Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ešte jedna zaujímavosť, ktorú som tu už niekde dával.
Štefan V., obol, H-358, značka - hebrejské písmeno Alef, značka židovského komorského grófa Altmana (syn komorského grófa Henocha) a pod ním kríž ako typická značka kresťanských grófov. Nezvyčajná, až bizarná kombinácia...
Mimochodom, na tejto minci je motív tých vtákov, ktorý som spomínal vyššie pri fenigoch.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Budem teraz síce komentovať sám seba, resp. verejne odpovedať na vlastnú otázku. Študoval som si trochu Friesašské fenigy podľa novej knižky od Gyulu Szabóa a k Friesašským denárom skutočne existujú pol-denáre takzvané halblingy. Aj keď sú to väčšinou raritné veci, existujú takže to nie je výlučne uhorská doména.
fukiwara napsal
Ale k tomuto typu existujú zaručené oboly, čo naznačuje Uhorský systém. Alebo boli k Friesachom aj menšie jednotky???
Pokiaľ existen
sigur napsal
Ondrej II., denár H-258.
Viackrát som ho videl na reverze tak zvláštne nedorazený - jeden-dva kolmé alebo rovnobežné okraje ohraničené rovnou čiarou. Nedávno sa mi podarilo získať túto mincičku, kde sa mi potvrdila hypotéza, že by sa mohlo jednať o štvorráz. Ondrej veľa napodoboval, hlavne friesachské a viedenské fenigy, ale štvorráz som u neho, respektíve v arpádovskom mincovníctve ako takom, zaznamenal iba pri tomto type. Ak niekto viete o ďalších, tak sem s nimi. :)
Ešte ma napadá, či je to vôbec správne zaradená minca, teda či to nie je náhodou echt friesach alebo viedenák. Bohužiaľ k Friesachu literatúru nemám, k viedenským len Gyula Szabó - Becsi fillér, kde som podobný motív v tomto období (Leopold VI.) nenašiel.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Toto je asi najvhodnejšie vlákno...v konvolute som objavil celkom zaujímavú mincu a síce srbskú napodobeninu benátskeho matapanu razenú Štefanom Dragutinom. A teda chvíľu mi trvalo, než som ju určil. :) Tieto napodobeniny boli v 13. storočí pomerne hojné v Srbsku a Bulharsku. Dragutin súvisí s Arpádovcami, tak ju dám sem aj s popisom, ktorý som našiel na nete.
Celkom ma to potešilo :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Neviem ku komu zaradiť tento denár,mincová značka by mala byť R-L.Tento typ uvádza Adamovszky len pri Ondrejovi III,za každú radu ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zuzi, je to Ladislav IV., Adamovszky As15.
Registrovaný uživatel
Sigur,pozeral som ho,je to Ladislav, ale toto je asi iná varianta.
Registrovaný uživatel
Na porovnanie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslíš tie krúžky na konci lúčov?
Registrovaný uživatel
Je vymenená hviezda a polmesiac?
Registrovaný uživatel
Je vymenená hviezda a polmesiac?
Registrovaný uživatel
Dula áno,je to tam vymenené a podobný som na nete nenašiel,bežný asi nebude.
Registrovaný uživatel
Tak to je zaujímavé. Zrejme chyborazba.
Moderátor
Na druhou stranu by mě zajímalo, tyto(tato) atypické(atypicka) raznice,nebyly vyrobeny jen pro,,pár minci"...specialně v dobách náročnosti výroby raznic....
.....možna otázkou je zdali se jedna o chyboražbu,nebo záměrnou ražbu. ...(take vzhledem k dnešnímu dochovanému množstvi výskytu tohoto typu) podotýkám nejedna se o běžnou chyboražbu v opisu......
Registrovaný uživatel
Prikláňam sa skôr k zámernej razbe,keby raziči umiestňovali mesiac a hviezdu ako
by ich napadlo, tak myslím že by týchto razieb bolo dochovaných viac.Pridám ešte obrázok od Adamovszkého,denár Ondrej III.tiež prehodené značky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Spíš bych se přikláněl k variantě,než chyboražbě....
Další otázkou.... podstatnou, zda-li se jedná o známou variantu....
Což je velmi pravděpodobné....ale také ne. ;)
Registrovaný uživatel
zuzi napsal
Prikláňam sa skôr k zámernej razbe,keby raziči umiestňovali mesiac a hviezdu ako
by ich napadlo, tak myslím že by týchto razieb bolo dochovaných viac.

