Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Afghanistán

Vykupminci.cz
Numisargo

Afghanistán

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Známka je pravá (Známkové pole 32 v archu), upřesním vydání: rok 1877 (na známce číslice 94 = 1294 starého islámského letopočtu), nominál 1 shahi, zelená barva = vydání pro Kábul, škrtem pera uvedeného tvaru se znehodnocovaly známky též v Kábulu. Utržený roh=tehdejší způsob znehodnocení (místo razítka).
Kvalita špatná, cena 149,-Kč odpovídá. I když se jedná o jedno z nejlevnějších vydání tygřích hlav, tak tuto známku nekoupíte v žádném obchodě, ani na burze (možná nyní ano, protože jsem několik známek vyměnil sběratelům, i když tahle nepochází z mojí sbírky. Podobné známky této emise jsem viděl v jedné naší internetové nabídce ZZ čisté (tzn. neutržené za 500-750,-Kč/ks)
Moderátor
Jaromir ďakujem za vyčerpávajúce info.
Moderátor
Tygří hlava: Vydání pro Jallalabad
Obrázek vložený uživatelem
Běžné vydání tygřích hlav, katalog 6,50MiM. Znehodnocení kromě běžného utržení je ještě vyříznutí otvoru do známky a "umazání" modrým inkoustem. Barva známky by měla být hnědá, i když asi každý druhý člověk by řekl, že je to spíše šedá barva. Známek znehodnocených v Jallalabadu se zachovalo malé množství, těžko by se tato známka dala sehnat pod 1000,-Kč a obálky začínají na 400 USD. Pro zajímavost: na jedné aukci jsem nabidoval 400 USD za obálku z Jallalabadu a nevyhrál jsem ji.
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem
Posílám známku provincie Wardak jako zajímavost. Byla vydaná během války ze SSSR v roce 1983
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem
Další vydání pro provincii Wardak v roce 1983. Přesné datum vydání není známo.
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 5. 6. 2009, 12:31. »
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem
Zde vkládám jednu ze záhad pro sběratele Afghanistánu. Vydání z let 1892-93. Víceblok je nalepený na papíře, ale dosud žádný znalec Afghanistánu nedokázal spolehlivě určit razítka. Jeden ze znalců je označil za zkušební tisky a jiný obchodník např. 4blok s těmito razítky nabízí za 500USD.
Moderátor
Protože je tohle vlákno věnováno známkám Afghanistánu, vkládám sem pro orientaci mapku, kde jsou poštovní úřady v 19. století: Kábul, Kandahár, Taškurghan, Herát (oficiálně až po r. 1900), Jallalabad, Peshawar (je na území Pakistánu zakreslovaný v atlasech již zhruba od roku 1840, ale tehdejší vládce v Kábulu Sher Ali Khan ještě v roce 1878 rozhodl o vydáních tygřích hlav pro Peshawar, což je v protikladu ze všemi nám dostupnými historickými atlasy. Je vidět, že dějiny tehdy psali Angličané, ale známky se nedají obelhat. Oficiálně je Peshawar pakistánský až. r. 1897).Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vkládám sem fotografii zakladatele poštovní správy Afghanistánu r. 1871 Sher Ali Khana (Sher=Šér - v darijštině lev, v hindštině= tygr. Potom si vyberte, zda známky obsahují obrázek lva nebo tygra). Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 6. 6. 2009, 9:54. »
Moderátor
Ukázka dopisu, který byl v obálce s tygří hlavou r. 1877. Je psaný tzv. zjednodušeným obchodnickým písmem, dnes i pro vzdělaného Afghánce nesrozumitelný... Dokument napsaný na druhu "pauzovacího" papíru. V té době se na něj psaly téměř všechny dopisy, ve sbírce mám i fiskální doklad.
Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zde je jedna z velkých rarit. Dochovaná obálka se známkou z druhé emise. Zajímavé je, že znehodnocení razítkem bylo mimo obálku a známka nalepena dodatečně. Tento způsob ale nebyl nijak vyjímečný. U znalců může nastat námitka, zda to není uměle vyrobená celistvost.
Ještě zajímavější je barva razítka. Rozbory bylo dokázáno, že se jedná o směs oleje na zbraně a BLÁTA!!!
Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem

