Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Hmm, vzácna vec a aj stav je celkom v pohode. Pár rokov späť som mal o tomto type (brakteát + brakteátový obol) menšiu debatu s Marekom Budajom. Ak si dobre pamätám, tak mal pochybnosti, či sa vôbec jedná o uhorskú razbu.
Registrovaný uživatel
Pochybnosti kvôli ikonografii, alebo výskytu?
Myslím že motív na "denárovom" bračekovi H-201 je ten istý. Či?
Registrovaný uživatel
Marek mal pochybnosti, či sa jedná o uhorskú razbu, ale ďalej to nechcem rozvádzať, lebo sme neprišli k žiadnemu konkrétnemu záveru, ktorý by bol podložený relevantnými argumentami. Myslím, že tam išlo hlavne o ikonografiu, ktorá viac inklinuje k moravským alebo rakúskym razbám. Ale asi som to ani nemal spomínať...ale pre istotu idem mrknúť do Cacha, či tam nenájdem niečo podobné :)
Pri týchto nemých razbách je niekedy veľmi ťažké ich presne zatriediť.
Mimochodom, mám krásne uhorské "napodobeniny" viedenských fenigov (ako z katalógu od Huszára), uhorský reverz ako vyšitý, no Pavel Gregor ma argumentami zrušil ako papierového čerta a odvtedy ich mám vedené ako pravé fenigy. Bohužiaľ... :P
Registrovaný uživatel
Vďaka za objasnenie. V ikonografii brakteátov okolitých krajín nie som zorientovaný. Ani v geografickom rozsahu výskytu týchto mincí. A tak zostáva veriť pánu Huszárovi že mal svoje dôvody :-).
Pokiaľ to niekto nevyvráti argumentami.
Registrovaný uživatel
Ja s tebou úplne súhlasím a keby som tento brakteát mal (bohužiaľ nemám ani veľký ani malý :evil: ), tak ho mám určite zaradený ako uhorskú razbu. Ešte raz gratulujem a tíško závidím ;)
Registrovaný uživatel
Spomínal som, že mi cestuje klipa...
Je zaujímavé, že tento brakteát sa viac vyskytuje ako klipa, než ako klasický kruhový. Ale toto je skutočne echt klipa, tak mi to nedá a musím sa pochváliť. Pripájam aj kruhový, ktorý je podľa môjho sledovania menej častý.

to lancearegis: Na margo tvojej zaujímavej teórie k Belovmu denáru s dvojkrížom...nepripomína ti niečo obraz na tomto brakteáte? ;) Podľa mňa to vyzerá ako nejaký diadém...hmm?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poprosím o radu pri tejto minci,bohužiaľ je dosť skorodovaná a ani neviem či sa jedná o denár alebo obol,priemer je 14 mm.Tie posledné písmená budú asi nv alebo nu a ďalej už len môžem hádať,že by SALOMONU,na denároch je opis SALOMON REX,na tejto minci opis REX nie je vyrazený.Za každú radu ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Akú má hmotnosť?
Registrovaný uživatel
Sigur to neviem,nemám váhu.
Registrovaný uživatel
Tak som ho bol odvážiť a váži 0,34g.
Registrovaný uživatel
Že by obol?
Registrovaný uživatel
No to neviem,podľa váhy by aj mohol byť a nasvedčuje tomu aj skrátený opis.Ale nie je to čím porovnať.
Registrovaný uživatel
Najviac sa to podobá na tento denár, aj hmotnostne by to mohlo zodpovedať:
http://www.pannoniaterra.hu/tetel/14/21
Registrovaný uživatel
Podobnosť aj váha by sedla,len škoda že tam nie je uvedený priemer a asi sa nikdy nedozviem, či je to denár, alebo obol.
Registrovaný uživatel
(Adamovszky) Hmotnostne a trochu aj averzom sa podobá na ten vrchný. Opis na reverze je zasa zo spodného denára. Zatiaľ by som to možno videl na hybrid medzi nimi, aj keď ikonografia kráľa je odlišná od obidvoch. Podľa mňa je to obolus.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur ďakujem,tiež som to porovnával a mi to tak zhruba vychádza,len problém je nečitateľnosť mojej mince ľahšie by sa to porovnávalo.
Registrovaný uživatel
Reverz je čitateľný a súhlasí. Averz je trochu oriešok. Nepredpokladám, že sa jedná o falzum.
Registrovaný uživatel
Falzum to nebude,reverz sa dá, ale averz to je skorej lieskový oriešok :lol:
Registrovaný uživatel
Pomerne vzácna vec, aj stav celkom v pohode. Takže gratulujem. ;)
Registrovaný uživatel
Ďakujem za pomoc,tak si ho uložím ako obol,kto vie,ten vie.
Registrovaný uživatel
kúpil som si iba tak pre zastúpenie tzv. slavónsky denár a pokúšam sa ho presnejšie určiť. V Adamovszkom som našiel so značkou S-R jeden pod Štefanom V. (As 13) a druhý pod Ladislavom IV. (As 20.4) Pokec v maďarčine je u oboch totožný. neviete niekto, ako sa ešte dajú odlíšiť?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmm, nedáva to zmysel...Dolenec (Hrvatska numizmatika) pri Ladislavovi takúto značku neuvádza.
Registrovaný uživatel
Zabudol som pochváliť. Skutočne veľmi pekná minca :)
Registrovaný uživatel
Pekný kúsok,tie kvietky sú super,ja mám S-R len s ľaliami.
Registrovaný uživatel
Podľa mňa toto sú tiež ľalie. Veď ukáž tvoj denár, nech porovnáme.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1