Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Arpádovské mince

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 28 29 30 31 32 33 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Čo myslíte, mohlo by sa jednať o denár a obol? Literatúra ppzná len obol. Štefan V. H-345
Váha 0,3 a 0.13g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podľa mňa je to jeden typ. Boli razené al marco, preto ten rozdiel v hmotnosti môže byť. Každý je zrejme z iného konca Gaussovej krivky. Rozdiel vo veľkosti mincového obrazu až tak veľký nie je. Mám niečo podobné pri Ľudovítovi.
Moderátor
Já mám tenhle typ s váhou 0.216g. Takže uprostřed. A vedu ho jako denár.
Registrovaný uživatel
Mozno by stálo za to urobiť štatistiku, jeden štít má rovné steny a druhý oblé, či nie sú pravidelne jedny ťažšie ako druhé.
Moderátor
Můj má rovné stěny.
Registrovaný uživatel
k tejto minci iba zopakujem starsiu uvahu:

Ta minca vyzera uplne ako anjuovske drobaky, panovnik si tam sedi so zezlom v ruke a tvari sa ako Karol, v stite su podla mna skoro "anjuovske lalie" a ono je to Stefan V.

Keby to bol Ladislav IV ktory si vzal Izabelu z Neapola. Povedal by som si, ze si asi priniesla vo svojej druzine niekoho kto sa realizoval na minci, ale takto je to pre mna zahada.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Moje novšie kúsky,opisové varianty MONETA EGIS SCLAVONI a na druhom
MONETA REGIS SCLAONIEE,mincová značka na č.2,žeby ležaté S?alebo iná
značka?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dolenec (Hrvatska numizmatika od pocetka do danas) uvádza aj tento variant s ležatým S. Skomolených opisov (aj tie uvádza, ale iné, ako máš ty) som videl veľa, toto vidím prvýkrát. Veľmi pekná a zaujímavá vecička. Chorváti by ti utrhli ruku. :D
Registrovaný uživatel
Sigur,ďakujem za upresnenie,tak ma ešte viac potešila.Denáriku bude dobre u mňa a aj mojej ruke. :lol:
Registrovaný uživatel
S-R je prakticky najbežnejší slavónsky denár a každý opisový variant je preto cenný, nehovoriac o variante samotnej značky. To je pre zberateľov týchto mincí ešte o level vyššie.
Registrovaný uživatel
Súhlas,ten opis bude asi MONETA REGIS SCLAONIEA,je to tam slabšie dorazené.
Registrovaný uživatel
Chlapi v novom Lengyelovom katalógu je už určená ako Karol Róbert

Stredo napsal
Chlapi mam jednu otazku. Snad ma nevysmejete. Od clena fora som kupil krasny arpadovsky denar. Štefan V, Unger 258. A jedna vec mi nejde do hlavy. Ta minca vyzera uplne ako anjuovske drobaky, panovnik si tam sedi so zezlom v ruke a tvari sa ako Karol, v stite su podla mna skoro "anjuovske lalie" a ono je to Stefan V.

Keby to bol Ladislav IV ktory si vzal Izabelu z Neapola. Povedal by som si, ze si asi priniesla vo svojej druzine niekoho kto sa realizoval na minci, ale takto je to pre mna zahada. Sigur co si myslis ty?

PS: Ak spravne rozumiem Ungerovi pri minci sa odvolava na nejaky Homanov clanok, nemate ho niekto?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
To asi vyřešej jen chlapi s detektorem.

Bohužel, u Vás to je zakázaný. Takže doba temna. :roll:

Nezbývá, jen než projít Vaše evidovaný (a nerozkradený) nálezy. Je pravda, že obraz panovníka by ke Karlíkovi šel. Ale co nálezové okolnosti???
Registrovaný uživatel
Zdravím, mám jednu mincu, ktorá predpokladám spadá do arpádovského obdobia, no nikde nemôžem nájsť o akú razbu ide. Podobá sa na slavónsky denár, ale ten to asi nebude. Viete mi poradiť? Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
aká je hmotnosť?
sa mi zdá že je podobná minca ale bez opisu.
Inak v opise je Karuli, tak by to mal byť Karol Róbert
« Poslední úpravu provedl(a) dula77 v 16. 10. 2020, 20:22. »
Registrovaný uživatel
Nepublikovaný denár Karola Róberta a manželky Alžbety. Akurát že to bude asi tzv. inkusná razba (Oliver ma zožerie :mrgreen:). Skrátka namiesto reverzu je pretlačený averz v negatíve. Výborná vec, gratulujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
:mrgreen: podle fotek bych rekl jednostranna razba (tudiz razba na dva strizky zaroven, zde k tomu pripadne vic).
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
aká je hmotnosť?
sa mi zdá že je podobná minca ale bez opisu.
Inak v opise je Karuli, tak by to mal byť Karol Róbert


Hmotnosť nepoznám, pre digitálnu kuchynskú váhu je príliš ľahká a jemnejšiu možnosť váženia zatiaľ nemám :)
To KARULI som nevedel prečítať, ďakujem. Takže to bude asi fakt Karol Robert. U Ungera som našiel podobný denár Ondreja II. (172) a obol (173), ale oba bez opisu. S opisom som nenašiel ani jednu takúto mincu, ani v literatúre čo mám, ani na nete.
Ďakujem za pomoc.
Registrovaný uživatel
Je to, ako píšem. O tejto minci (a je tam aj vyobrazená ;) ) napísal článok Marek Budaj: Vzácne mince Karola Róberta a Ľudovíta I., Slovenská numizmatika XIX.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 16. 10. 2020, 20:58. »
Registrovaný uživatel
je zaujímavé, že je použité rozdielne razidlo
Registrovaný uživatel
Máš recht, Dula. Všimol som si bodku navyše, ale aj fabrika mince je iná. Každopádne je to len 4.kus, čo evidujem.
Registrovaný uživatel
Tu je budínska inkusná (fakt sorry :lol: ) mestská razba. Má len jednu stranu, ale je tam všetko: K (Karolus) a (civ)ITAS BVDE(nsis).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Je to, ako píšem. O tejto minci (a je tam aj vyobrazená ;) ) napísal článok Marek Budaj: Vzácne mince Karola Róberta a Ľudovíta I., Slovenská numizmatika XIX.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Ďakujem za perfektné informácie!
Registrovaný uživatel
Ahoj, je to prosím dobové nebo nové? Díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nové podľa mňa a aj som to majiteľovi hovoril, len mi nechcel veriť.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 28 29 30 31 32 33 >

Sběratel.com » Uherské mince » Arpádovské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1