Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Antika

Vykupminci.cz
Numisargo

Antika

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
korunka napsal
Přiznám se, že se mi už něco podobného také stalo. Každý sem tam musí prodat něco ze sbírky, aby měl na něco jiného, i já to občas musím udělat, ale o to víc mne mrzí, když někomu něco prodám za rozumnou cenu s tím, že si to dotyčný nechá ve sbírce a ono se to pak objeví na Aukru, kde to obvykle dosáhne vyšší ceny. Od té doby dávám většinou své přebytky raději na aukro rovnou. Člověku to pak alespoň není tolik líto.
...............pro korunka.....pod jakym nickem to na AUKRO prodáváš,rád bych si občas neco i koupil :'(
Registrovaný uživatel
Ostem vs. kyj - ja to beru tak, ze kdyz je nasada k okraji minci nebo alespon k legende, tak je to ostep. Kyj je kratsi (mela by tam byt mezera mezi legendou a koncem kyje) a konec kyje by mel byt podstatne tlustsi.

K prodeji minci - kdyz si je nekdo u me koupi, tak je mi jedno, co s nimi dela. Myslim, ze u me kupuji na kseft lidi ne moc casto, ale celkem pravidelne. To, ze ji oznaci jako nalez z CR a tim se snazi zvysit cenu, uz je neco jineho :(

m1234: hmm, ten spodni je super. A dva jezdce na stitu nemam ani v bronzu (natoz ve zlate :)
Registrovaný uživatel
Asi ide viac menej o symboliku a zjednodušenie .Je pravda že v popise sa viac menej uvadza spear and shield a nie sword and shield.Takže hociaka palica cez plece či už ma hrot alebo nie je vačšinou popisovana ako kopija a štit.
_______________
Registrovaný uživatel
Tovy napsal
:(

m1234: hmm, ten spodni je super. A dva jezdce na stitu nemam ani v bronzu (natoz ve zlate :)
Niekde v stare literature som sa dočital:Štit zdobeny postavou cisara na koni pred sputanym zajatcom.
_______________
« Poslední úpravu provedl(a) m1234 v 20. 6. 2016, 11:55. »
Registrovaný uživatel
aha, ten zajatec tam je, ale podle me je tam i druhy jezdec vlevo. Tech typu a ruznych obmen je na stitech relativne dost. Jsem premyslel si dat tu praci a zkusit vsechny pohledat (fotky). Mozna si tu praci nekdy dam :)
Registrovaný uživatel
Tu je jeden asi ešte krajši ,je to RIC 138 myslim že sa predal v roku 2005 v Leu Numismatik AG. Tu už druheho jazdca neviem najst ale minca je to nadherna.
http://www.wildwinds.com/coins/ric/probus/RIC_0138.jpg
_______________
Moderátor
Ja myslim, ze jednoznacne to posoudit nejde, ale kyj asi nebude rovny a tenky a to, ze nekde ta tycka konci muze byt jen proto, ze uz rytec nechtel riskovat, aby zasahoval do opisu...
Objektivne se na tech mincich da rozdelit jen ostep s hrotem a tycka ktera ho nema :)
Moderátor
Mimochodem do Hercula se stylizoval hlavne Commodus, Diocletianus ani Probus takovou dusevni poruchou netrpeli. Kdyz uz byl nekde kyj tak s Heraklem na reversu, zatimco avers vypadal normalne.
Proc by mel mit ostep 70-80 cm uz jsem vubec nepochopil Cisar taky neexistoval od prsou dolu? :)
Registrovaný uživatel
bobinek21 napsal
...............pro korunka.....pod jakym nickem to na AUKRO prodáváš,rád bych si občas neco i koupil :'(


..na štěstí teď nemusím prodávat nic. Tyto situace nastávají vzácně. (když jsem šetřila na sportovní kolo, objetovala jsem sbírku novověku- Leopoldy a Ferdinandy) Teď doufám, že jen tak něco prodávat nebudu muset. Jsem tam pod nickem Zlatinka.
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Mimochodem do Hercula se stylizoval hlavne Commodus, Diocletianus ani Probus takovou dusevni poruchou netrpeli. Kdyz uz byl nekde kyj tak s Heraklem na reversu, zatimco avers vypadal normalne.
Proc by mel mit ostep 70-80 cm uz jsem vubec nepochopil Cisar taky neexistoval od prsou dolu? :)


Přesně tohle si myslím- že šlo prostě o stylizaci z nedostatku místa a délka tolik nerozhoduje...
Registrovaný uživatel
korunka napsal
bobinek21 napsal
...............pro korunka.....pod jakym nickem to na AUKRO prodáváš,rád bych si občas neco i koupil :'(


..na štěstí teď nemusím prodávat nic. Tyto situace nastávají vzácně. (když jsem šetřila na sportovní kolo, objetovala jsem sbírku novověku- Leopoldy a Ferdinandy) Teď doufám, že jen tak něco prodávat nebudu muset. Jsem tam pod nickem Zlatinka.
................děkuji za info,já mam bobinek21- Pěkny den :lol:
Registrovaný uživatel
Ahoj, mám tu jednu velmi běžnou minci v průměrnou stavem, z dálky podle portrétu bych hádal na první dobrou Constantia II. Opis dle xls tabulek (varianta DN CONSTANTI-US...) a fakt že tam není diadém ale napovídá, že jde jednoznačně o Constantia Galla. Vlasy jsou nicméně tak rozděleny, jako by tam být původně diadém měl v plánu být.
Myslíte že jde o nějakou dobovou záměnu portrétu a opisu nebo se v antiochijských ražbách portréty Constantia II. a C.Galla tolik podobaly? (asi ano, ale tady mi to přijde opravdu jako typický C.II)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
.. tak jsem si dnes patinovala jeden nový přírůstek do sbírky až do chvíle, kdy jsem v koupelně na zemi spatřila jakousi srulovanou tkaničku. Tak mne napadlo, co to tu zase holky nechaly za nepořádek? Když jsem se ale podívala z blízka, zjistila jsem, že to srolované není holek nepořádek... :D Když jsem mladší dceru poslala pro foťák, chtěla vlézt do vany :D

Dole patinovaná mince, prodejci děkuji za celkem rychlé zaslání. Je to sice šrůtek, ale než seženu nějakou ve sbírkovém stavu, tak zůstane.
Prosím o kontrolu s určením.

