Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna » 200 Kč chyboražba Palacký

Vykupminci.cz
Numisargo

200 Kč chyboražba Palacký

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím,chci se zeptat jakou cenu může mít chyboražba Proof mince 200 Kč František Palacký?
Jde o to ,že na hraně chybí uplně nápis,dokola není nic a zatím mi je známý jen ten jeden kus,že by R4 ? ;)
děkuju
Moderátor
Pošli čitelne foto....
Registrovaný uživatel
Ak je to rarita a jeden kus, tak cena je LP, t.j. cena záľuby. Toľko koľko bude niekto v daný moment zaplatiť. Chcelo by to určite foto.
Registrovaný uživatel
Na těch fotkách to moc vidět není ale ani ta hrana není moc hladká a jde tam vidět i jako kdyby to byla trochu hrana bk..
Špatně se to fotí

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pokud je to opravdu jak uvádíte s vašich foto hran, nelze určit zdali se jedná opravdu o Palackého.
Proof mincí bylo vyřazeno 3000 kusů.Na hraně vlys s nápisem
Česká národní banka. Určitě k ní máte certifikát.Aktuální cena se pohybuje mezi 3000 až 4000kc záleží na úplnosti včetně etui.K vaší z mého pohledu poměrně značné chyboražbě.Zaleži na poptávce.Vice méně jste v pozici kdy si cenu můžete určit sám.Raději, ale doporučuji nějakou aukcí Čns.,či aukční portál s vyrazněnim prodeje, tvz.propagace vaší aukce.Jedině tak si realnou cenu určí.
Samozřejmě počítejte s aukční přirážkou,či provizi s prodeje.
Moderátor
Zapomněl jsem dodat, váha je důležitá.
Vlysy na hraně jsou poměrně jemné,a vůbec bych se nedivil nějaké zaměrne manipulaci nějakého kutila, také hrany jsou v Proof lesku a vaše foto přes plast, nelze hodnotit.
Registrovaný uživatel
Je to strojová razba. Chybných kusov bude pravdepodobne viac. Ale aj tak je to zaujímavá chyborazba.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Tady na ukázku,jen pro zajímavost, špičková technologie a preciznost výroby v dnešních letech.
Samozřejmě s části technologicky odlišná v dobách konce minulého století.I tak výraznější chyboražby u Proof mincí, medailí s poměrně nízkým nákladem,dle mého vzácnost.

Pokud někdo se zdejších sběratelů vlastní, podobne novodobé chybné kousky,pochlubte se.Sam jsem zvědavý.Ve své sbírce jsem na nic,po včerejší kontrole,nenarazil.Uprimě, bych to ani neočekával.
https://youtu.be/o91ERVUCvxg
Registrovaný uživatel
Děkuju za reakce a však mince je originál,s mincí nebylo nějak manipulováno a ni nebyla upravována a věřte,že to je Palacký.
Když jsem shlédl zde video jak dochází ke kontrole mincí,tak se podívejte,jak rychle paní nebo pán minci rychle otáčí,myslím si,že je možné přehlédnout hranu,kord když už je v práci několik hodin a oči jsou třeba ten den unavené...( moje teorie)
Také si myslím,že jde o velkou vzácnost,ptorože pochybuju,že při přísné kontrole takhle přehlédne kontrola 5 kusů denně ....
Registrovaný uživatel
A omlouvám se za foto hrany,bohužel mám starý 15 let foťák,tak už moc dobře nefotí ale o to nejde.
Stejně minci nemůžu vyjmout z pouzdra ale ve skutečnosti v reálu to jde vidět dobře...
Registrovaný uživatel
Vemte si kolik bylo vyraženo 10 Kč 1993 a kolik jich bylo chyboražba=1000
Tady je vyraženo jen 3000 a z toho jen 1 kus chyboražba,myslím,že by tato mince měla být dražší než 10 kč 1993.....můj názor
Registrovaný uživatel
- pro stoupa:
10 Kc 1993 var. s malym Kc neni chyborazba, jednalo se o ucelove odrazky z neschvaleneho razidla vzorovych odrazku. Tyto odrazky byly urceny k serizeni stroju na zpracovani minci a dostaly se do obehu.
Co se tyce chyborazby 200 Kc 1998 Palacky v proof, tak vyvozovat zaver ze se jedna o jediny kus je bez dalsich informaci predcasny. Kontaktoval jste CNB jako emitenta a Ceskou mincovnu jako firmu ktera provedla razbu, o teto chyborazbe? Nebylo by vhodne napsat clanek napriklad do Numismatickeho casopisu vydavaneho CNS, vcetne kvalitnich fotografii jednoznacne identifikujicich chyborazbu? Je zde predpoklad ze z clenu CNS se bude rekrutovat vetsina majitelu teto mince a ne kazdy si mohl teto chyborazby drive vsimnout. Take informovanost o teto chyborazbe by mohla v budoucnu hrat roli pri pripadnem pozdejsim prodeji.
Moderátor
stoupa napsal
Vemte si kolik bylo vyraženo 10 Kč 1993 a kolik jich bylo chyboražba=1000
Tady je vyraženo jen 3000 a z toho jen 1 kus chyboražba,myslím,že by tato mince měla být dražší než 10 kč 1993.....můj názor