Fiskální známky (kolky) starého Afghanistánu (Království Kábul - napsáno i na kolku) z roku 1875 včetně použití na dokumentu v hodnotě 1 Rupie (pravděpodobně unikát). Nedávno můj přítel z Velké Británie Robert Jack vydal knihu: "The Revenue Stamps and Printed paper of Afghanistan".
V roce 1875 bylo vydáno celkem 5 nominálů, ale v této knize jsou vytištěnéné pouze 2 známky na dokumentech, z toho jeden z nich je právě tato listina. Když jsem se R. Jacka dotazoval, proč zveřejnil pouze 2 listiny (druhý dokument je se 4 rupiovou známkou společně s Indickým kolkem!), tak mi odpověděl, že za svůj život viděl pouze tyto 2 dokumenty! A to Roberta Jacka pokládám za největšího odborníka přes fiskální dokumenty Afghanistánu na světě!
Další zajímavost: nejúspěšnější sběratel a vystavovatel Afghanistánu Horst Dietrich se o fiskálních známkách vyjadřuje dost neurčitě... To znamená, že zde je stále co objevovat.
Určitě by to mohl potvrdit Ikanek v oblasti Indických kolků.
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 22. 6. 2009, 14:29. »
Moderátor
Ještě uvedu, že největší sbírky afghánských fiskálních známek a dokumentů mají Australané John Wilkins a Richard Divall. R. Divall je dirigentem státní opery v Melbourne. Oba jsou velmi příjemní lidé. Díky filatelii se člověk setká s moc zajímavými lidmi!
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 22. 6. 2009, 14:25. »
Moderátor
Jak jsem slíbil v jiné diskuzi o nevydaných známkách, posílám obrázky unikátní dochované obálky se známkou 195a dle katalogu Scott.
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Na obálce je označení pro spěšné doručení
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 26. 6. 2009, 7:01. »
Administrátor
Tak to je unikátní kousek Jaromíre. Myslím, že začínáš mít nejlepší sbírku na Afghanistán.
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Administrátor
Každý určitě zná příběh - Smrt Afghánských písařů. Mohl by jsi nám ukázat, která známka je v tomto příběhu zmíněna? Která známka je tištěna na papíru z mucholapky?
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Moderátor
Co se týká kvality mojí sbírky starého Afghanistánu do r. 1900, myslím si, že mezi světovou špičku patří (mezi prvních 10).
Absolutně nejlepší sbírku tohoto období Afghanistánu má Rolf Dieter Jaretzki - Německo, jinak člen elitního Klubu 100 Monte Carlo. V Praze vystavoval v síni slávy exponát Tygří hlavy a byl to zážitek. Je např. zdokumentováno 13 smíšených frankatur tygří hlavy se známkou Indie a Kašmíru a z toho 11 jich bylo na tomto exponátu. Žádný jiný sběratel podobnou obálku v Praze ani jinde nevystavoval. Já také tuto obálku nemám. Zato na předchozí stránce mám vyobrazenou rekonstrukci desky D z první emise, kterou R. Jaretzki ve svém exponátu neměl (není to unikát, ale o vzácnosti si asi uděláš představu sám).
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 2. 7. 2009, 10:11. »
Moderátor
K Afghánským písařům.
Tuto pověst dobře znám. Velmi jsem pátral po jakékoliv zmínce o tisku známek na mucholapkový papír, ale nezjistil jsem absolutně nic.
První afghánské známky opatřené lepem byly vydané až v r. 1907. Pověst se také nezmiňuje z kterého období by to mělo být. Do r. 1919 vládl Habibulláh I., který Afghanistán naprosto uzavřel světu, takže i poštovní styk byl minimální (z tohoto období je velmi málo dopisů). Jeho nástupce Amannuláh byl naopak světu velmi otevřený, ale vůbec mne nenapadá, kterou emisi by mohly tvořit "otrávené známky".
Z tohoto období má na Exponetu jedinečné exponáty Alfonso Zulueta z USA.
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 28. 6. 2009, 9:09. »
Moderátor
Ještě k obálce s tygří hlavou z druhé emise, kde jak jsem uvedl je razítko ze směsi oleje na zbraně a bláta...
Ta obálka je též hodně vzácná, v Praze ji z vystavujících neměl ve svém exponátu nikdo (ani U. A. Isani, který získal Zlatou nedaili). Zato R. Jaretzki, který vystavoval v síni slávy měl těchto obálek několik!
Moderátor
Jak jsem slíbil v jiném vláknu, posílám jeden z materiálů, který jsem koupil jako celek mimo aukci.
Na této 7 pásce jsou ručním razítkem natištěné 2 typy známek nominálu 1 abasi. Tisk obou typů současně na 1 arch popisuje Dietrich jako vyjímečný. Ve svojí knize Afghan Philately píše doslova, že za svůj život viděl pouze 2 podobné materiály.
Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
V diskuzi o čs. známkách jsme si psali názory na vady známek, kde jsou za vysoké ceny nabízené známky s kdejakou skvrnkou.
Uvádím snad ojedinělý případ v tisku poštovních známek. V letech 1880-1890 se známky tiskly ručními razítky. Pokud se "tiskaři" nezdál tisk některé známky a pokládal jej za vadný, bylo povoleno natisknout známku z opačné strany tak, aby se tisk co nejlépe kryl s polohou známky na druhé straně.
Tyto dochované "vadné tisky" jsou skutečně velkou vzácností, na výstavě v Praze na svém exponátu oceněném zlatou medailí to prezentoval Dr. Usman Ali Isání z Pakistánu. Na svém exponátu měl dochovaný 12 blok s nominálem 1 abasi. Mně se sice nepodařilo takto velký víceblok sehnat, zato mám tyto vady tisku jak u nominálu 1 abasi, tak i 2 abasi, jejíž ukázky zde uvádím.

Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 1. 7. 2009, 20:07. »
Moderátor
Obálka odeslaná 24.10.1910 z Yorkshire z Velké Británie přes Peshawar do Kábulu. Kombinovaná frankatura
známky Velké Británie a 15 známek Afghanistánu v hodnotě celkem 15 abasi. Na zadní straně dopisu uvedena poznámka: váha 9 Miscals (váhová jednotka používaná tehdy v Afghanistánu).
Jsem zvědavý co mi na tuto obálku odpoví Alfonso Zulueta z USA, protože jsem podobnou frankaturu doposud neviděl, ale nejsem specialista na toto období.

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Moc pěkná obálka, která má nalepený skoro celý arch známek(tuším, že byly tišteny 5x4 nebo 5x5 známek) nebo se pletu? Otázkou také možná trochu je, proč tak znáky byly vůbec nalepeny(a pro obyčejný dopis v takovém množství).
Kdyby to bylo posílané obráceně do VB, tak bych to vzhledem k neplatnosti známek Afghanistanu na uzemi UPU chápal, ale takto? Daň, clo, ...???
A kolik je ta hmotnost 9 miscal?
Například v západní Číně(dnes Sinkiang) byl 1 miskal Ag mince o hmotnosti cca 3,5g .
To jsi koupil u nás?
Moderátor
Posílám obrázek i druhé strany obálky, škoda, že je část utržená. Ty váhové tabulky někde zpracoval Patterson, musím se po nich podívat. Obálka má razítko Peshawar, který tehdy patřil k Britské Indii a potom byla odeslána do Kábulu. Na razítkách Kábulu je v arabštine nápis Kábul (to již za ta léta přeložím) a letopočet 1328. Teď si nejsem z hlavy jistý, jestli je to náš rok 1910 nebo 1911. Také je pro mne záhadou, proč se dolepovalo 15 známek po 1 abasi pravděpodobně v Kábulu. Fiskální známky Afghanistán vydával, tohle vypadá snad i na doplatek poštovného, možná mi o tom něco více napíše A. Zulueta. Ale podobnou obálku ve svém exponátu nemá.
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jen by mne zajímalo, které poštovní úřady fungovaly v Afghanistanu cca v 30.letech??? Většinou vidím jen Kábul...
Nemáš nějaký přehled - třeba tabulku? ;)
Moderátor
Zrovna mám před sebou Pattersona, k roku 1930 má uvedeno 19 poštovních úřadu na celém území Afghanistánu. Jak přijedu z chalupy, tak naskenuji celou stránku, je to včetně nápisů v Dárijštině.
Z větších měst kromě Kábulu je to: Kandahar, Jallalabad, Peshawar??? Herat, Mazar-i-Sherif, Charikar, Ghazni, Taškurghan. Přiznám se, že i obálek z let 1900-1928 (vstup do UPU) jsem moc neviděl. Poštovní styk musel být i v této době dost malý, i ta nejobyčejnější obálka většinou stojí 10-15USD.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Afghanistán

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1