Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Chlapi mam jednu otazku. Snad ma nevysmejete. Od clena fora som kupil krasny arpadovsky denar. Štefan V, Unger 258. A jedna vec mi nejde do hlavy. Ta minca vyzera uplne ako anjuovske drobaky, panovnik si tam sedi so zezlom v ruke a tvari sa ako Karol, v stite su podla mna skoro "anjuovske lalie" a ono je to Stefan V.

Keby to bol Ladislav IV ktory si vzal Izabelu z Neapola. Povedal by som si, ze si asi priniesla vo svojej druzine niekoho kto sa realizoval na minci, ale takto je to pre mna zahada. Sigur co si myslis ty?

PS: Ak spravne rozumiem Ungerovi pri minci sa odvolava na nejaky Homanov clanok, nemate ho niekto?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Ideš na to logicky. Ja sa k tomu neviem vyjadriť, tak verím katalógom.
Myslím, že je to obolus a tá publikácia je maďarský numizmatický časopis Numizmatikai Közlöny XV. z roku 1916. Občas sa to dá kúpiť v maďarských e-shopoch alebo digitálne za poplatok:
https://adtplus.arcanum.hu/hu/collection/Numizmatika_Kozlony/
Registrovaný uživatel
Dakujem za nazor Brano. Skusim sa k clanku dostat, celkom ma to zaujalo a rad by som to rozluskol.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Pridávam ďalší fenig Přemysla Otakara II. (typ CNA - B162), ktorý bol podľa všetkého (hmotnosť 0,34g) ostrihaný v Uhorsku...myslím, že celkom pekne vyrazený averz aj reverz. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur pekná minca, tieto fenigy by som vedel zbierať :)
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Braňo: A tady máš, neostříhanej. Rozměry 14,9x14,9mm a hmotnost 0,67g

Fotky jsou horší (z mého sběratelského pravěku). Nemám ji u sebe, abych ji znova vyblejsknul. Tak se omlouvám.

Zajímavý je, že u toho Tvýho toho vlastně moc neostříhali, a přesto je na poloviční hmotnosti.

Jinak samozřejmě pěkně vyražený. Gratuluju. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Túto fotku si tu už niekde dával, mám naštudované ;)
Registrovaný uživatel
Sigur, aká je spojitosť feniku Přemysla Otakara II. s uhorskými / arpádovskými mincami ?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Už si zabudol na Kunegundu? :lol:

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/arpadovske-mince_post_-475103#post475103
Registrovaný uživatel
Na to meno sa nedá len tak jednoducho zabudnúť. Možno práve jej meno podstatne ovplyvnilo český pejoratívny jazyk :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Ale česky je to pekne Kunhuta...práve Slováci to tak skunegundili :D A už sme zas odbočili... :lol:
Registrovaný uživatel
Radil jsem už několika kolegyním v práci, když zapadly, aby v případě narození dcery jí daly jméno Kunhuta. Nevím, proč se takové krásné německé jméno žádné z nich nelíbilo :)
Registrovaný uživatel
No jasne. A keď syn, tak ľúbozvučný Spytihněv alebo Bivoj :lol:
Registrovaný uživatel
Zdravím, mám možnosť získať tento denár Bela IV. (H325). Aká by mohla byť jeho reálna cena v takomto stave? Husar tam má RR, ražba je pekná akurát časť mince chýba a nerád by som sa preplatil... fotky mám žiaľ iba tieto dve.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To ulomenie je dosť značné, v tom stave tak 30-40€.
Registrovaný uživatel
Nekupovať! Ani keby bola za 20 eur. Minca je značne poškodená a ver mi, že toto ti tvoje podvedomie dá poriadne vyžrať. V pekných stavoch sú k maniu za cca 100 eur, ale nemám pocit, že by išli na dračku.
Že tam Huszár má RR je OK, ale to bolo v 70.rokoch. Konkrétne tohto typu sa v poslednej dobe vyrojilo na trhu viacero kusov.
Registrovaný uživatel
Tak aj tu dám jednu zaujímavosť, "talón" alebo specimen arpádovskej doby, denáru Ladislava IV. H-362.
Ten názov talón, myslím že to tak nazval pán Hunka, ale už som sie celkom istý, je to už nejaký rok. Materiál olovo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
S tým termínom som sa ešte nestretol. Máš k tomu nejakú literatúru?
Ja som zasa videl denár Štefana I. z olova a novodobý fake to určite nebol.
Registrovaný uživatel
Strčím sem nos..
Talón.Nemôže to byť v zmysle etalón, čiže nejaký model, vzor?
-s-
Moderátor
teoreticky, ale neberte mne za slovo, bych pochopil, ze to muze byt kontrolni odrazek do mekkeho kovu (olova) pred zakalenim raznice.

druha, ale myslim mene pravdepodobna moznost, spis asi je to blbost, by mohla byt, ze by to byla ukazka berne mince (tak jak se delaly nekde v cca 17. ci 18. stoleti do plisku otisky bernych minci). pripadne predloha pro dalsi rezace zelez v jinych mincovnach apod.

kazdopadne jsem zvedav, s cim prijdete, co to je.

co se tyce olova, vyjimecne se pouzivalo vedle cinu a stribra k pokoveni - samozrejme uplne ciste nebylo. napr. jsem zaznamenal olovem pokoveny denar s medenym jadrem (Korvin), fotka je nekde v Denariu. tam to ale ocividne bylo dobove falzum.

predpokladam, ze je to celkem tluste a zamena s normalni minci je vyloucena (tj. v tomto pripade nejsou na miste uvahy o tom, ze by to bylo falzum).
Registrovaný uživatel
Je to hrubšie a nedá sa to zameniť s originál mincou. Ja som to len konzultoval s odborníkmi. Bolo mi povedané že to slúžilo ako vzor ako specimen.
Registrovaný uživatel
Že by som mal niečo podobné? Aspoň na prvý pohľad sa to podobá. Bohužiaľ nevlastním origo strieborný denár, takže nemám s čím porovnať. Hore, cca na 1.hodine to vyzerá, že spod krusty presvitá lesklý kov.
Štefan V., Huszár 357.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pokud je to z olova, tak to nemuze byt etalon, ale pouze mincovni zavazi. Etalon byl vyraben ze stejne ryzosti kovu, jako origo mince a slouzil (krome prevazeni) i k porovnani ryzosti. Viz muj clanek v Numis. sborniku, jen si nepamatuji, ze ktereho roku, tusim 2016.
Registrovaný uživatel
Hrana toho môjho.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
sigur, to Tve je taky tak tluste? z fotky se to zda o dost tensi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1