Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Literatura, katalogy, časopisy » €uro a €urozóna

Vykupminci.cz
Numisargo

€uro a €urozóna

Moderátoři: numpszi, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Už několikrát se narazilo (ať už u diskuze o našich bankovkách nebo bankovkách evropských zemí) na téma Euro a Eurozóna. Většinou to vyvolalo plamenou diskuzi, která však byl v daném tématu offtopic. Takže případné €urování, €uronázory atd. směřujme všichni sem.
Moderátor
Naposledy se na tohle (někým vychvalované a někým zavrhované téma) narazilo tady:

https://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?id=5779&page=3

Celkově se živě diskutovalo, leč v tématu "ČR série" je to asi fakt mimo mísu.

Obecně se dá ale (jako vášnivé téma k diskutování) asi vymezit několik okruhů:

1) oslavuje nebo zatracuje €urobankovky sběratel-notafil?
2) je €urozóna a jednotná měna požehnáním pro jednotlivé země nebo naopak noční můrou
3) dojde u nás a v jiných zemích při zavedení €ura k výměně peněženek za měšce? :-))
4) dostane se €uro do takové krize, že by mohl nastat návrat k národním měnám?
Moderátor
A slovo má odborník na slovo vzatý samotný pan prezident :-) :

http://www.novinky.cz/ekonomika/198274-eurozona-uz-zkrachovala-domniva-se-klaus.html
Registrovaný uživatel
1. pravemu zberatelovi je to jedno. ked ma ciel zbierat menu platnu na uzemi svojho statu ... tak musi mat proste vsetko ;)
2. vidim skor pozitiva. a pre male ekonomiky to je v podstate jedno. tie padaju z poklesom dolara-eura a s ich rastom aj stupaju...
3. odpoviem aj na tuto provokacnu acme-ovinu :D dojde k tomu v cesku
4. mozno raz urcite, ale dovtedy sa skor uzakonia sankcie aby sa krajina mohla vyhodit z eurozony...
jej mena potom devalvuje...a po splneni kriterii eurozony sa po par rokoch opet vrati k euru... poucena :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
1. pravemu zberatelovi je to jedno. ked ma ciel zbierat menu platnu na uzemi svojho statu ... tak musi mat proste vsetko ;)


Elegantní řešení, jak si zdůvodnit, proč nechci hromadit (momentálně) nehezké eurobankovky: přeci sbírám korunovou měnu platnou na území svého státu... :) Možná člověk s tímto přístupem zapláče, až se aurobankovky změní, ale - čort znajet...

Ale jinak souhlasím s acme2000 v tom, co psal ve vlákně ''ČR série": i já sbírám (naše) bankovky hlavně proto, že jsou graficky povedené. A upřímně řečeno, grafický vzhled současných eurobankovek je srovnatelný se vzhledem poukázek 1944...
Moderátor
> jano7B9 - já věděl, že se chytíš první (zvlášť na ten špek s měšcem :))) - btw - ten bych potřeboval u nás už teď - ty kovový 10,20,50-koruny už mě se*ou. Ještě, že jsou zrušený halíře, už teď mám peněženku, že se mi nevejde do kapsy.
Osobně jsem fandou papírovek i v oběhu (byť chápu argumenty, že kov je trvanlivější, míň ochranných prvků - levnější atd.), tak kdyby mi v peněžence radši šustily papírky, byl bych radši :)
Moderátor
> majkl > Kdyby eura vypadaly jako starší emise DEM, nebo třeba USD, tak jásám a klidně sbírám :))) fakt! já to nesbírám, jak moc se mi nelíběj (možná kdyby bylo 1€ = 1 Kč, tak do toho těch pár šupů nasypu, ale pořídit si za 12,5t 500€.... ? když za to můžu mít fůru jinýho sběratelskýho materiálu?).... takže asi tak
Registrovaný uživatel
http://www.novinky.cz/ekonomika/198285-rozpoctovy-schodek-zemi-eurozony-dvojnasobne-prekrocil-povolenou-hranici.html

