Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Kniha Arpadovci od Hunku by sa mala dat objednat zo SAV, kontakty maju na webe. Pred casom mi bolo povedane, ze ju stale maju. Treba ratat s tym, ze nie je lacna.
Registrovaný uživatel
Štefan II., Huszár 44a
Čo by ste povedali, že je to za nominál? Brakteát, jednostranný denár s výraznými výduťmi na reverze alebo nejaký hybrid?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mal by to biť brakteát,pekný ho máš.
Registrovaný uživatel
pzberatel napsal
Kniha Arpadovci od Hunku by sa mala dat objednat zo SAV, kontakty maju na webe. Pred casom mi bolo povedane, ze ju stale maju. Treba ratat s tym, ze nie je lacna.


Už je trochu lacnejšia .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Sigur, predpokladám, že to je nepodarok denára Štefana II. (Unger 36, Huszár 44) pri razbe ktorého boli zlepené 2 strižky.
Registrovaný uživatel
sigur: jednostranný denár, pěkná mince :-)
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
môj názor - jednostranný denár..... a čo váha? koľko váži tento čudák?
Registrovaný uživatel
ale mýli ma na ňom ten neexistujúci perlovec na vonkajšom obvode......ti nevím karle
Registrovaný uživatel
Jednostranné (H-44a) bývajú bez vonkajšieho perlovca...
http://www.pannoniaterra.hu/tetel/32/33
http://www.pannoniaterra.hu/tetel/30/54
http://www.pannoniaterra.hu/tetel/29/49
http://www.pannoniaterra.hu/tetel/28/44
http://www.pannoniaterra.hu/tetel/27/42
atď...
Registrovaný uživatel
prečo ho Huszár nezaradil medzi brakteáty,keď všeličo tomu nasvedčuje,že ním H-44a môže byť?
Registrovaný uživatel
Huszár ho jednoznačne a podľa mňa aj správne označuje ako jednostrannú razbu (einseitige Prägung) denára H-44. V aukciách sa označuje ako brakteát, asi sa potom lepšie predávajú.
Navyše, brakteát je o špecifickej technike razby, ktorá pri tomto type jednoznačne nebola použitá.
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 28. 3. 2017, 20:44. »
Registrovaný uživatel
hm, hmotnosť okolo 0,2g a napriek tomu použitý spôsob razby nie taký ako pri brakteátoch ..... vyrobíš si tenký(naozaj tenučký) strieborný plech-bractea-t a potom nevyraziš jedným úderom 10kusov ale budeš raziť po jednom kuse? a toto sa im oplatilo robiť?
Registrovaný uživatel
V 12.storočí predsa hmotnosť okolo 0,2 g nebola ničím výnimočným a razili sa v drvivej väčšine ako obojstranné mince. V tomto prípade sa napr. ušetrilo na výrobe spodného razidla a ak si razič nemusel dávať pozor, aby mal vyrazený aj reverz, tak sa razba taktiež zrýchlila.
Zrkadlový reverz tu vznikol ako tzv. výduť, teda pretlačenie strížku do razidla, ktorého reliéf je podstatne hlbší ako hrúbka tenkého pliešku. Tieto výdute sú charakteristické najmä pre denárové razby 11.storočia.
Slovo "brakteát" je navyše pomerne mladé, myslím, že sa začalo používať až v 19. storočí.
Registrovaný uživatel
Adamovszky to má pomenované,denár 0,31g priemer18mm-brakteát 0,25g priemer 15mm,podla toho by to mal byť brakteát.Ale asi to ťažko posúdiť keď nemáme denár.
Registrovaný uživatel
Adamovszky má predsa pri A61 (H-44a) jasne uvedené, že sa jedná o denár.
Registrovaný uživatel
Máš pravdu,asi som mal vlčiu tmu.
Registrovaný uživatel
Ja som si myslel, že narážaš na poznámku, ktorá je uvedená pri reverze. Brakteát je tam spomenutý, ale google mi z toho vyhodil nezmysel, tak si myslím, že to je zaužívaný pojem pre reverz, ktorý vznikol týmto spôsobom a pripomína brakteát.
Zuzi, lancearegis, MisoPN, stredo a ostatní uheráci-neuheráci, veď dajte ešte niečo zaujímavé, nech je o čom debatovať. :) V poslednej dobe to tu celkom pekne fičí.
Registrovaný uživatel
No na to som myslel,ale tiež my to vyhadzovalo nezmysel.
Registrovaný uživatel
som volal kamarátovi a až to dobre preložil tak že je to minca menšieho razenia s opisom ktorí sa dá prečítať ,brakteátovho typu, málo častá. :roll:
Registrovaný uživatel
pridávam brakteáty H-192 a H-200 z mojej zbierky Brattea (brattia) tenučký kovový pliešok,zlatý pliešok (latinsko-slovenský , slovensko-latinský slovník SPN 2012)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Fajné, fajné... :)
Ináč, na arpádovskom mincovníctve je super, že okrem denárov a obolov sa tu zberateľ môže stretnúť s celou plejádou rôznych zaujímavých nominálov. Brakteáty, napodobeniny viedenských fenigov, friesachských fenigov, klipy, záhadné napodobeniny veľkých byzantských a arabských mincí.

Pridám jeden z mojich zaujímavejších brakteátov so značkou "Dávidova hviezda" pod žezlom, ktorá tam je namiesto bodky. Zamýšľal som sa, či sa jedná o kráľom povolenú oficiálnu alebo "tajnú" značku židovského nájomcu mincovne.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ten je naozaj krásny.
Registrovaný uživatel
kde ty chodíš na takéto kúsky? parádny
Registrovaný uživatel
Dík. A ešte mi cestuje jedna echt brakteátová KLIPA, tak sa potom pochválim.
Registrovaný uživatel
Tak dobre. nie je až tak nádherný, ale je to zaujímavosť - brakteát - obol.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1