Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Antika

Vykupminci.cz
Numisargo

Antika

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 83 84 85 86 87 88 89 90 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Denar Alexandra Severa, asi RIC 64, opis PM TR P VI COS II PP
https://www.acsearch.info/search.html?id=2979871
Registrovaný uživatel
Ahoj, mám dotaz: kdy se razily tzv. poreformní radiaty? resp kdy se razit přestaly?
Jasně, „začátek“, jde-li to tak prezentovat, je jasný. Po Diocletianově reformě, někdy 293? (lovím z hlavy, tak jsem se možná sekl) se nadále vedle nových follisů razilo něco jako původní antoniniány, prostě paprsčitá koruna, mince, kterou dnes nazýváme „poreformním radiatem“. A mám pocit, že je spojuje i ten jednotný portrét „býčí“ šíje“ pro všechny tetrarchy, snad pro navození dojmu jejich jednoty. Razil je ještě (jak jsem našel) Constantius Chlorus jako augustus (306) či Severus II. (306-7). Pak byla asi chvíli pauza.
Pak ale jsou do let 321-23 datovány mince Licinia (i Konstantina?), taky s paprsčitou korunou, které už jsou uváděny jako follisy (v této době samosebou redukované na cca &frac14; původních).
A mě to přijde jako ta samá mince (velikost/hmotnost) s o 15 let staršími radiáty. Není tam spojitost a není to vlastně totéž, že původní „radiatus“ a &frac14; follis si odpovídaly? Nebo se pletu a je to jen náhoda, že se znovu objevila paprsčitá koruna? Hledám něco, co neexistuje?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ja mam nekdy pocit, ze ty reformy zavedly sice folis, ale alespon jeste par let nechaly radiaty jako pulky. Je to teda moje nezkusena uvaha. Ale jde to videt na Severovi II. - mel docela kratkou vladu, ale pouzival za ni vse - jednak klasicke follisy kolem 9g (8.5 ale i 10.5), pak 1/4 folisy cca 2.2g (1.8-2.6g) a radiaty kolem 3.3g (2.7-4.1). Mozna je to ale taky jen proste kontinualni styl, protoze vetsina byla razena v Alexandrii.

Kazdopadne i ty velike rozdily vah jsou zajimave.
Registrovaný uživatel
Prosím o konzultaci, jde o vzácnější ražby, nebo běžné mince 20 mm
panovníky znám Severus II quarter , Constantius II follis.
Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Severus II. urcite vzacnejsi. Konstantin je sice vzacnejsi, ale vhledem k mnozstvi jeho minci asi az tak moc ne (ale konstantinovce delam minimalne).
Registrovaný uživatel
Jestli si myslite, ze sbirat Galliena je financne nenarocne, tak se kouknete na dnesni antoninian - a to teda jeste je docela skaredy. A ano, uhodli jste, byl jsem bez sance :D

http://romanumismatics.com/auction/lot/0760/
5500 liber + poplatky
Registrovaný uživatel
Docela škaredý...
Takže Good Very Fine a Extremly rare to označuje cenu, ne kvalitu :D
Pro prodejce cena výhodná, ale kdo to koupil?
Registrovaný uživatel
On je to "zasadni typ" ci jak ho nazvat, ale i tak ta cena je v haji. Je ale zajimave, jak ceny Galliena - ale i meho druheho oblibence Proba - rostou. Neustale lamou rekordy. Zacaly byt nejak extremne oblibeni. Mimochodem Probus ma podobny revers a ten je taky docela ceneny, ale porad se da sehnat rekneme kolem 1000 euro v hezkem stavu. Ale je fakt, ze se vidi 1-3x za rok, takze relativne casto :)
Registrovaný uživatel
Jak ho nazvat. V entomologii typový exemplář, v obchodě asi investiční mince.
Jestli rostou ceny Tvých oblíbených císařů a dokonce lámou rekordy, tak se Ti zhodnocuje sbírka. Finančně to není špatné.
Tohle se mi nezhodnocuje, ale je to splněný dětský sen.
« Poslední úpravu provedl(a) opal v 4. 2. 2018, 14:07. »
Registrovaný uživatel
Z knihy Nejkrásnější brouci tropů.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Da sehnat rekneme kolem 1000 euro v hezkem stavu. Ale je fakt, ze se vidi 1-3x za rok, takze relativne často.
Vždy když si přečtu podobnou větu, tak začínám litovat. Že jsem nekoupil "apparently unpublished and unique" za třetinu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hezky.

