Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
pridám niečo vhodné do ZOO. Denár priraďovaný Ottovi a denár H-437 Ladislav.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pekná godzilla :)
Moderátor
Dostali sa ku mne títo štyria drobci anonymní H 100, aj sa tomu niekto venuje? Či ani nie je veľmi sa čomu venovať? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Určite je sa čomu venovať. Najmä interpretovateľné sigly (hebrejské písmená, Dávidove hviezdy, kríže) sám zbieram. Toto by si normálne zaslúžilo samostatnú tému.
Registrovaný uživatel
Belo IV., denár, H-355.
Huszár uvádza, že sa jedná o sfingu. Myslím, že sfinga by mala mať len ľudskú hlavu a nie pol tela. Navyše som nikdy nevidel, že by bola zobrazená s mečom a štítom. Je to vymyslená príšerka alebo je to niečo iné zo stredovekého beštiára?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mam na predaj velmi zaujimavu a hladanu knihu...EMIL PETACH: DEJINY MINCOVANIA V KOSICIACH...kniha je v nepouzitom stave..cena je 38,- euro + postovne....piste na: order.numizmatikagal@gmail.com
Registrovaný uživatel
numizmatikagal napsal
Mam na predaj velmi zaujimavu a hladanu knihu...EMIL PETACH: DEJINY MINCOVANIA V KOSICIACH...kniha je v nepouzitom stave..cena je 38,- euro + postovne....piste na: order.numizmatikagal@gmail.com

inak ste dosť otravný. Keby ste sem písal aspoň niečo k veci. iným sa niečo takéto netoleruje.
Moderátor
To sigur:
Je to určite sfinga, aj keď naozaj sa ojedinele vyskytuje s mečom a štítom. Z toho dôvodu jej rezač nedal ani krídla, nemali by kde byť. Je to však určite sfinga, častý motív na arpádovských minciach. Píšeš, že by mala mať len ľudskú hlavu a nie pol tela; nie je to tak úplne pravda. Sfinga býva najčastejšie zobrazovaná (nehovoríme o egyptskej, ale vychádzajúceh z gréckej mytológie) s telom leva, krídlami orla a hruďou a hlavou ženy.
Moderátor
... zabudol som to najdôležitejšie, pochváliť nádhernú mincičku... ;) Pozdravuj odo mňa tú krásnu bojovnú sfingu.
Registrovaný uživatel
Dík za info aj za pochvalu.
Registrovaný uživatel
Poprosím o ocenenie a upresnenie mincí. Malo by sa jednať o mince Štefana V.
1.) obol, hm. 20 g, Ø 9 mm
2.) obol alebo denár??, hm. 29 g, Ø 10 - 12 mm
Ďakujem :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To janicek. predpokladám že si zle posunul desatinnú čiarku ??? :-). To prvé by mal byť obol, to druhé skôr denár.
Registrovaný uživatel
A ozaj nejak mi vypadlo nič celá... :)
..mňa len pomýlila tá malá hmotnosť tohto denáru a čo som našiel na webe, tak väčšinou bola uvádzaná 0,7 gramu. Čakal som väčší rozdiel v hmotnosti medzi denárom a obolom
Registrovaný uživatel
U toho druhého si nie som istý, to ma ber s rezervou. Opisovo existujú aj takéto oboly...Tak asi je to na tebe kam si ho zaradíš :-)
Registrovaný uživatel
pridávam do kotlíka môj H-390 či U-300 priemer 12mm, váha 0,57g a kladiem si otázku - kto sa okrem Ladislava IV. Kumánskeho pozerá z okna? Je to vari jeho nebohý otec Stefan V. ? alebo ktosi iný?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sipek napsal
Velka prosba , nenašiel by sa tu niekto kto by mi poslal HUszara v pdf? Alebo odporučil kde ho stiahnuť . Prepačte za trufalu prosbu.


