Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » Aposty a podobné záležitosti z celého světa

Vykupminci.cz
Numisargo

Aposty a podobné záležitosti z celého světa

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Rozhodl jsem se založit další speciální vlákno pro počítačové záležitosti vzešlé (pravděpodobně) od přepážky, čili obdoba našich Apostů, případně "Frankotypy X-té generace", co nejsou automatové známky a co člověk neví co s tím. A pro začátek pár ukázek.

1) Norsko - fakt nevím, viděl jsem poprvé. Nálepka je křivo střižená a ta jednička značí pořadové číslo na archu? Ještě by to mohlo být něco jako WebStamps, ale vzhledem k natištěnému datu se mi to nejeví.
2) Portugalsko - nálepky ze dvou dopisů zároveň jdoucích (odesílatel to lepil jednotně nakřivo :) ). Zajímavé, kolik je tam různých čísel.
3) Kanada - natištěno přímo na obálce.
4 - 6) USA, tři varianty. Na první ukázce je napravo návod (FOLD HERE) s čárkovanou čarou a na zadní straně obálky byl zbytek okraje v délce asi 3 cm. Druhá ukázka má před QR kódem CPU (Central Post Union, Central Procesor Unit - to asi ne, ...?), třetí je s obrázkem (WebStamps?). Taky je vše řádně mnohokrát číslováno.
7) Izrael
8) Brazílie (natištěno přímo na čumkartě)
9) Nizozemí - tady je pro jistotu číslo jen jedno jediné + cena
10) pěkný irský frankotyp
11) na srbském apostu je zajímavý údaj 0g
12) detailní apost z Peru
13) apost z Jordánska, zleva doprava píší i sdělení a adresy na čumkartě ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ta něco z A-postů.
Určitě to, ale nebude všechno.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
V A-postkách se dají najít chybotisky v podobě chybných názvů pošt.
Registrovaný uživatel
Přidávám Španělsko, Itálii a také trochu odlišné Nizozemí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak Holandsko snad až nyní.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Španělský (pohlednicový?) apost. Nejspíš omylem roztřihnutý před nalepením.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Este sa opytam: a niekto to este aj zbiera? Ak ano nech da vediet, lebo s trochou mozem prispiet v pripade zaujmu.
Moderátor
Sbírají-li se frankotypy, proč by se nesbíralo tohle? Ale jistě, je to okrajová záležitost, ale možná právě proto by ju bylo dobré podchytit, aby se za 30 let neříkalo: "Jo, něco takového bylo, ale tehdy nás to vůbec nezajímalo". ;) Výhodou je, že materiál je levný (pokud ho vůbec někdo nabízí). Až z toho někdo udělá exponát světové úrovně, vejde to i v širší povědomí.

Mezi náma, automatové známky taky nedělá každý a vůbec ty známky "na konci katalogu" jsou obvykle málo populární, byť často k nezaplacení (např. kamenotiskové vydání rakouských telegrafních známek - drahé, ale teď na výstavě PRAGA 2018 snad nebyla ani jedna).
Registrovaný uživatel
Na moju otazku sa mi uz ozval zberatel aj na moj osobny mail, odpovedal som mu a okrem ineho napisal, ze by bolo dobre na sberateli otvorit uplne samostatne forum na temu postove peciatky. Podla mna by sa to tu dalo potom roztriedit na jednotlive odvetvia tohoto zberatelskeho odboru, aby to bolo pristupnejsie a jednoduchsie sa v tom orientovalo.

Pytal som sa preto, lebo som sa doteraz na sberateli nestretol priamo s niekym co sa zabava s peciatkami alebo s hocicim inym z postovej prevadzky okrem znamok.
Rad by som si na tuto temu podebatoval, povymienal moje zazitky a popripade aj nejaky ten matros.
Pavel, preco hned svetova uroven, ked som doteraz nevidel este ani len obycajny zopar listovy exponat, mozno aj mladeznicky s peciatkami, frankotypmi - peciatkami vyplatnych strojov, peciatkovacich strojov, dialkovo kreditovanych strojov a je neviem coho este z beznej postovej prevadzky.
A preco?
Nuz domnievam, sa ze slovutni pani zurimani nemaju vobec pochopenie pre zbieranie takychto veci z terajsej doby. Su uplne mimo realitu dnesnej postovej prevadzky. Napr. dat dohromady denne peciatky z malej tatranskej posty od zavedenia PSC do konca Československa 1989, tak to da zabrat. Nemat znamych na postach, uradoch a instituciach, tak tieto peciatky nemam. Niekto povie vsak, to nema ziadnu hodnotu a nic nestoji, tak to nemoze byt ani hodnotne. Tak nech to skusi. A to uz nehovorim ak by ste k tomu chceli mat aj doporuceny list. No boze zavaruj.
Niekto namietne to je dobre tak pre deti, hej ale pre tie na dochodku.
Moderátor
Myslím, že tohle není "téma" pro mládežníky. Je to málo atraktivní a není IN a COOL. I když by si s počítačem měli umět rozumnět líp, jak většina starších. ;) Ale třeba by se nějaký progresivní objevitelský experimentátor najít mohl! Spíš to bude pro ty mladší starší, tam bude ale problém, pokud se tomu někdo věnuje víc, aby se toho odvážil a šel do toho, zkusil to. Musel by to mít ale na velmi dobré úrovni, protože jurymani by mu to nejspíš nenadhodnotili, spíš naopak.

