Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » anglická královna - dotaz

Vykupminci.cz
Numisargo

anglická královna - dotaz

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vážení sběratelé. Na mincích, které razí Anglie a její satelity je na rubu vyobrazena anglická královna. Toto mi je jasné. Nechápu proč je anglická královna na (mincích - medailích) jako například "Osvobození Osvětimi", které razí Česká mincovna. Děkuji za vysvětlení. P.S. Dotaz jsem už jednou psal a někam se mi ztratil, tak se omlouvám, pokud budou dva.
Moderátor
jelikož tyto mince vydává CM pod "hlavickou" ostrova Niue ,tak proto je tam anglicka kralovna a nominal neni v korunach ale v NZD

10rubl1895 napsal
Vážení sběratelé. Na mincích, které razí Anglie a její satelity je na rubu vyobrazena anglická královna. Toto mi je jasné. Nechápu proč je anglická královna na (mincích - medailích) jako například "Osvobození Osvětimi", které razí Česká mincovna. Děkuji za vysvětlení. P.S. Dotaz jsem už jednou psal a někam se mi ztratil, tak se omlouvám, pokud budou dva.
Registrovaný uživatel
Velice děkuji za vysvětlení. Pokud ještě mohu mít dotaz, co to znamená pro sběratele. Má tedy tato bižuterie nějakou sběratelskou hodnotu. Děkuji.
Registrovaný uživatel
Abych dovysvětlil:
Každá mince (čímž se liší od medaile), musí mít oficiálního emitenta (státem uznanou autoritu se zákonným povolením vydávat měnová platidla) - nejčastěji centrální banku některé země.
Zcela jiná věc je mincovna, která minci fyzicky razí. To je soukromý subjekt,k terý pouze na základ obchodní smlouvy razí pro toho emitenta mince fyzicky.

Typicky razí mincovna země mince pro emitenta téže země. Ale nemusí to tak být vždy. Proto například po rozdělení státu 1993, kdy Česko chtělo vydávat (ČNB) vlastní mince, ale nemělo mincovnu, dalo tuto zakázku mincovnám v Kanadě a Německu. Ty razili české mince, jako my montujeme korejská auta.

V daném případě - ne který ses ptal, je to opačně. Jablonická mincovna si vyhlídla něco, co by chtěla razit. Navrhla to ČNB, ale ta má pevný emisní plán a neměla zájem vydat další - neplánované - pamětní nominály. Jablonecká mincovna si tak našla ve světě zemi - ostrůvek - který měl povolení emitovat mince a byl ochoten vydat svůj nominál - logicky ve své měně a se znakem svého panovníka - tedy Anglické královny.
Přesto že je to jeho nominál, může si smluvně dohodnout, že h ojako pamětní bude distribuovat Jablonec.
Registrovaný uživatel
Pro numismatika je to bižuterie,
pro milovníka lesklých předmětů pěkný přírůstek do sbírky ;)
Registrovaný uživatel
Hezký večer, pane "Filozofe". Děkuji za vyčerpávající odpověď. Jsem zase o něco chytřejší.
Moderátor
Jinými slovy, jestli na Niue dorazí 5 těchto platných mincí, bude to skoro zázrak. Přesněji, jestli tam dorazí alespoň jedna se kterou se bude platit, neb předpokládám, že pár mincí na ukázku do archivu tam pošlou.
Registrovaný uživatel
Na fotografii je vidět ministr financí Niue jak nese ty jablonecké mince do státního archivu :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
:D :D :D :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » anglická královna - dotaz

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1