Ale ja tomu zhodnoceni neverim. Mam navic par legionaru Galliena a vubec je nenabizim, protoze u nas by mi pravdepodobne za to ty penize nikdo nedal :) Takze v nasich podminkach je to jen hobby, kdy sbiram mince, co moc lidi neoceni. Navic se to tyka hlavne tech vzacnych kousku no a ty nemam sanci koupit :)
Registrovaný uživatel
Zdravím, máte někdo zkušenosti s dražením u Solidus Numismatik? Jak dlouho zhruba trvá, než pošlou fakturu? Děkuji
Registrovaný uživatel
Mne prišla do 2 dní, v sobotu bola aukcia a faktúru som mal v pondelok poobede v mailovej schránke.
Registrovaný uživatel
Jo, mivam to podobne, jsou celkem rychli.
Registrovaný uživatel
Nedávno se mi stalo u Naumanna, že mi přišla až třetí upomínka, abych jim zaplatil, a hrozně se divili, že jsem dřív nic nedostal, takže radši nebudu čekat a zkusím jim napsat. Díky
Registrovaný uživatel
U Naumanna to je podobné. Po skončení aukcie mi prišlo automatické oznámenie o výhre a link, na ktorom som vyplnil spôsob platby a dopravy. Faktúru som mal v schránke už v pondelok ráno.
Moderátor
Tovy napsal
Ja mam nekdy pocit, ze ty reformy zavedly sice folis, ale alespon jeste par let nechaly radiaty jako pulky. Je to teda moje nezkusena uvaha. Ale jde to videt na Severovi II. - mel docela kratkou vladu, ale pouzival za ni vse - jednak klasicke follisy kolem 9g (8.5 ale i 10.5), pak 1/4 folisy cca 2.2g (1.8-2.6g) a radiaty kolem 3.3g (2.7-4.1). Mozna je to ale taky jen proste kontinualni styl, protoze vetsina byla razena v Alexandrii.

Kazdopadne i ty velike rozdily vah jsou zajimave.


Koukám, že jsem tuhle debatu minul.. radiate mince určitě nejsou to samé, co antoniniány, i když se mohly jmenovat stejně a z nich vychází, a to z jednoduchého a zásadního důvodu - nebývají už postríbřené. Zatímco po Aurelianově reformě byla zákonem stanovená váha cca 3.8-3.9 gramu a 4.5% stříbra, což je stejná ryzost, jakou měly první follis, ale o váze skoro 10 gramů, tady není stříbro a také váha klesla na cca 3 gramy. Při uvažovaném poměru ceny stříbra a mědi 60-100:1 to vychází na cca 8-15x větší hodnotu follis, takže polovina hodnoty (ani občas uváděná pětina, čtvrtina nebo dokonce dvě pětiny) to asi nebude. Když jsem se touhle tématikou zabýval, tak jsem nesměle nadhodil, že by ten poměr follis : radiate mohl být 1:8 a s překvapením jsem pak zjistil, že někdo napsal článek o této problematice a uvedl to jako pravděpodobný poměr, nicméně možné je také 1:10.
A 1/4 follisy bych do toho moc netahal, to je v podstatě už nová soustava založená na částech follis, zatímco nejdřív funkci drobáků zastoupily ty radiate, degradované antoniniány, než úplně zmizely, což bylo předtím, než začala redukce hmotnosti u follis (305).
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 22. 5. 2018, 0:25. »
Registrovaný uživatel
Tyhle teorie ale prepocitavaji vse na pomer stribra a bronzu. Coz sice je logicke, ale ja obcas pemyslim, jak moc se to stribro na mincich udrzelo, jestli casem nezacalo oxidovat a opadavat, nebo se proste jen osoupavat. Najednou by bylo dost folisu, co toho stribra uz moc nemaji. Jak by to resili? Ten pomer tam klidne takovy mohl byt, ale jestli proste ty mince nebrali uz jako skoro kreditni menu.

