové pole dobře?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Čo sa týka určenia, máš to určené správne.

Na tvojom mieste by som ten štvorblok vykúpal. Ja osobne nikdy nepoužívam žiaden iný zúbkomer ako náš československý, ktorý kedysi vyrábal Strojobal České Budějovice. Osobne si myslím, že niet lepšieho zúbkomeru, ktorý by sa mu vyrovnal.

Čo sa týka rozmeru perforácie štvorbloku, nevylučujem, že môže mať aj rozmer rz - 11 3/4. Ak by to tak bolo, potom sa jednoznačne jedná o súkromnú perforáciu. Popravde by bolo najlepšie mať ten štvorblok v rukách a zmerať ho.
Registrovaný uživatel
Já osobně zkouším Hradčany na černém svářečském skle, položím na něj mojí vzorovou známku, lehce zatížím a přikládám zkoušené známky k jednotlivým stranám, pod lupou kontroluju, zda sedí všechny perforační otvory. Vzorovou známku u hřebenové perforace použiju třeba s prodlouženým hřebenem. Je to nejrychlejší a většina známek má běžnou perforaci. Například se dají předem roztřídit od oka. Většinu známek takhle určím a u zbývajících postupuju podle zoubkoměru a využívám i počítač.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak mám čtyřblok očistit i perforaci? Na měření perforace existuje program? Jak se ocení tento čtyřblok se soukromou perforací? Jestli chcete přeměřit perforaci, prosím pošlete kontakt na můj email. Moc děkuji za pomoc a super informace.
Moderátor
To stefanos532: V rámci štúdie nejakej nominálnej hodnoty, napr. konkrétne hodnoty 15 hal., kde boli známky tlačené zo siedmych tlačových dosiek a variabilita perforáciíí je taká aká je, je veľmi dôležité mať prax. V prvom rade je dôležité mať naštudovaný a memorizovaný obraz známky. Praxou sa tak dá dostať na úroveň kde sa dá na pohľad rozdeliť väčšina známok podľa TD. Samozremosťu je, že zberateľ má zvládnuté charakteristické znaky príznačné pre riadkovú a hrebeňovú perforáciu. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou je znalosť použitia farebných odtieňov danej hodnoty pri tlači známok z jednotlivých tlačových dosiek.

Celé sa to dá zhrnúť ako obsiahly koplex zručností, znalostí a informácií, ktoré prispievajú k tomu, že sa z bežného zberateľa postupom času stáva fundovaný odborník. Mám kamaráta, s ktorým som sa pred rokmi zoznámil prostredníctvom tohoto fóra. Pamätám sa, že v začiatkoch mal v hodnote 15 hal. totálny guláš. Spomínam si na telefonický rozhovor, kde sa divil ako dokážem známky tejto hodnoty rozlížiť podľa TD na pohľad. Vtedy som mu povedal: Neboj sa príde čas, keď to dokážeš aj ty. V súčasnosti je už v štúdiu tejto hodnoty ďaleko predo mnou a to len vďaka tomu, že tomu venoval stovky hodín štúdia.

