Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
To už jsem na netu našel taky :D Mohl bys mi prosím říct katalogové číslo ať si ho můžu poznačit.
(to SR zmátlo kolegu a mě taky, proto jsme tipovali Štěpána)
Registrovaný uživatel
As20.4
Moderátor
Děkuji :)
Registrovaný uživatel
Je to Štefan V. (As13 alebo Unger Sz.13), bán Ivačin Pektar.
Registrovaný uživatel
tak je to tak, ospravedlňujem sa za dezinformáciu, rozdiel je relatívne nepatrný.
Registrovaný uživatel
Sigur sa nezvykne mýliť, ale keďže je tam S-R (a nie R-S), myslím si, že správne je to podľa Ungera Štefan V. Sz.12.
Registrovaný uživatel
l_m_2009 napsal
Sigur sa nezvykne mýliť...


To by si sa čudoval...to vieš, omylmi sa tu človek nezvykne moc chváliť. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
A ak ti niekto bude tvrdiť, že má s niečím bohaté skúsenosti, tak to v praxi väčšinou znamená, že toho už veľa doje.al :lol:
Registrovaný uživatel
Štefan V. 1270-1272, Sz12 https://s28.postimg.org/6ptx2zmot/image.jpg
Registrovaný uživatel
aj po skoro štyroch mesiacoch,ale predsa týchto parádných vojvodov-či kniežatá ti echt závidím - Bela DVX už mám ale Gejzu veru nie,..... krásne mince.
sigur napsal
Pre predstavu nezainteresovaných, jedná sa o tieto dve kniežacie razby Bela I. a Gejzu I. Zaujímavý je opis na Gejzovej minci - DVX MVONAZ (veľkovojvoda, prevzaté z byzantskej ríše, kde strávil mladosť).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Môj Belo DVX. Pred časom som len tak tak minul dvoch z toho istého razidla- naozaj identické sigly - skoro ma porazilo - obrazne povedané - ale mal som ich na dosah!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Krásna kniežacia razba, gratulujem. :)
Tých 2 z jedného razidla je škoda, to by som si aj ja dal povedať. Predpokladám, že boli ponúkané spolu a teda je vysoko pravdepodobné, že sú spolu už takmer 1000 rokov a to je podľa mňa na tom to najlepšie :D

Teraz neviem, či tu toto už niekde nie je... Ale nevadí, pre prípadnú ďalšiu diskusiu ohľadom arpádovských kniežacích razieb sem dávam úryvok z publikácie od p.Hunku (Mince Arpádovcov z rokov 1000 - 1301). Zaujímavé na tom je, že sa teoreticky jedná o kniežaciu razbu Ladislava I. (večer pridám aj môj kúsok, má zaujímavú značku):

"Dnes poznáme 10 typov jeho mincí, s rôznymi námetmi. Prvé dva patria k typu kríž-kríž. Najstaršou je obolus majúci na averze kríž so 4 klinmi a opis + LADISLAVS REX, na reverze kríž a 4 kliny a nápis +PANONAN (H 21). Podľa Hómana (1916, 224) je to emisia mincí z roku 1077, Vadász ju považuje dokonca ešte za mincu vojvodu Ladislava (Vadász 1986, 6). Hóman poznal 29 ks týchto mincí, s váhami 0,415 – 0,8 g, priemerne 0,6136 a s akosťou 85 – 88 % striebra (Hóman 1916, 603, 642)."
Registrovaný uživatel
Gratulujem,pekné mince.
Registrovaný uživatel
Takže, tu je ten "kniežací denár" :)
Značka je umiestnená v "A" a je to krížik. Čo mám odsledované, tak väčšina značiek na tomto type sú väčšinou jedna alebo dve guľôčky a sú umiestnené zrovna v tomto písmenku. Reverz býva väčšinou zošľahaný, ale tu je celkom pekne čitateľný.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Aj ten je fajn,možno aj mne sa niekedy pritrafí.
Registrovaný uživatel
Pridám aj ja niečo,bežné Bélove denáre, pochádzajú z jedného razidla ale na zadnú stranu boli použité dve rôzne razidlá,čo asi nebýva dosť bežné a ktoré som získal od člena tohto fóra.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
je vidieť, že razidlo averzu bolo nové. Razidlo na reverz to v pravo bolo asi staršie a opotrebované, tak ho zamenili za nové/čistá špekulácia/ :)
Registrovaný uživatel
dula77: aby jsi to mohl prohlásit, musel by jsi sestavit úplný stempelkorpus. Pravděpodobná je i varianta, že v mincovně používal naráz více než jedno rubní razidlo a tedy jednoho dne líc narazili na rub R1 a jindy zase na rub R2. Možností, jak k tomu došlo je více.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
zuzi, fakt krásne...to sú také dvojvaječné dvojičky :) Verím, že ich neplánuješ rozdeliť, bola by to škoda.
Registrovaný uživatel
Tie určite zostanú spolu,a u mňa, mám s nich radosť.Bélinko je môj obľúbenec. :D
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Takže, tu je ten "kniežací denár" :)
Značka je umiestnená v "A" a je to krížik. Čo mám odsledované, tak väčšina značiek na tomto type sú väčšinou jedna alebo dve guľôčky a sú umiestnené zrovna v tomto písmenku. Reverz býva väčšinou zošľahaný, ale tu je celkom pekne čitateľný.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
ejha! tak s takýmto krížikom? to som priznám sa ešte nevidel! pekný kúsok(ten Hunka arpádovci 1000-1301 sa nedá niekde splašiť? to by som fakt bral,ale najradšej nie pdf ale normálnu knihu) mimochodom - tí dvaja Belovia DVXovia z rovnakého razidla boli obaja z maďarských numizmatických rôznych obchodov - bola to len náhoda a trvala len okamih - kým som ich stihol poriadne do detailov porovnať a pochopil som,že sú to bratia a že ich asi idem oboch naraz kúpiť,tak jeden bol zrazu predaný a druhý rezervovaný - ale jedného by som ajtak nebral - význam pre mňa mali iba obidva kusy pokope- plánoval som rozprúdiť otom diskusiu,ale nevydalo. Možno nabudúce.
Registrovaný uživatel
zuzi napsal
Pridám aj ja niečo,bežné Bélove denáre, pochádzajú z jedného razidla ale na zadnú stranu boli použité dve rôzne razidlá,čo asi nebýva dosť bežné a ktoré som získal od člena tohto fóra.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
nádhera,fakt
Registrovaný uživatel
a keď Vám raz Zuzi napíše, koľko rôznych razidiel mal Bélo pre tento jeden typ denáru, tak sa budeme všetci čudovať.
Registrovaný uživatel
Mohl bych se ještě zeptat na orientační cenu a dostupnost těchto ražeb?

Bela DVX sa cenovo pohybuje niečo medzi 80 až 120 Euro, Gejza DVX MVONAS(magnas) je drahší a nevidieť ho tak často ako Bela - čo som videl išlo od 150 Euro hore
Registrovaný uživatel
lancearegis napsal
ten Hunka arpádovci 1000-1301 sa nedá niekde splašiť? to by som fakt bral,ale najradšej nie pdf ale normálnu knihu


Je to voľne stiahnuteľné pdf, stačí dať do google názov knihy.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1