Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » 5 Kč 1928 Varianty vlnek na hraně

Vykupminci.cz
Numisargo

5 Kč 1928 Varianty vlnek na hraně

Moderátoři: Charon, Guldiner, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Mohl by prosím někdo určit všechny varianty vlnek na hraně 5 Kč 1928. Pokusil jsem se odhadnout výrobní vývoj. Vysoké krátké vlnky ( 8 mm ) často poškozují hrany mince. Proto se patrně začali vyrábět jiné varianty - Nízké krátké vlnky ( 8 mm ) a poté nízké dlouhé vlnky ( 9 mm), které pokračují i u dalších ročníků - poslední foto jsou 5 Kč 1929. Bohužel mám jen malý vzorek těchto mincí, tak prosím, jestli ještě někdo najde jiné varianty, může je zde doplnit.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na prvý pohľad prvé dve z ľava varianta B zvyšné 4 varianta A na prvej foto
_______________
Registrovaný uživatel
Ano to je jasné.
První dvě jsou var. B - délka (vlnka, křížek, vlnka) 8 mm.
Další jsou varianty A , ale dvě rozdílné délky :
8 mm
delší 9 mm - pokračují i u dalších ročníků
Moderátor
Pro Bob73
Líbí se mi vaše zjištění odhadu výrobního vývoje v rozdílu ,o které jsem neměl páru.Zdá se vcelku logické
Z jakého zdroje jste čerpal...

Pokud se jedná o množství variant, známé jsou pouze dvě...
A.. je běžnější... Podlouhlá rovnější vlnovka
B... výrazně větší vlnovka ,vzácnější bez známého počtu v nákladů
Moderátor
Tak jsem na to podrobněji koukal (zaserfoval) a narazil na zmínku o třetí variantě..
Nejspíš haluz,nebo fakt? Posílám odkaz..
Jinak pánové Bob a dady, mám dojem,že vaše hodnocení variant A a B bude zřejmě naopak..
Možná další příspěvky kolegů, pomohou objasnit záhadné množství variant.....
Myslím,že se to zde v minulosti řešilo...

http://www.sberatel.mince-numizmatika.cz/chyborazby.php
Moderátor
barbare, urceni variant A a B je v poradku, viz take zde:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/5-kc-1928-varianta-22165
Moderátor
Tak jsem s toho jelen. .
Pánové tvrdí 2 kusy v levo s plytši a delší vlnovkou jsou B což je špatně né. ....jsou to přeci Ačka. ..

Krátke hluboké vlnky jsou B ty vzácnější. ...
Moderátor
Nahore zleva prece B,B - je to popsano spravne.
Moderátor
Druha vec je otazka te "treti varianty", to bych nechal otevrene. Jak uz zde bylo zmineno, vypada to na A kretke a dlouhe. Muj maly vzorek (vse 1928):
Shora
B
B
A dlouhe
A kratke
(?)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
dady napsal
Na prvý pohľad prvé dve z ľava varianta B zvyšné 4 varianta A na prvej foto


První 4 z leva B, poslední 2 kusy A. ..
Moderátor
Takze barbare podle tebe na 1. fotce prostredni dve ze sesti jsou B?
A ta dole na moji fotce - taky B?
Faktem je, ze je velka variabilita a chce to videt v realu, nekdy jsou vlnky jen vlasove, nekdy ryte do hloubky atd.
Moderátor
Osobně tvrdim, že třetí varianta je nesmysl.
Hloubka ražby záleží také na opotřebení razidla, což by mnoho vysvětlovalo. ...

Např.tve foto
Shora
B
B
A
B
Moderátor
Je to podle me rozumna hypoteza. Vseobecne jsou uznavany 2 varianty, pak ale musime pripustit velkou variabilitu v sirce a sklonu vlnovek, viz prvni foto. Smerodatna by pak byla delka vlnovky - kratka = B, dlouha = A.
Moderátor
Původní odhad ve výrobě (důvod rozdílu )mi přijde v celku logicky ..Z krátkých hlubokých a výrazných vlnek,přechod na podlouhlé (vlnka ne zcela výrazná) za to delší a plytši. ..pro sniženi rizika poškození v oběhu.

Je třeba také zohlednit opotřebení raznic,které mnohdy matou a nahrávají iluzím dalších variant. ..
Myslím, jak již bylo mnohokrát řečeno ,základem rozlišení je délka vlnek, udává rozdíl pouze ve dvou variantách 5 Kč 1928.
Registrovaný uživatel
Bob73 napsal
Mohl by prosím někdo určit všechny varianty vlnek na hraně 5 Kč 1928. Pokusil jsem se odhadnout výrobní vývoj. Vysoké krátké vlnky ( 8 mm ) často poškozují hrany mince. Proto se patrně začali vyrábět jiné varianty - Nízké krátké vlnky ( 8 mm ) a poté nízké dlouhé vlnky ( 9 mm), které pokračují i u dalších ročníků - poslední foto jsou 5 Kč 1929. Bohužel mám jen malý vzorek těchto mincí, tak prosím, jestli ještě někdo najde jiné varianty, může je zde doplnit.
Z leva podle katalogu varianty B,B- 8mm, A,A - 8mm, A,A 9mm ty pokračují u dalších ročníků 1929, 1930, 1931 a 1932
Varianty B - jak je vidět i na fotu - poškozují hrany a proto byly asi brzo ukončeny. Proto jsou i vzácnější.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Bob73 v 22. 2. 2019, 23:12. »
Registrovaný uživatel
Z leva podle katalogu varianty B,B- 8mm, A,A - 8mm, A,A -9mm ty pokračují u dalších ročníků 1929, 1930, 1931 a 1932.
Měřeno - vlnka,křížek,vlnka.
Varianty B - jak je vidět na fotu - poškozuje hrany a výroba byla asi brzo ukončena.
Jsou i vzácnější.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Bob73 v 22. 2. 2019, 23:37. »
Registrovaný uživatel
Dobry den vsetkym, tiez som nasiel rozne verzie 5 kc 1928 a zaujimal by ma Vas nazor. Mince su zoradene tak, ze strana z nominalom je vlavo.
1minca (zlava) - varianta velke vlnovky (otocena vlnovka) - var B
2 minca - varianta nizke kratke vlnovky - var A
3 minca - varianta nizke dlhe vlnovky ako na ostatnych rocnikoch vcetne vzdialenosti krizikov (29,30,31,32), nepatrne tensi strizok ako minca 1 a 2 - tiez var A

Roztec krizikov je na vsetkych troch minciach ina...takze podla toho co sa tu pise tak minca 2 a 3 je pokladana za jednu variantu ?

@Bob73 - mate prosim na fotke tiez zoradene mince jednou stranou (nominal zlava) ? Na mojich minciach je proste varianta z velkou vlnovkou zrkadlovo otocena...

Dakujem pekne za Vase nazory. Knotkis

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Otazka zrcadlove orientace vlnovek je zodpovezena zde:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vlnovky-na-5-kc-csr-5050
Registrovaný uživatel
@Numismat - Dakujem za odkaz a rychlu reakciu, zas som sa nieco nove dozvedel. S pozdravom Knotkis

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše mince » 5 Kč 1928 Varianty vlnek na hraně

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1