Oběžné mince nepodléhají takovým kontrolám jak pamětní mince s hodnotnějších kovů,ale i přesto,jak jste uvedl 100 procentní bezchybnost v ražených sérii,se nedá vždy i za dnešních technologii zaručit,také musíme vzít v potaz možný záměrný umsl samotnych pracovníků mincovny.
Přesto všechno máte zajímavý kousek.
Registrovaný uživatel
stoupa napsal
Vemte si kolik bylo vyraženo 10 Kč 1993 a kolik jich bylo chyboražba=1000
Tady je vyraženo jen 3000 a z toho jen 1 kus chyboražba,myslím,že by tato mince měla být dražší než 10 kč 1993.....můj názor


Podle mého názoru nemůže být z principu u této 200 koruny vyšší cena než u 10 Kč s malým názvem nominálu. K tomuto tvrzení mne vede zkušenost s podobnými mincemi.

Na sběratelském trhu se můžeme potkat s ražbami podle předem daných kritérií, s regulerními variantami, s chyboražbami a se zmetky.

V případě zapomenutého opisu na hraně se jedná o klasický příklad zmetku, který ze své povahy nebude mít na sběratelkém trhu takovou váhu, jako například neznámá varianta, či chyboražba atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
to mitom007: nevěděl jsem jak je to s 10Kč 1993,tak děkuju za uprřesnění.Kontaktoval jsem Aurea a nic o této chyboražbě nevědí,ptal jsem se navíce místech a nikdo nic neví..

to barbar: ano pamětní mince se kontrolují velmi přísně hlavně proof a přesto jim unikla zatím co vím jedna mince skoro z 3000 ks....za což jim děkuju :)

to Evropa1: Podle mě je to chyboražba a ne zmetek :)
« Poslední úpravu provedl(a) stoupa v 2. 8. 2018, 11:13. »
Moderátor
Ano,co jste uvedl evropo .U většiny sběratelu tento , řekněme typ chyboražby, nepatří mezi klasicke žádanější evidované,početně zpravila známé varianty,či chyboražby s historií.Jako praskla raznice,či série zmetků uniklých do oběhu,nebo mezi sběrately a poté pokus o staženi s oběhu,či upozornění mincovny o špatné sérii mezi sběrately.
Ale i přesto pokud je vše jak majitel uvádí u Proof produktu je to s mého pohledu zajímavé a cenu si netroufam určit a je velmi spekulativní, klidně se může ukázat o vadnou sérii zapříčiněnou nějakým prokazatelným faktorem při výrobě.
Registrovaný uživatel
stoupa napsal
to Evropa1: Podle mě je to chyboražba a ne zmetek :)


Tato otázka se zde již probírala.

Podle mého názoru platí toto:

Regulerní ražba je taková ražba, která obsahuje oficiální atributy, takto vyrobená mince vznikla vědomě a všechny vyražené kusy je obsahují.

Varianta je taková ražba, kde došlo k vědomé úpravě v souladu s oficiálními náležitostmi. Např. jiná délka zkrátek atd. Pak všechny vyražené kusy tuto změnu obsahují.

Chyboražba je taková ražba, kdy došlo např. chybou výrobce razidel k chybě, která se vymyká oficiálním náležitostem. Tato chyba vznikla nevědomě a tuto chybu obsahují všechny vyražené kusy.

Zmetek je ražba, která vznikla chybou při výrobním procesu a jedná se z celého nákladu o vyjimečnou, či částečnou záležitost.

Např. v případě 200 Kč se jedná o zmetek, který vznikl ojediněle vynecháním jedné operace.

Jiný příklad je tolar 1833 A, kde je chybně vyražen opis na hraně ve tvaru- FVNDAMENIVM. Toto je klasický příklad chyboražby, která se nachází s určitostí na všech vyražených kusech za předpokladu takto seřazeného opisu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 2. 8. 2018, 11:49. »
Moderátor
Pro Evropa,
Řesilo se,správna řekněme identifikace, pojem a samozřejmě souhlasim. Ale u dizkutovaneho Palackého v proof kvalitě je třeba uvažit a neúspěchat závěr.Mitom celkem vystizně napsal v jeho příspěvků a osobně souhlasim s jeho postupem pro bližší informace k této ražbě.
Znovu uvedu, Jedna se proof provedení, osobně jsem se nesetkal ,i jak tvrdíte vy zmetkem,možná i spravně u proof produktu modernějsiho typu . Možná proto, že jsem ani podvedomě bych to nečekal.
Uprimě setkal jste se vy sám u proof kousků tohoto typu s něčim neobvyklym?
Moderátor
:o
barbar napsal
Pro Evropa,
Řesilo se,správna řekněme identifikace, pojem a samozřejmě souhlasim. Ale u dizkutovaneho Palackého v proof kvalitě je třeba uvažit a neúspěchat závěr.Mitom celkem vystizně napsal v jeho příspěvků a osobně souhlasim s jeho postupem pro bližší informace k této ražbě.
Znovu uvedu, Jedna se proof provedení, osobně jsem se nesetkal ,i jak tvrdíte vy zmetkem,možná i spravně u proof produktu modernějsiho typu . Možná proto, že jsem ani podvedomě bych to nečekal.
Uprimě setkal jste se vy sám u proof kousků tohoto typu s něčim neobvyklym?