A ten ctvrtfolis z toho nejde vypreparovat, protoze prave mam pocit, ze u toho Severa II. a jeho kratke vlade se pouzivaly vsechny tyto nominaly, tak musely mit mezi sebou nejaky pomer a najednou to vychazi cele blbe - mensi ctvrtvolis by byl za cenu dvou (a vice) vetsich radiatu. Nevim, zda 1/4 follisu byla postribrena, mozna jo (nejsem si jisty, zadnou si nevybavuji).
Moderátor
Odpadávat to asi moc nezačlo vzhledem k technologii, problém s ošoupáním tam kvůli opravdu malé tloušťce vrstvy kvalitního stříbra asi byl, ale ten už přece museli řešit s antoniniány po Aureliánově reformě, tedy 20 let před Diokleciánovou reformou, je to i vidět na některých mincích, v ploše pořád pěkný lesk, na vystouplých místech je to tmavé. Ale i u jiných, nejen římských mincí lidé řešili např. problém s okrájením.. obvykle v jakékoli době a jakékoliv režimu, pokud mince nebyla poctivá, tak měl vlastník smůlu, ochota ji brát v daném poměru klesala, aniž by to mělo vliv na snahu oficiálně redukovat poměr (ostatně proč, pokud pořád razím nové mince, kde ten problém není?).
Nicméně, vzhledem k Diokleciánově mánii vše organizovat a všemu dávat pevný řád (viz jeho edikt o maximálních cenách) jsem si jistý, že nějaký poměr byl zákonem stanoven. Nicméně nemohl být příliš vzdálený od reality, jinak by to mělo za následek rychlé zmizení jednoho nominálu z trhu (k čemuž v podstatě došlo o argenteu, byť tam mohly být převažující jiné důvody než špatně stanovený poměr).

Ohledně čtvrtfolisu si dovolím oponovat, protože nebyl součástí nového systému od roku 294, začal se razit až v roce 305.
Časová osa byla následující:
294 - reforma, uveden argenteus a follis, antoniniány se mění na "radiate" bez postříbření, dobíhá i denár, také už bez postříbření
300 - v Diokleciánově ediktu o měně je uvedena změna hodnoty follis, má být nově 20x denarius communis, což je nejspíš (ale nemusí být) dosluhující denár
301 - Diokleciánův edikt o maximálních cenách, uvádějící mj. i ceny kovů
303 - přestávají se razit "radiate" a denáry
305 - objevují se půlfollis a čtvrtfollis a současně začíná redukce follis
310 - zhroucení měny, follis několikrát redukována, mizí její díly (i když se pak ještě příležitostně vrací) a argentus jako stříbrná mince

Takže je vidět, že se bavíme o dvou systémech, jeden "fungoval" v letech 294-305 a druhý od roku 305. Díly follis narozdíl od antoniniánů a denárů, měly slabé postříbření a také se už podle názvu berou jako 1/2 a 1/4 (někde se ale uvádí 1/4 a 1/8, případně i jiné, vzhledem k nižší váze a horšímu postříbření), zatímco radiate měl od roku 300 oficiální hodnotu 1/10 follis a denár 1/20 follis, pokud tedy přijmeme teorii, že denár = denarius communis.
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 22. 5. 2018, 21:27. »
Registrovaný uživatel
Ahoj, dobrý rozbor, četl jsem nedávno na téma reforem dobrý článek od Fridrichovského.

mmch mám dotaz: Jakou ryzost měly siliquy ? Nikde se mi to nedaří najít. Že jich je dost, hlavně pozdějších trochu zkorodovaných.
Registrovaný uživatel
Dobrý deň, prosím o pomoc pri identifikácii.
Ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A ešte toto, prosím. Myslím, že je to M. Aurelius, len to neviem nikde nájsť.
Vďaka

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Bude to Septimus Severus -viz odkaz

https://wikivisually.com/wiki/Legio_I_Adiutrix
Registrovaný uživatel
Ďakujem. A ešte toto. Myslím, že je to Titus alebo Domitianus, ale s hlavou doľava som nikde nenašiel...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 83 84 85 86 87 88 89 90 > »

Sběratel.com » Antické mince » Antika

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1