Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Archeologie

Vykupminci.cz
Numisargo

Archeologie

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Co nevíš. . :)
Sigmund Freud by se přispěvku smál. ... ;)
Trocha něčeho jiného s archeo. ...
Registrovaný uživatel
Myslel som , ďakujem za upresnenie. :D
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
pridám niečo aktuálne .

https://www.topky.sk/cl/13/1793953/FOTO-Archeologovia-pri-skumani-palaca-rimskeho-cisara-Nera-natrafili-na-tajnu-komnatu
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Mimo příspěvek k tajné komnatě císaře Nera mě také zaujalo foto odkaz (dole) dcery Borise Kollára... ;)
Registrovaný uživatel
Boris kope kde sa da... ;) u
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
grofik napsal
Archeológia je moja obľúbená veda , ale tento článoček - ja neviem...?

Co myslíš? Že nějaký někdo měl syfla? Se dají určit i jiné nemoci, třeba tubera kostí - kostižer. U dochtorů jsou oblíbené různé nádory a podobný příšernosti, u těch militantních rozseknuté lebky. :D
Ale taková modlitební knížka a zlatý prsten, to taky není špatný. Ale to je spíš XVIII. století, nejvýš konec XVII.

Zajímavý je brokát - rozežere kosti. Dobrá je režná mnišská kutna. Pokud člověk leží v suchu, z kutny se vytáhnou kosti a kutna se sroluje. 8)
Moderátor
Pavle zajímavé....Pro mne nové věci,to cos uvedl v posledním odstavci. ..
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
grofik napsal
Archeológia je moja obľúbená veda , ale tento článoček - ja neviem...?

Co myslíš? Že nějaký někdo měl syfla? Se dají určit i jiné nemoci, třeba tubera kostí - kostižer. U dochtorů jsou oblíbené různé nádory a podobný příšernosti, u těch militantních rozseknuté lebky. :D
Ale taková modlitební knížka a zlatý prsten, to taky není špatný. Ale to je spíš XVIII. století, nejvýš konec XVII.

Zajímavý je brokát - rozežere kosti. Dobrá je režná mnišská kutna. Pokud člověk leží v suchu, z kutny se vytáhnou kosti a kutna se sroluje. 8)



Neviem Pavel III o takých účinkoch , ale netvrdím , že nemáš pravdu .

Určite sa opatrne opýtam chemikov či je možná taká reakcia ako popisuješ .???
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
No, když jsme kopali na Petrově, tak co byli pohřbeni v brokátovém rubáši, tak kostičky byly jen mimo ten rubáš. Třeba z holenní kosti byl jen kousek mimo ten rubáš a dál už nic. Režná kutna, z té se vytáhla kompletní kostra a kutna se srolovala "jako nová" a to těch minimálně 250 let ležela v zemi. Ovšem podotýkám že to bylo uvnitř kostela bez přístupu vody.
Registrovaný uživatel
OK. ja som špatne pochopil napr. aj ohľadne ražnej kutni .
Naši predkovia mali určité vedomosti prečo to robili .

Stále sa držím hesla ;" pokiaľ ja neviem o tom , neznamená , že to neexistuje" ...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
No, když jsme kopali na Petrově, tak co byli pohřbeni v brokátovém rubáši, tak kostičky byly jen mimo ten rubáš. Třeba z holenní kosti byl jen kousek mimo ten rubáš a dál už nic. Režná kutna, z té se vytáhla kompletní kostra a kutna se srolovala "jako nová" a to těch minimálně 250 let ležela v zemi. Ovšem podotýkám že to bylo uvnitř kostela bez přístupu vody.


Sakra, ty mně děsíš. Mám pouzdrové šaty z brokátu.
Registrovaný uživatel
teda toto som ešte fakt nepočul, ale v každom prípade zaujímavé, pozrel som si rýchle na webe z čoho je a rozdiel je ten, že je tkaný z hodvábu, takže živočíšneho produktu. A nevieš aj nejak vysvetliť ten chemický proces?
Registrovaný uživatel
http://patus222.blog.pravda.sk/2019/05/16/archeologovia-nasli-500-rocne-spodne-pradlo/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_rightbox
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Grofiku krásný a zajímavý příspěvek.
Zase něco nového v archeo,co změní pohled k takovým specifickým věcem,jako je spodní prádlo...
Moderátor
Chemický proces netuším*, ale bylo to tak. Rubáš byl kostí prost a hned vedle něj trčely kosti a ty co "vedly" do rubáše, tak u něj končily. Dokonce lebka, asi byla taky na nějakém takovém polštářku, byla z poloviny rozpuštěná. Zkrátka zadní část lebky vůbec nebyla. Rozhodně to byl velmi zajímavý výzkum, z určitého pohledu asi i zajímavější než nějaké staré venkovní pohřebiště, protože tam se organický materiál (šaty, boty) zachová jen vzácně