sice USA, ale...
http://www.novinky.cz/ekonomika/198260-americane-vylepsili-stodolarovku-benjamin-franklin-je-hure-padelatelny.html
Registrovaný uživatel
no mne osobne chybali kovove 2o -50 sk ... a ked sa nad tym tak zamyslim ,ked som bol teraz pol roka v prahe tak som mal ovela plnsiu penazenku drobakov korun ako mam teraz drobakov eur :D clovek ma normalne sok zvyknut si zase na ceny v obchodoch a potom zase naspet, je to take smiesne . som si pomyslel ze co som na slovensku niekedy v roku 2008? :lol:
este ze existuju automaty napr: na listky . drobaky som tam nahadzal a bol klud :) :mrgreen:
.
majkl: no presne na to som myslel, aj koruny 53 su otras, ale tiez ich ma kazdy zberatel v zbierke, a su aj dalsie csr bankovky co neprekvitaju grafikou ...ale to je odraz doby. moderna doba=moderne bankovky .
mozno keby sa v cr ozvu napr: slezania, moravania ,sudetaci , cigani tak by boli na cr bankovkach tiez len nejake mosty a okna... kazdy si vie pedstavit krajsie eurobankovky, ale ako to spravit a nenastvat 330 000 000 ludi ? a dokazat im ze motiv nieje napriklad nemecky?
.
a inak mat klausa za vzor? toho klausa co dovolil rozpad csfr a kuponovu privatizaciu kde oba staty a ludia v nich prisli o stovky miliard korun :? uzasny clovek
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
dracek nesklamal. v clanku sa jasne pise ze dlh eurozony vzrastol len a len koli krize na sucastne hodnoty
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
> majkl > Kdyby eura vypadaly jako starší emise DEM, nebo třeba USD, tak jásám a klidně sbírám :))) fakt! já to nesbírám, jak moc se mi nelíběj (možná kdyby bylo 1€ = 1 Kč, tak do toho těch pár šupů nasypu, ale pořídit si za 12,5t 500€.... ? když za to můžu mít fůru jinýho sběratelskýho materiálu?).... takže asi tak


Přesně tak! Ale na druhou stranu souhlasím i s jano7B9, že 1953 nestojí za moc a každý je má. Ovšem pořizovací cena emise 1953 a kompletní sady eur je naprosto neporovnatelná.
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
kazdy si vie pedstavit krajsie eurobankovky, ale ako to spravit a nenastvat 330 000 000 ludi ?


Má-li být EU životaschopný projekt - a já si myslím, že myšlenka sjednocené Evropy je nádherný sen - pak se v každém ohledu musí projevovat její "chuť do života". Bankovky jsou vždycky obrazem doby. Současná eura jsou sterilní právě proto, že se vzdalo hledání toho společného, co má Malta s Lotyšskem, Slovensko s Kyprem atd. Takže se to vyřešilo tak, aby se nikdo neurazil, a máme mosty a okna, ke kterým se vymýšlí symbolika "most spojuje" a "okno - vize budoucnosti", či jak je to přiblblé oficiální zdůvodnění.

Každý den se půlka Evropy dívá místo na Alexandra Velikého, Bibli, otevřenou knihu, symboly vzdělanosti, nezpochybnitelné "nadnárodní" vědce typu Newton (i když se hádal do krve s Němcem Leibnitzem), Einstein atd. - zkrátka lidí a symbolů, kteří udělali z Evropy to, čím je, na sterilní mosty a okna a ptá se, co vlastně je ta Evropa. Sdružení volného obchodu...

