Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » 5 Kč 1925

Vykupminci.cz
Numisargo

5 Kč 1925

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahojte kolegové...

nedávno se ke mě dostala tato 5 Kč 1925... zatím netuším, co by to mohlo být...
Uvádím jen to , co dokážu zjistit...
Materiál asi stříbro a nebo nějaká podobná slitina , materiál nemagnetický , průměr mince 38,5 mm , hmotnost mince 21,45 gr. hrana hladká bez vroubkování. Mince je určitě ražená , averz a reverz posunutý o 180 stupňů...
Za každou radu předem děkuji.

Zdeněk

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
podľa mňa je to amatérsky pokus o niečo čo to v skutočnosti nie je.
Registrovaný uživatel
asi tak, buď fantázia alebo niektorý z množstva návrhov zo súťaže na 5 korunu, ale to by mohol povedať iba niekto, kto ich videl všetky
Registrovaný uživatel
To nevypadá na amatérský pokus .Výtvarně je to velmi pěkné .
Registrovaný uživatel
Neměl by to být nějaký amatérský výtvor...mince nese mnoho detailů...což bez zkušeností by těžko někdo zvládl vytvořit a přenést na razidlo. Navíc to není levná záležitost - vytvořit razidlo... Jeden můj známý mě řekl svůj názor k minci, že mince může pocházet z tvorby exilových rytců , kde v období první republiky si nechali udělat návrhy mincí ze zahraničí do finálního výběru... Rytci byly z Francie nebo z Ruska ... a tato mince pochází z Francie, kde byla u sběratele přes 30 let. Psal jsem pánovi, aby mi napsal více o historii mince... Odpověď byla , že ji zdědil jako sbírku po svém otci , který sbíral mince celého světa celý život. Těším se na další reakce. Popřípadě zapojte své starší kolegy numismatiky o názor... :-)
Registrovaný uživatel
Udělal jsem ještě několik makro fotografií , kde je vidět podrobné zpracování reliéfu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Něco mi na minci nesedí - stopy oběhu a ta ošklivá nerovnoměrná patina vypadá jako novodobě umělá. Ruku bych za minci nedal. Ale pokud je to originální návrh, tak je to pecka. Kdybych ji viděl někde na blešáku za pár korun, tak bych si ji koupil, jinak spíše ne - nevěřil bych pravosti.
Registrovaný uživatel
Kdyby takových mincí bylo více, tak by bylo s čím srovnávat...a dávno by se vědělo, oč se jedná... ale jak je vidět, tak je asi jen tato jedna... a ta nevznikla pro někoho potěšení...musela vzniknout účelově...pro nějaký návrh a nebo něco podobného...
Kontaktoval jsem taky společnost Macho a Chlapovič... a nic jsem se nedozvěděl...
Pokud by to bylo falzum, tak je jich rozhodně více a ne jen jedna...a lze ji koupit na vícero webech. Ale není tomu tak...
Ta patina ať je už jaká chce... jestli tu minci někdo čistil a nebo v něčem koupal. Ještě nevím, co je to za materiál... Jak budu mít cestu na Prahu, stavím se udělat pod rentgenem rozbor materiálu... sice nevím, k čemu mi to bude, ale alespoň bude o další informaci více... Tloušťka střížku je 2,5 mm... Tak se těším na další komentáře... Věřím, že se časem k nějaké informaci dopátráme...
Registrovaný uživatel
Kontaktuj pana Jaroslava Moravce z Ceske narodni banky, uznavaneho experta na ceskoslovenska a ceska platidla. Ma moznost zapatrat v jejich archivu a pokud by se jednalo o soutezni navrh, najde to. Urcite ho to bude zajimat, troufam si rici ze pokud k tomu nerekne neco on tak nikdo.
Registrovaný uživatel
Ale kladivo jej dal poriadne. :roll: Nežnej dievčine,Francúz jeden blbý,alebo kto to bol... :mrgreen: :P
Samozrejme som tiež zvedavý,ako to dopadne.Je to zvláštne..
Nech je to nejaká "šajba." ;)
-s-
Registrovaný uživatel
To jo, genderově je mince o sto let napřed :)
Registrovaný uživatel
za mna patina ma miestach kde by som ju ocakaval... minca je na beton razena. z jednej z fotiek je videt vrubkovana hrana (chcelo by to lepsie foto). s velkou pravdepobnostou sa jedna o skorsi nerealizovany navrh nieco ako http://eshop.machochlapovic.sk/media/auction/catalogue/auction-13-catalogue.pdf (strana 36/37)
kvalita spracovania aj umelecky aj technicky je na vysokej urovni preto si nemyslim ze sa jedna o "amatersky pokus"
Registrovaný uživatel
Ano misenko99...ta patina je přesně tam, kde má být. Tu hranu jsem se snažil vyfotit , kde je náznak vroubkování, ale je to jen na hraně a na dvou místech na minci. Jinak je hrana mince bez vroubkování.
Přidal jsem ještě lepší fotky za denního světla...Více už asi nevykouzlím :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
mitom007 napsal
Kontaktuj pana Jaroslava Moravce z Ceske narodni banky, uznavaneho experta na ceskoslovenska a ceska platidla. Ma moznost zapatrat v jejich archivu a pokud by se jednalo o soutezni navrh, najde to. Urcite ho to bude zajimat, troufam si rici ze pokud k tomu nerekne neco on tak nikdo.


Jinak je to jen o náhodě nebo jen o ochotě mincovny Kremnice. Zkusil bych je kontaktovat. O cenné věci mají zájem i formou zápůjčky do muzea.
Registrovaný uživatel
Zkontaktoval jsem se s panem Moravcem z ČNB. Jemu se mince líbila a řadí ji mezi zajímavou ražbu, která mohla opravdu být jako návrh pro tehdejší 5 Kč mince z let 1925 - 1927. To že ta mince pochází z Francie ho jen utvrdilo, že se mohlo jednat o návrh, který byl v Paříži zřejmě ražený, protože Mincovna Kremnica neměla ve 20 letech stroje, reduktory a lisy... Takže neznámý autor měl možnost využít služeb odrazit minci ve Francii. Po shlédnutí všech zde vystavených fotek pan Moravec jednoznačně usoudil, že se nejedná o nějaký rozmar amatéra... Mince je dle něho opravdu detailně zpracovaná a taky zajímavá. Jednoznačně pan Moravec uvedl, že pokud na minci není signatura, že se mohla mince ucházet v užším výběru o soutěž v návrhu 5 Kč mince. Teď už to chce jen zapátrat v archívech a mít štěstí, že se nějaká zmínka o takové minci najde. Ještě snad na závěr dodám, že mi pan Moravec přislíbil, že bude toto zajímavé téma sledovat a taky že mi zde napíše i další postřehy, co zjistil nového... neboť ho tato mince dosti zaujala a rád by ji měl v ruce a prozkoumal ji... Těším se na další příspěvky a na nové informace.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » 5 Kč 1925

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1