*Z logiky věci by se řeklo, že by v tom mělo být něco kyselého.
Registrovaný uživatel
Já myslím že je to hoax :roll:
Moderátor
O té podprsence, to bylo už snad před 5 lety.
Moderátor
Pavel_III napsal
Chemický proces netuším*, ale bylo to tak. Rubáš byl kostí prost a hned vedle něj trčely kosti a ty co "vedly" do rubáše, tak u něj končily. Dokonce lebka, asi byla taky na nějakém takovém polštářku, byla z poloviny rozpuštěná. Zkrátka zadní část lebky vůbec nebyla. Rozhodně to byl velmi zajímavý výzkum, z určitého pohledu asi i zajímavější než nějaké staré venkovní pohřebiště, protože tam se organický materiál (šaty, boty) zachová jen vzácně

*Z logiky věci by se řeklo, že by v tom mělo být něco kyselého.


Pavle ty se běžně aktivně zučastnuješ v podobných archeo výzkumech?
Ptám se, protože tvé reakce jsou docela zajímavé a jak tady píšeš zřejmě také vychází s praktických zkušeností...
Moderátor
Tak kdysi, před lety, když jsem byl ještě mladý, plný sil a optimismu ... fčil už su enem mladý, jsem se několika výzkumů aktivně zúčastnil. Některých krátce - pod Pavlovem, to bylo sice krátce ale zrovna jsme (teda já osobně ne, ale to nevadí), vykopali jednu malou Venuši, několik let jsem kopal na hradě v Lelekovicích a pak, to byl v podstatě rok, v Brně na Petrově. Občas jsem i něco někde zaměřoval nebo pomáhal evidovat pazourkovou industrii. Jo, to bylo v době studií. A dodnes, ale už se aktivně nezúčastňuju, nemám na to čas. ale občas pokecáme.
Moderátor
Já nějak tušil,že nebudeš v tomto směru ledabylej člověk..
Moderátor
Bylo by velmi dobré, pokud by se brokát používal na uniformy, chvilku bychom počkali a brokátové uniformy dále používali. Velmi dobrá myšlenka! :roll:
Registrovaný uživatel
Drobná poznámka ku hore menovaným látkam , vôbec neboli znečistené vplyvom rozkladu ?
Poznám stredovekárov, nejako nikdy neprišla reč na podobný problém ,
pravek (doba bronzová a Rím ) tam nič také som nezachytil ...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 16. 5. 2019, 21:14. »
Moderátor
Bych krotil nadšení - z toho brokátu, pokud si vzpomínám, zase až tolik nezbylo, nevzpomínám si kolik, ale dost na to, aby se to dalo určit. Ale ta kutna by možná byla i použitelná :D. Pravda, barva byla hnědá, ale možná byla hnědá od původu (i když jiný odstín). A měla i záda. Ale detaily si už nepamatuju. Teoreticky je možný, že nebožtík v kutně neměl vůbec rakev, to už fakt nevím. Je to divný, ale je to 28 nebo 29 let. Důležitý je, že byl v suchu v kostele a ne venku na hřbitově. Taky svou roli bude hrát i to, jestli byl nebožtík suchý stařík nebo tlustý radní. :D
Vůbec jsme tam našli různé zajímavosti - třeba dva, kteří měli na břuchu pohár dnem vzhůru. To je nejsevernější nález tohoto druhu. Hlavy jim "sebral" výkop pro kryptu. Stačilo ho posunout o půl metru, nejvýš o metr, a bylo by po nálezu. Náhoda je sviňa a nějaká pravděpodobnost zde vůbec neplatí. Stejně tak jsme kopali a "tady bude roh kostela". No, nebyl. Byl tam hrob zapuštěný pod základy původního kostela, čili roh byl pryč.
Moderátor
https://www.lovecpokladu.cz/home/detektorista-zacatecnik-nasel-masivni-zlaty-kruh-z-doby-bronzove-7721
Moderátor
https://www.idnes.cz/technet/veda/nejstarsi-zvykacka-pravek.A191217_113209_veda_mla

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Archeologie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1