Vždycky jsem přemýšlel, jak asi vypadají ty vesmírné "kredity", kterými se platí ve sci-fi. Jako současná eura...
Registrovaný uživatel
no ale je tu rozdiel predsa zbierat neplatnu menu a platnu menu... odlozit si v 1953 100 korun do albumu je ako dnes si odlozit 200 euro ( ked nie 500 )
opet je to psychologicky jav - uu tolko vela dat za bankovku ktora je stale platna, to predsa nebudm mat v albume... ale uz v albume mozem mat 5000 kc ze? a keby ma cr v obehu 100 000 korunovu bankovku, tiez by ju chcel mat v zbierke kazdy...
a pritom cena euro urcite neklesne a keby nahodou euro zanikne, bude predsa zamenitelna spetne, tak ako su teraz napr. marky . lebo inac si to neviem predstavit ako tak ze pri krachu euro sa euro bude spetne zamienat konverznym kurzom danej krajiny a az krajiny danych mien budu celit pohybom na financnych trhoch, ktore rozhodnu o ich realnej hodnote... alebo by to bolo inak? :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Nebo Descarta, Voltaira...
Jistě, byly by národy, které na které by nezbylo - no a?
Moderátor
ano, jak píše majkl - Evropa má (a nejen v bankovkách) má bohužel jednu hlavní prioritu a tou je "hlavně nikoho neurazit". Kdyby se toto odsunulo až na druhé, třetí místo a nejprve by se hledali nějaké jiné hodnoty... takhle pak může vyznít evropské heslo "jednotni v různorodosti" jako něco alibistického, zdánlivě líbivého, "bezpohlavního", bez chuti, zápachu... a vlastně to pak vypadá, že je tu 330 mil. nasranejch lidí, kteří čekaj na to, až je někdo něčim naštve, aby mohli řvát - takže proto prosím, milí Evropané, vše šeptem a po špičkách :(

Taky nevím, proč by tam nemohli být osobnosti "nadnárodní" povahy a na rubu třeba instituce EU (proč by ne...). Ale mosty a okna a ještě ke všemu vymyšlená (taky jsem četl, jak se někdo ohrazoval, že tenhle most je až moc nápadně podobnej nějakýmu italskýmu mostu...). :(
Moderátor
Jak už jsem zmiňoval, obdobnej problém mám třeba s nizozemskejma guldenama (posl. emise), pak se SSSR (taky takový hnusy, co plodil GOZNAK), Polskem (některá ta emise přelomu 40./50.let).... to prostě ničím nezaujme, abych měl chuť se po tom pídit, sbírat, dávat do toho peníze...

a ano - emise 53 je hnusná. dá se sehnat ale komplet (od goznaku i stc) za 20€ .... za kompletní emisi eura (ze všech zemí) budu mít pomalu 5000 Kč/1919 ... takže i o hodnotě kapitálu v tom uloženém to je...
Moderátor
> dracek30 > psal jsem Ti včera mail (a asi i před 14 dny) ... bez reakce - četls a není čas, nebo to máš ve spamu? (až odpovíš, tak to odsud smáznu, ať nespamuju ;))
Registrovaný uživatel
majkl napsal
"most spojuje" a "okno - vize budoucnosti", či jak je to přiblblé oficiální zdůvodnění.

Každý den se půlka Evropy dívá místo na Alexandra Velikého, Bibli, otevřenou knihu, symboly vzdělanosti, nezpochybnitelné "nadnárodní" vědce typu Newton (i když se hádal do krve s Němcem Leibnitzem)

to vysvetlenie sa mi celkom paci. obkecali to pekne ;)
inak na euro bankovkach by mohli byt planety :D , galaxie a hmloviny :) to by bola nadherna grafika , a rozumny napad su aj tie symboly vzdelanosti - kniha , pero , mohlo tam byt aj koleso :D atd... take neutralne veci...
alebo by mohli kazdych 20 rokov mat seriu prirody, osobnosti, zvierat atd :P
.
inak zaujimava stranka :) kde citatelia nahlasuju ake maju eurobankovky a potom sleduju ich cestu europou alebo je tu vidiet ake eurobankovky z ktorych statov obiehaju napr na slovensku .. http://sk.eurobilltracker.com/diffusion/
.
a este stranka z wikipedie o eurobankovkach v slovencine (je tam toho podstatne viac ako v ceskej mutacii)
http://sk.wikipedia.org/wiki/Eurobankovky
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
tak to odsud smáznu, ať nespamuju ;))