PS: Čo sa týka mojej reakcie #612, bola to iba základná informácia, či rada, ktorej zámerom nebolo ísť do hĺby problematiky.
« Poslední úpravu provedl(a) doddie v 5. 8. 2016, 17:54. »
Moderátor
Iba ho vykúp, aby si odstránil zbytky nalepeného papiera a vysuš pod zatažením. Perforáciu v žiadnom prípade nečisti !!! Známky so súkromným zúbkovaním majú poväčšine cenu záľuby. Ja osobne ich nevyhľadávam a nezbieram a súkromné perforácie uznávam iba na celistvostiach. Na sólo známkach im neprisudzujem žiaden extra význam, ktorý by známkam nejako zvyšoval cenu. Je to však otázka pohľadu.
Registrovaný uživatel
Prodává se elektronický zoubkoměr známek. Nemám ho a ani nevím, jak je spolehlivý. Co se týče počítače, naskenuju si známky, zoubkoměr, měřítka a můžu si se známkou "hrát" na monitoru, kde je vše lépe vidět.
Svoje razítkované známky taky zbavuju nálepek a papíru na rubu, pokud to jde. Některé prostě ve vodě nepovolí. Jinak si dej velký pozor na manipulaci s namočeným čtyřblokem, lehce může dojít k roztržení perforace !!!
Registrovaný uživatel
To Doddie : Už podle přečtených článků jsem pochopil, že se známkám věnujete delší dobu a máte dost vědomostí. Moje znalosti Hradčan jsou na úrovni sbírání výrazných deskových vad, zkusmo jsem si zkusil rekonstrukci dvou TD u 50 h fialové. Dostal jsem se zhruba na 80 procent určených známkových polí. Ale chce to čas a toho moc není. Taktéž jsem pochopil, že v krátkých odpovědích je těžké něco důkladně vysvětlovat. Moje rada porovnávat neurčené známky podle "vzorových" známek nebyla míněna jako kritika či doplnění příspěvku # 612. Prostě jsem napsal, jakou metodu používám já.
Moderátor
To Stefanos532: Vaše vysvetlenie som v žiadnom prípade nevnímal ako kritiku. Písaný text neobsahuje intonáciu, takže sa ťažšie dekóduje ako je mienený. V kontexte komunikácie s OtoOskarom som sa snažil vysvetliť úplne základný prístup, lebo z obsahu jeho príspevkov mi je jasné, že je zbytočné ísť do hĺbky prolematiky. Podotýkam, že ani predošlú vetu som nemyslel negatívne, ale je jasné, že sa jedná o začiatočníka... Ak sa chcete venovať problematike emisie Hradčany podrobnejšie,
ozvite sa mi na doddie(a)pobox.sk. Určite Vám budem vedieť pomôcť.
Registrovaný uživatel
Našel jsem software na měření perforace  http://ezstamp.com/software/stamp-perforation-software/. Čtyr blok je asi vzácný? Vaše rady jsou velmi užitečné, bez nich se neposunu dál.
Registrovaný uživatel
Použij obyčejnou selskou logiku. Jednotlivých známek je všude spousta, ale čtyřbloků je očividně vidět méně. Ty máš ještě čtyřblok se spojenými typy (I. a II. typ spirály). Ale zase nečekej milióny.
Moderátor
Za vyskúšanie demo verzie nič nedáš, takže hor sa do toho. Chcel by som Ťa však upozorniť na jednu veľmi zásadnú vec. Obzvlášť pri starých a starších známkach je potrebné prihliadať na množstvo aspektov. a druh perforácie, na jej kvalitu, na vlastnosti papiera, na jeho pružnosť a rozpínavosť atď. Naríklad u Hradčan sa často stáva, že pri meraní ich perforácie táto vykazuje zjavné odchýlky v rozmeroch. Bežne sa stáva, že na burzách nachádzam napríklad hodnotu 30 hal. sv. červ. fialovú omylom označovanú ako známkú z RZ- D 11 1/2, no tá má v sktočnosti HZ 11 3/4. Bez znalosti chrakteristík perforácií ti ani ten software nepomôže a myslím si, že Ťa skôr zmätie.

Doporučujem ti prečítať literatúru: J. Karásek: Zoubkování čs. poštovních známek (1918-1939)

PS: Pozorne si prečítaj komunikáciu vyššie a hlavne príspevok 615. Musíš pochopiť jednu vec, že rokmi získaný balík skúseností a štúdia je cez krátke reakcie prispievateľov tohoto fóra neprenosný. Stále dostaneš iba čiastkovú informáciu, ktorá ti môže byť v určitej miere nápomocná, no vcelku ti bez vlastného snaženia a námahy bude nedostačujúca.
Registrovaný uživatel
Vyhledal jsem cenu spojených typů v katalozích, pro 7D ŘZ 11 1/2 uvádějí 250 korun. Ty máš navíc čtyřblok. Dále se posuzuje kvalita známek (luxusní kvalita - papír bezvadný, ideální centrování obrazu známky, u perforace stav zoubků, razítko by mělo být lehké, zřetelně čitelné včetně místa a data podání). Takže pokud jsi zatím známky "nekoupal", vyzkoušej nejdřív nějaké levné známky, než se pustíš do tohoto dražšího čtyřbloku.
Moderátor
Schválne, kto dokáže určiť ZP/TD priloženého scanu a na základe čoho je možná jeho identifikácia ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ja si myslim, ze je to 86/VI. Ale je to dobry orisek :)
Sesta deska je problematicka, protoze se kresba na obloze ne vzdy shoduje s tim, co popisuji prirucky nebo vidis na skenech tiskovych desek.
U nekterych poli 6 TD se hledaji znaky na prvnim lipovem listu na leve vetvi (spicka listu smeruje dolu). Na tomhle je typicka hokejka.
_______________
---------------------------------------------
moje stránky k tématice Hradčan:
http://www.hradcany-stamps.com/
---------------------------------------------

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... > »

Sběratel.com » Hradčany » 15h červ.Hradčany

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1