Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
nadhera....pekne mince a hlavne zaujimave
Registrovaný uživatel
Ďakujem,páčia sa mi tiež,nie je to bežne vidieť.
Registrovaný uživatel
V sekcii LITERATURA A KATALOGY - CATALOGUE OF THE ARPADIAN COINAGE - som publikoval informacie o chystanom katalogu arpadovskych minci + nejake fotky
Registrovaný uživatel
Pridám niečo podobné ako predtým BélaII. len z dvoma bodkami.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zuzi, zaujímavé...už trochu filatelistika, nie? :)
Ok, ja teda pridám jedného Štefana II., ktorý má po oboch stranách všetkých troch krížov dvojbodky. Keďže sú tie sigly (alebo siglá?) takto umiestnené, teoreticky to môžem považovať sa samostatný typ, nie? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur,no trochu pripomínajú postupku,tá tvoja je tiež zaujímavá, ja zbieram niektoré po síglach a tiež by som sa prikláňal k samostatnému typu ale to je vec názoru, :D
Registrovaný uživatel
Keď je tu dnes veselšie,pridám ešte tieto dvojičky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekné. Mal by si urobiť typológiu tohto denára podľa sigiel. :)
Ok, tak ja sem dám tento štajerský fenig Přemysla Otakara II., MONETH STIRIE, mincovňa Graz.

Otázka do debaty...že prečo som ho dal do arpádovských mincí? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
druha manzelka (Kunhuta Uherska) Premysla Otakara II. byla vnuckou Bely IV., ale to asi moc padny duvod neni, neni treba take okrojen aby byl prizpusoben tehdejsimu obezivu v Uhrach?
Registrovaný uživatel
Doteraz som si myslel, že smajlíka vymyslel Forrest Gump... no a teraz s prekvapením zisťujem, že ho na minciach používali už za vlády Premysla Otakara II. :shock:
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Chceš smajlíka??? :mrgreen: Tu je echt prvý na svete...Friedrich Sličný a tiež je v tomto vlákne správne...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
oliver napsal
....neni treba take okrojen aby byl prizpusoben tehdejsimu obezivu v Uhrach?


Presne tak. Budem citovať na túto tému najpovolanejšieho - Pavla Gregora:

"Je to uherská napodobenina vídeňského feniku. Tato pravděpodobně vznikla ostříháním původního feniku Koch B176. Takto ostříhaná je třeba ve vídeňském mincovním kabinetu. Koch ji zobrazuje pod číslem MK15 na tabulce 26."
Registrovaný uživatel
Aha, takže pozerám, že Friedirch je súčasníkom Karola Róberta, takže je mladší ako Přemysl a teda ani nie je správne v tomto vlákne, lebo to sme už pri volených kráľoch.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
druha manzelka (Kunhuta Uherska)


V češtine to znie ešte v pohode, ale u nás je to Kunegunda, takže opatrne a dávať pozor na výslovnosť :mrgreen:
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Kunegunda

Také "meno" počujem prvýkrát v živote. Som až plakal od smiechu... :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
:) pravda, ze ceske Kunhuta zni dost odlisne i od ostatnich dalsich (Kunigunda, Cunegonda, Kunigunde, Кунигунда)

jinak zajimava mince, gratuluji

smajlici sou dobry, stejne jako nektery slunicka apod. nektere feniky jsou skutecne komicke
Registrovaný uživatel
Telepatia...prepnem na CS film a tam film o (pozor na skloňovanie :D ) Kunegunde...som netušil, že taký natočili.

https://www.csfd.cz/film/8669-hra-o-kralovnu/prehled/
Registrovaný uživatel
Spomenul som si, ako sme sa kedysi v škole učili, že v roku 1018 (teda na budúci rok rovných 1000 rokov) sa Boleslav Chrabrý pomeril s kráľom Štefanom a stiahol sa od Dunaja za Tatry, dobre sa to za Československa pamätalo, lebo sa zvyklo písať, že odvtedy, teda od roku 1018 až do roku 1918 bolo územie Slovenska súčasťou Uhorska (kto neverí nech si pozrie Dejiny Slovenska, 1986, s. 169, tu sa zhodou okolností v pozn. 4 spomína aj minca "(P)REZLWA CIV", ktorou sa toto vlákno rozbiehalo v roku 2012). Dnes už sa táto udalosť posúva z roku 1018 na neskôr ... Nezmenilo sa ale datovanie rozvrátenia prvej Bulharskej ríše Byzantíncami v roku 1018 ... stalo sa ešte niečo v roku 1018 ?
Moderátor
Pár věcí ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/1018
Registrovaný uživatel
Nový prírastok...II. Ondrej ---EH-178, H-245..extra veľký priemer, extra váha 0,72 gr.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pridá jeden denár a obol,obol som dal ešte samostatne, na ktorom je opis SCLAVONIE pekne ozdobený.Obol je priradený Bélovi IV?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zuzi, skutočne pekné kúsky. :)
Ja tu evidujem ešte typ s krúžkom nad dvojkrížom.
Akurát neviem rozlíšiť, ktorý je Bela IV. a ktorý Karol Róbert. Ako je známe, Karol Róbert si v rámci peňažnej reformy zobral ako vzor práve slavónske denáre z čias Bela IV. (vlastne ich okopíroval). Tie si po niekoľko desaťročí udržali svoju kvalitu a stali sa de facto obchodnou mincou. Karol Róbert následne menil ich ikonografiu smerom k "anjouvsko-uhorskéhu štýlu".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ešte pridám tohto Bela IV., s vtáčkami. Všimnite si rozdeľovacie znamienka (miniatúrne trojlístky) v opise na averze. Zaujímavý detailík na celkom bežnej minci, nie ? :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zuzi, pridám na porovnanie obol bez zdobenia v opise...tiež by sa dalo povedať, že jeden z nich je Karolov a druhý Belov...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Niekedy to určenie je problém keď nie sú dostatočné informácie,pekné denáre a tie rozdeľovacie znamienka zaujímavá vec,ten obol to je pekný kúsok tiež.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1