Omlouvám se za chyby ve formulaci...... Možná proto, že jsem to podvedomě ani nečekal.
Píši ve spěchu s mobilu, děkuji
Registrovaný uživatel
Pokud si prostudujeme historii vyroby ceskych minci po roce 1993 tak zjistime, ze zhotoveni vlisu na hrane bylo u pametnich 200 Kc typu proof poprve pouzito v roce 1998, v pripade Palackeho se tedy jednalo teprve o druhou 200 Kc proof s vlisem na hrane. Zhotoveni vlisu na hrane je u ceskych minci razenych od r. 1998 provadeno az po razbe jako posledni vyrobni operace pred jejich expedici. U zde diskutovane mince nebyla tedy tato operace provedena, jednou z moznosti se nabizi opomenuti prave vzhledem k tomu ze tato operace byla nova, nedavno zavedena u proof 200 Kc.
Ohledne presneho vyznamu numismaticke terminologie (jak ji napriklad uvadi Encyklopedie ceske, moravske a slezske numismatiky) se (jak uvadi Evropa1) nejedna o chyborazbu. Presto si myslim ze "varianta" bez vlisu by mela mit sve misto v katalozich, je to prece jen neco vic nez bezny vyrobni zmetek.
Napriklad dle striktni numismaticke terminologie jsou i 10 haler 1963 s teckami a 50 haler 1969 bez tecek take vyrobnimi zmetky vzniklymi chybou pri vyrobnim procesu (viz vyse uvedene definice od Evropy1), a to zamenou licnich razidel z jine mince. Presto je vsechny katalogy CS minci uvadeji jako varianty. Chci tim jen rici ze dogmaticke trvani na presne terminologii by nas v nekterych pripadech mohlo ochudit o zajimave razby a zejmena poznatky z vyrobniho procesu.
Registrovaný uživatel
Teda pokud to je zmetek a ještě k tomu proof, tak i tak jim děkuju...kolik proof zmetků znáte? Já ani jeden kromě tohoto :)
Myslíte,že je dobré kontaktovat mincovnu???
Co když zvýší ostražitost a už žádný zmetek nebude?(to by fakt byl jen tento....hurá :))
Registrovaný uživatel
stoupa napsal
Teda pokud to je zmetek a ještě k tomu proof, tak i tak jim děkuju...kolik proof zmetků znáte? Já ani jeden kromě tohoto :)
Myslíte,že je dobré kontaktovat mincovnu???
Co když zvýší ostražitost a už žádný zmetek nebude?(to by fakt byl jen tento....hurá :))


Prostě se občas může stát, že výstupní kontrola nezafunguje. Tyto mince razili taky pouze lidi se svými chybami.

Ať se bude jednat podle názosloví o cokoli, s klidem můžete udat cenu záliby. Jak by cenu ohodnotili případní zájemci, to je věc jiná. Jistě větší cenu by měla chyboražba, kde by došlo v opisu např. k přehození písmen, ale i tak se jedná o zajímavou věc.

K ražbě do kroužku došlo prvně u konvenční měny v roce 1830. Z tohoto období jsou v literatuře vedeny mince bez opisu na hraně v případě 1/2 tolarů Františka I. a zlatníku FJI. S jistotou jsem zaznamenal asi dva kusy zlatníků a nejméně jeden tolar Ferdinanda V. Majitelé vždy označili tyto mince jiným názoslovím, než zmetek (zmetek nezní pro prodej tak zajímavě) a chtěli poměrně vysoké ceny. Za kolik se ve skutečnosti tyto ražby prodaly neznám.

Za zajímavější ražbu např. beru mince bez opisu v případě zapomenutého plastického opisu. V mé oblasti zájmu jsem narazil pouze na jeden kus.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
stoupa napsal
Teda pokud to je zmetek a ještě k tomu proof, tak i tak jim děkuju...


Zajímala by mě jedna okolnost a to jakou strukturu vykazuje materiál na hraně. Jestli má materiál na hraně ještě stopy po vylisování střížku, nebo je hrana již upravena a uhlazena.

Děkuji.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/chyborazba-barokni-most-v-namesti-nad-oslavou-12513x2
-s-
Registrovaný uživatel
stoupa napsal
Teda pokud to je zmetek a ještě k tomu proof, tak i tak jim děkuju...kolik proof zmetků znáte? Já ani jeden kromě tohoto :)
Myslíte,že je dobré kontaktovat mincovnu???
Co když zvýší ostražitost a už žádný zmetek nebude?(to by fakt byl jen tento....hurá :))

-s-

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Chlubírna » 200 Kč chyboražba Palacký

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1