Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 5000 Kč 1919

Vykupminci.cz
Numisargo

5000 Kč 1919

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vo svetle posledných udalostí (dražba 5000 Kč 1919 na aukre) ma zaujali informácie ohľadne štátovky 5000 Kč 1919 zverejnené na mojazbierka.sk, ktoré pochádzajú zo zdroja Jaroslav Moravec, Notafílie č.35 strana 1-8 (1995), Merkur Revue 2/2006.

"V rokoch 1920 - 1922 bolo pripravených celkom 60 kusov vzorov perforovaných bankoviek, ktoré BÚMF rozosielala zahraničným emisným ústavom k informačným a dokumentačným účelom."

Bankové vzory sú označené na rube bankovky K 60/XX, kde som predpokladal, že "60" označuje celkový počet perforovaných vzorov a "XX" číslo aktuálneho vzoru.

Obrázek vložený uživatelem

No na stránke Numkonu a Numismatiky Ostrava je bankovka s označením na rube K 60/62 čo logiku značenia porušuje.

Obrázek vložený uživatelem

No a aby to nebolo úplne jednoduché je množstvo bankoviek bez značenia na rube K 60/XX, ale perforovaných rovnako ako bankové vzory (3 x NEPLATNÉ).

Obrázek vložený uživatelem

Nie sú tieto anomálie objasnené v tých Moravcových článkoch ? Tie časopisy nevlastním, tak si to neviem overiť :(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
« Poslední úpravu provedl(a) Fidzi v 15. 3. 2017, 16:42. »
Registrovaný uživatel
5000 Kč 1919 Notafilia 35
5000_1919

Heslo: fidzi
Registrovaný uživatel
Ďakujem ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Ďakujem ;)

Bude to už síce 5 rokov, ale nezabúdam ...
U nás sa hovorí, že aký požičaj taký vráť ;)
PS: Dúfam, že to máš uložené, lebo som poplietol názvy súborov, tak som to radšej zmazal.
Registrovaný uživatel
Brett napsal

Ty jsi naše studnice článků....děkujeme.
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
Vynikajúce rozprávanie pána Bajera o cenách bankoviek pre odborárov ŠBČS:

Vtedy sa dali kúpiť na závodnom výbore ROH ŠBČS u pana Procházky, 100 Kč 1920 či 1000 Kč 1919 v zachovalosti N perforovaná za smiešnych 30 Kčs alebo 10 Kč 1919 za 12 Kčs, "bežné bankovky" boli po 30 halierov a kompletná sada Terezín za 4 Kčs.

Zistil som 15 kusov 5000 Kč 1919 (1990) a som presvedčený, že som nezachytil všetky, pretože "ministerských" albumov z doby prvej republiky bolo vraj 100 ako mi kedysi povedal pán Sém.

Iná zaujímavá čast z článku pána Moravca o "neskorších" albumoch pre prominentov ŠBČS:

Väčšina falzifikátov 5000 Kč 1919 zo zbierky BÚMF a neskoršej NBČS bola zničená vo dvoch veľkých skartáciách v rokoch 1938 a 1940. Ostatné exempláre sa väčšinou dostaly medzi zberateľskú verejnosť prostredníctvom reprezentačných albumov prominentov ŠBČS, do ktorých nemohli byť použité veľmi vzácne originály.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Dúfam, že mi bude odpustené, že mierne naruším pôvodnú tému, ale na toto musím zareagovať
mischel13 napsal
Ty jsi naše studnice článků....děkujeme.

Michal, nejakú maličkú knižnicu či už v papierovej, alebo digitálnej podobe mám, ale v žiadnom prípade sa nemôžem radiť medzi autorov článkov a publikácii, ktoré nám zberateľom pomáhajú sa dozvedieť niečo nové z oblasti nášho záujmu. Ja na rozdiel od Teba nepatrím do spoločnosti týchto autorov ;).
Pre menej znalých:
DAREXOVÉ A TUZEXOVÉ POUKAZY součast historie Československa
Registrovaný uživatel
:oops: Děkuji!
Musím konstatovat, že kniha má také veliký úspěch v cizině, a to i přesto, že je jen v češtině!!! Asi nebude mnoho lidí v ČR, kteří se mohou pochlubit, že mají svou knihu v British Museum London, ve st. knihovně Beijing China a dalších institucích. Dvě jsou už i v USA! ;)
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 5000 Kč 1919

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1