Denár Lucilla, RIC 762

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kdo určí tu tkaničku? :-)
Korunko: Pokud to odchováš, prosím , hlásím se o kůžičku na kudličky :-)

Omluva za zaprasení vlákna
Registrovaný uživatel
Užovka chudák byla vypuštěna u řeky...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hezke prirustky :)

Taky citite plazy? Ja mam pocit, ze je citim tak na metr urcite. Jednou jako kluk jsem chytil uzovku a pak me tak smrdely ruce, ze jsem na to do dneska nezapomnel. Mam tu hrozne moc potvor a hlavne jesterek, tak to vsude citim :)
Registrovaný uživatel
Něco tématického:

Tralleis, AR cistophorus, 133-126 BC
cista mystica s hady v břečťanovém věnci
hadi po stranách toulce, Dionýsos s thyrsem a hroznem napravo
ΠTOΛ
TPAΛ
SNG Cop 662-663var (Datum), BMC 332.44

Lucilla je určená správně, CNG uvadí roky 161-162
http://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=289124

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkné k tématu :-)

Jinak děkuji za upřesnění, ty roky si k tomu napíšu.
Registrovaný uživatel
Ahoj,
mám takový lexikální dotaz týkající se římských jmen.
Za republiky (až do začátku císařství) se jména skládala vždy ze 2-3 částí + ještě případně nějaký ten čestný přídavek.
(vlastní+rodové jm.+přídomek)

Ve chvíli, kdy byl někdo adoptován do jiné rodiny, přijal jméno adoptivního otce + si ponechal své rodové jméno s koncovkou -anus

- Gaius Oktavius, syn Gaia Octavia po adopci Gaiem Juliem Caesarem získal jméno Gaius Julius Caesar Octavi-anus
- Mamercus Livius Drusus po adopci rodinou Aemiliů Lepidu přijal jméno Mamercus Aemilius Lepidus Livi-anus
- dobyvatel Kartága narozený jako Publius Aemilius po adopci do rodiny Corneliů Scipionů převzal jméno Publius Cornelius Scipio Aemilianus

A teď dotaz: Jak to bylo v císařství?

Např. císař Gaius Vibius Trebonianus Gallus mi takto vychází, že se původně narodil v rodině Treboniů adoptovaný do rodu Vibiů (Trebonius byl např. o staletí dříve jeden z Caesarových legátů)

Ale třeba jeho syn Volusián už má jmen asi 6.

Lucius Domitius Aurelianus - wiki praví, že jeho otec byl pachtýřem senárora jménem Aurelius, celé jméno by (podle starší logiky) světčilo ještě pro nějakou adopci.

Víte o tom něco? Mají jména ještě za císařství nějaká podobná pravidla jako v prvních 2-3 stoletích př.n.l? Nebo je to už nahodilé a tak přesné rodokmeny jako u republikánských rodů už prostě nejdou zjistit? Přijde mi, že obecně za císařství je koncovka -anus dost častá. (např. první Gordián nese jméno Marcus Antonius Gordianus Sempronianus - přičemž republikánský rod zněl Sempronius (Gracchus))
Registrovaný uživatel
he, tak nic? netušíte jak se tvořila jména za císařství (zda zákonitosti byly podobné jako za republiky)? Nebo se nejspíš ptám na úplné nesmysly, které by nějaký latiník vysvětlil jednou větou :-)
Registrovaný uživatel
Ja o tom nemam paru, tak jsem nepsal, i kdyz je to zajimave. Ale z toho co vim, tak mam pocit, ze pozdeji so na rodech zakladali vice jak pred tim, tak je mozne, ze tech jmen jich pouzivali vice. Zduraznovali sve urozene linie.
Registrovaný uživatel
je to možné, jen prostě třeba pro dobu vojenských císařů nemáme tolik pramenů. Rozhodně ne tolik jako pro první století před n.l., které je zmapované neuvěřitelně podrobně. U velikého množství rodů jsou známé podrobné rodokmeny i se všemi adopcemi. Zatímco u císařů Tacita a Floriána můžeme maximálně říct, že nebyli vlastními bratry, páč mají prostě jiná rodová jména a víc o jejich rodinách není známé.

Prostě mě jen napadlo, zda něco navíc nelze odvodit právě těmi koncovkami - ... Vibius Treboni-anus apod.

S více jmény máš pravdu - Valerián byl rodem Licinius (čili vzdálený příbuzný např. triumvira Crassa), Gallien tedy také, ale ve jménu už má i rodové jméno matky (Egnatius)

A později zas u těch nejznámějších jmen to byli asi všechno potomci různých propušťenců, M.Aurelius Claudius/Probus/Carus apod.
Registrovaný uživatel
Koukni sem
http://tabularomana.blog.cz/1103/jak-se-tvori-rimska-jmena-muzska
Registrovaný uživatel
ha, neznam, dik!
Registrovaný uživatel
jj, k jménům je to sice jen základ, který jsem v podstatě popsal, ale stránky jsou to dobré...myslím je tam někde i o maďarském (římském) Gorsiu (kousek od Budapešti), kam bych se někdy rád podíval...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Antika

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1