tu si neni moderator kamo :lol: ale ja
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
> dracek30 > psal jsem Ti včera mail (a asi i před 14 dny) ... bez reakce - četls a není čas, nebo to máš ve spamu? (až odpovíš, tak to odsud smáznu, ať nespamuju ;))

ten starší si nepamatuji(možná nedošel?), včerejší jsem dostal, ale připomínek a oprav k té tabulce bude asi více(ještě jsem vše neporovnal s materiálem a scany), tak se pokusím dát odpověd dohromady co nejdříve... ;)
Jinak bych tu tabulku končil asi spíše rokem 1986 a ty další roky připojil k tomu dalšímu období...
Moderátor
Tohle mě zaujalo na těch stránkách, co uvádí jano:

Kontrolné číslo
Kontrolné číslo sa využíva na overenie pravosti sériového čísla. Univerzálne kontrolné číslo pre eurobankovky je 8. Získava sa takýmto postupom: Úvodná litera v sériovom čísle je nahradená jej zodpovedajúcou pozíciou v anglickej abecede (A=1, B=2...Z=26) a pripočítaná k súčtu jednotlivých číslic sériového čísla. Následným sčítaním číslic výsledku vychádza konečné jednociferné číslo 8.
--------------------
to by znamenalo, že tam není běžný číslovaní, ale generování kódu, kterej dá v součtu 8. takže tam asi sbírat postupky nehrozí :)))
Moderátor
> dracek - OK, tak hlavně, že došel; ten starší byla moje chyběnka Jugo + Bosny (tenkrát jsi jí chtěl poslat ; jsem k tomu něco snad připisoval), ale bylo to bez odpovědi.
tak až budeš mít čas, ozvi se.

> jano > sorry, sem si neuvědomil, že nejsem v tomhle vláknu admin ;) tak to pak časem smázni (tyhle naše rozhovory s dráčkem)
Registrovaný uživatel
omyl :) ani ja , tato tema nema moderatora :lol:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Vidím, že diskuse o Euru vzbudily slušný zájem. Na to, že dnes začla, slušné množství příspěvků.
Tak taky pár slov. O existenci Eura jsme se bavili už nedávno, o grafice škoda diskutovat. Tak se připojím k Acme a zhrnu možnost nasbírání všech nominálu všech státu snad ani nejde. Prostě bychom museli sbírat Eura ČR popřípadě SR a doplňovat různé roky vydání, chybotisky a td. Ale to bychom měli nasbírané za týden. Samozřejmě po několika letech platnosti Eura to bude určitě jiné, ale teď je to bídá.A v každém případě , než si schovat 500 Eu do albumu, to ji radši směním za jakýkoliv kurs a koupím něco z 1.republiky nebo Slovenského štátu.A zhodnocení je jasné. U Eura +-nic, u starších bankovek ve stavu N téměř jistota několika možná i 10 % ročně. No a ještě si představte pestrost toho sběratelského alba, když bude 18 stran úplně stejných, jen s jiným písmenem To bude pokoukáničko. Kdyby to bylo aspoň jakou mincí, že jedna strana má vždy nějaké symboly onoho státu. Ale takhle.
Registrovaný uživatel
A ještě vidím, že tady bylo připomenuo i rozdělení státu a kuponové privatizace. Ať se stalo , co se stalo, buďme rádi, že díky P. Klause a p. Mečiara, neproběhlo rozdělení státu jako třeba v Jugoslávii. To by si všichni měli uvědomit. I já jsem ze Slovensko české rodiny a velmi mě to sr..o, ale už je to pryč. Dnes je to zase jedno, vždyť hranice téměř neexistují. Zase e setkáváme, kdy chceme a nějaké nacionální nálady bychom měli hodit za hlavu. Vždyť národnosti rozmanitost už je všude tak velká, že to snad ani nejde rozlišovat. A to jsem za zachování České měny a českých národních zájmů. Každý stát by měl mít právo, zvolit si svou cestu. A ne po chvilce svobody zase dělat pouze to, co za něj rozhodnou někde v Bruselu a td.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Literatura, katalogy, časopisy » €uro a €urozóna

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1