Ak ešte Huszára nemáš,tak ti radím pdf-nepdf kniha je kniha a hoci je to reprint ja som s ním naozaj spokojný(za tú cenu) pozri sa na bazoš.sk -napíš Huszár a uvidíš.
Registrovaný uživatel
Ani som doteraz nevedel a mám vo svojej zbierke svadobný denár Ladislava IV. Kto taký má,nech vie,že je naňom vyrazený Ladislav IV. so svojou nastávajúcou Izabelou z Anjou ktorú si bral v roku 1277 a reverz doplňa drak.
Registrovaný uživatel
Tiež som už s týmto výkladom stretol, ale keďže to bolo v popise aukcie na aukru, tak som tomu nepripisoval väčšiu váhu. Máš túto informáciu z nejakého relevantného zdroja?

Mimochodom, zaujíma ma, ako si dopadol so svojou hypotézou ohľadom denára Huszár 69, čo si tu dávnejšie prezentoval.
Registrovaný uživatel
Na Pustom hrade nad Zvolenom v stredovekej cisterne na vodu našli pri vykopávkach všeličo,okrem toho aj dva denáre - jeden z toho bol H-390 a myslím,že vedúci výskumu (na meno si nespomeniem) ho presne takto označil aj s vysvetlením. S tou hypotézou ohľadne H-69 ostávam presvedčený naďalej o vyobrazení koruny,ale myslím,že pravda,k tej sa treba dopracovávať pomaly a isto.Pomohol by väčší záujem ľudí-mládeže-zberateľov o numizmatiku, o Uhorsko,dejiny,o prvých povedzme 150 rokov uhorského kráľovstva.Veď sa len pozri ako to tu spí a popritom obdobie arpádovcov je plné otázok - aj to údelné vojvodstvo - Nitianske kniežactvo. Alebo sigly! To mňa inak najviac zaujíma! Teraz mi ani okolnosti veľmi nedovoľujú úplne sa sústrediť nato čo by som chcel,ale pracovať natom ako zistiť viac určite budem. Čochvíľa sem pridám mincu, po ktorej som išiel dlhšie a náramne sa teším keď príde - je sv. Ladislav I. Huszár 21- rozvinieme dáku debatu,mám veľa otázok.
Registrovaný uživatel
Ján Beljak - vedie archeologický vyskum na Pustom hrade
Registrovaný uživatel
Ohľadom tej koruny sa musím priznať, že mňa si presvedčil, preto si to doteraz pamätám. Inak, nejaké zaujímavé sigly sa ku mne tiež dostali, aj na H-21 ;) . Niektorí numizmatici považujú túto razbu za Ladislavovu kniežaciu a o to je to zaujímavejšie. Tak som zvedavý a počkám, čo sem dáš.
Teraz to tu spí aj kvôli dovolenkám, tak je to každý rok. Ale v pohode, nejaká zaujímavá debata by bodla.
Pridávam obolus k tvojmu denáru...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 15. 7. 2016, 19:27. »
Registrovaný uživatel
lancearegis napsal
Ladislav IV. so svojou nastávajúcou Izabelou z Anjou ktorú si bral v roku 1277


Marilo sa mi, že som o tom čítal aj v odbornej literatúre a nakoniec som to aj našiel. Tento motív takto vysvetľuje aj p.Hunka v článku Výzdoba na uhorských minciach 11. - 15. stor. ako odraz duchovnej kultúry vtedajšej spoločnosti (Numizmatika, 15/1997)
Moderátor
No, tak já sem přidám můj denárek. Není sice tak ostrej, ale co se dá dělat. ;)

Láďa je asi ten napravo? Jinak nevěsta asi byla šmrncovní, co?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vravíš kniežacia razba? Keby som mal naplno povedať,čo si zatiaľ myslím,tak by som povedal,že razby Bela DVX , Bela REX,Ladislavs REX a možno aj ďalšie? spolu majú súvis.
Mimochodom koľko váži ten obolus H 391 a aký má priemer? Môj denár váži 0,57 gramu a má 12mm.
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
No, tak já sem přidám můj denárek. Není sice tak ostrej, ale co se dá dělat. ;)

Láďa je asi ten napravo? Jinak nevěsta asi byla šmrncovní, co?

Aj ja dúfam,že napravo,lebo ak nie tak to by ho za takú nevestu bolo treba i poľutovať.
Skúsim ja zajtra urobiť nejaké lepšie makro na tom mojom denáry a kukneme sa neveste i ženíchovi na zúbky.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1