Já to taky nesbírám, spíš mám možnost něco, co mne zaujme, zdokumentovat, což se myslím taky počítá, a občas si pořídím (nebo zachráním před skartací :)) něco z těch Vlastních, Internet/Individuell/marken, soukromých (ne ze "státní" pošty), automatových a tak, ale v takové té cenové relaci do 10 Kč/kus, anebo teda za "plnou taxu poštovní". Přece jen, mé příjmy jsou slabé, to si přiznejme, a lepší Maďaři, to už je jiná cenová kategorie.

Já mám v plánu ty dva exponátky s těma vnitropoštovníma obálkama (ale teď nemám čas se tomu věnovat, nicvíce, scénář by byl, teoreticky nachystané to je, "jen to napsat". No a přitom psaní se definitivně rozhodnout pro to, co považuju za lepší nebo zajímavější. V tomto mi žádný katalog neporadí. Navíc je tu taky otázka "kvality", kdy asi není jasné co je kvalitní a co ne. Je lepší trochu víc pomačkaná, natrhlá, obálka se zajímavým razítkem či "příběhem" nebo sice "vyžehlená", ale s razítky velkých pošt? Dávám přednost spíš tomu prvnímu. Ono taková razítká "Výdejní místo, Pošta Partner", jsou řídká i normálně. A razítka pokladen v provozu, na dopise, se budou hledat jen hóóódně těžko. Jeden exponátek na toto téma sice už byl (zajímavý materiál, nevím, kde bych ty starší mohl sehnat, nikdo nenabízí), ale na můj vkus byl takový příliš jednoduchý po textové stránce, nemá skoro žádný popis. Je to dáno i minimálním prostorem, který pro text zbývá, když tam člověk dá jednu velkou nebo dvě malé obálky.
Moderátor
Takovouto nálepku asi taky většina z vás neviděla. Nemám pravdu? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pavel - Jeden exponátek na toto téma sice už byl (zajímavý materiál, nevím, kde bych ty starší mohl sehnat, nikdo nenabízí), ale na můj vkus byl takový příliš jednoduchý po textové stránce, nemá skoro žádný popis.

Skus pre spestrenie a na ukazku, aky text by si si ty predstavoval k tej "Nalepka - Dodejna".
Moderátor
Pro zpestření jsem o tom exponátu taky psal v odstavci o vnitropoštovních obálkách.
K té nálepce Dodejna nevím co bych psal, krom toho, že ji odeslali z Depa Brno 72. Ale nálepka je, aspoň si to myslím, málo obvyklá.
Moderátor
A jeden, neobvykle použítý, tuzemský apost (nejspíš skončí v koši :( ):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poprvé se mi dostala do rukou obálka od této zásilkové společnosti se sídlem v Brně, zabývající se zásilkovými službami pro firmy a společnosti jak v ČR, tak do zahraničí a je oficiálním partnerem České pošty. Svět je malý, tak k nám jedna dorazila i do Okříšek. Mám ale dojem, že už něco podobného tady bylo, ale nemůžu dohledat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pilat v 2. 3. 2019, 14:08. »
Moderátor
Jeden náš Apost z Krajkové, nově Pošta Partner - zajímavé jak předtištěný Apost přetiskují novým názvem. Mimochodem, mám takový pocit, že "Partneři" používají patkové písmo a pošty nepatkové. Ale dost těžko se ověřuje jestli to je skutečně pevné pravidlo či otázka vkusu dotyčného soudruha/soudružky tiskárnu ovládající.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jeden pěkný apost z Drásova (i když apost jako takový je z Čebína, což je na něm ovšem krásné!). Nechal jsem si to vystřihnout, protože obálka velikosti větší A4 kde byly jen tyto dvě nálepky (+ odesílatel a adresát, pochopitelně) mi přišla poněkud ... zbytečná.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jedno z USA. Nezjišťoval jsem co značí to NEOPOST, ale na soukromníka to nevypadá.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dvě nálepky - jedna z Austrálie - tam je to zřejmé, poštovné celé 3$, i když australské a v tom počítačem natištěném dole je i hodina zpracování, a druhá, tam si nésu jisté, PP na turistické čumkartě je nezvyk.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Už jste někdy viděli něco podobného?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zdá se, že Česká pošta něco zkouší. Nevypadá to na provizorní řešení.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A už to zasáhlo i jiné kraje:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zajímavý apost dávali (nebo doufám ještě dávají, jsem dneska schválně poslal) u nás. Jak se to komu povedlo nastavit netuším, ale vypadá to zajímavě. 8)

No a jako další asi málo známé OLZ nálepky. Se zavádí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Šíří se to jako lavina nebo mor:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je velmi zajímavé, že nikdo při tisku těchto nálepek zatím nezjistil, v jakém tvaru se píše PSČ. Tedy s mezerou mezi třetí a čtvrtou číslicí...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Pokec o známkách » Aposty a podobné záležitosti z celého světa

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1