Veľmi si ich neidealizuj. Obyčajní chlapi čo nevedeli čítať ani písať, len opakovali určité symboly podľa predlohy. Myslím si, že výrobca vyrazil punc s mesiačikom a hviezdičkou na razidlo opačne. Aj keď svoju chybu zbadal, tak cesta späť už nebola. Odovzdal razidlo a už si s tým hlavu nelámal.
Podľa mňa pekná varianta či chyborazba podľa toho ako sa kto rozhodne.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Barbar,moc známa razba to asi nebude,ja viem len o týchto dvoch kusoch.Ale určite je toho viacej.
Moderátor
Fidzi ty jsi mi to zkazil :x
Málo kdy mám tu možnost diskutovat s numismatem něžného pohlaví....
Moderátor
zuzi napsal
Barbar,moc známa razba to asi nebude,ja viem len o týchto dvoch kusoch.Ale určite je toho viacej.


Tak v tom případě máte štěstí a vlastníte zajímavou variantu......
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Málo kdy mám tu možnost diskutovat s numismatem něžného pohlaví....


Nehcem ti brať ilúzie, ale zuzi je Ernest :lol:
Registrovaný uživatel
Tak k pravde sa asi nedopátrame, či to je varianta alebo chyborazba.To vedel ten rezač,ale nemyslím si že boli až tak nevzdelaní keď zastávali taký významný post.
Keď porovnáš falzá ako sú skomolené, tak to boli negramoty :)
Registrovaný uživatel
Sigur to zaklincoval. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Moderátor
Fidzi napsal
zuzi napsal
Prikláňam sa skôr k zámernej razbe,keby raziči umiestňovali mesiac a hviezdu ako
by ich napadlo, tak myslím že by týchto razieb bolo dochovaných viac.

Veľmi si ich neidealizuj. Obyčajní chlapi čo nevedeli čítať ani písať, len opakovali určité symboly podľa predlohy. Myslím si, že výrobca vyrazil punc s mesiačikom a hviezdičkou na razidlo opačne. Aj keď svoju chybu zbadal, tak cesta späť už nebola. Odovzdal razidlo a už si s tým hlavu nelámal.
Podľa mňa pekná varianta či chyborazba podľa toho ako sa kto rozhodne.



Myslím ,že s odevzdáním razidla to nebylo tak horké, zejména ve středověku.....
Pokud se nejednalo o zásadní změnu v opisu,či letopočtu, nebo výraznou chybu,mince se z velkou pravděpodobností razili dál...dokud se nevyrobila nová potřebná raznice...(nebo se jednalo o nějaký nám neznámý záměr mincovny, mincoven,pro tyto varianty)
V podstatě v porovnání s celkovým vyraženym množstvím pro daného panovníka se jedná o zlomek..... Samozřejmě pokud nemáme o téhle věci žádné záznamy s tehdejšich mincoven, můžeme jakoliv polemizovat...
Podstatnou je ,jak zmínila Zusi...známé dochované typy a jejich množství dnes....
Registrovaný uživatel
sigur napsal
barbar napsal
Málo kdy mám tu možnost diskutovat s numismatem něžného pohlaví....

Nehcem ti brať ilúzie, ale zuzi je Ernest :lol:

To sa vzájomne nevylučuje :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
sigur napsal
barbar napsal
Málo kdy mám tu možnost diskutovat s numismatem něžného pohlaví....


Nehcem ti brať ilúzie, ale zuzi je Ernest :lol:


Tak to je zrada.... :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1