Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Notafilie, bankovky, aukce » Aukce 500/1919 v Brne

Vykupminci.cz
Numisargo

Aukce 500/1919 v Brne

Moderátoři: acme2000, smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jsem koukal tady (polozka #1022)
http://www.cns-brno.cz/171_popis.pdf
Stav: 3/3
"500 Kč 15.4.1919 s.021 č.201907 B-13 neperforovaná, pravá "RR" v
přehybu nahoře kousek vytržen, pěkná, svěží"

Mel jsem za to, ze u stavu 3 nesmi chybet zadna cast bankovky (?)
Zde obrazek:
http://www.cns-brno.cz/images/stories/171/12.jpg
Registrovaný uživatel
Chybět by neměl, ale to poznáš časem sám, že u vzácnějších bankovek se nějaké "mouchy" tolerují. 100 očí, 100 různých pohledů na stav.
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
Je fakt, ze mam 50/1919 stav 0/1 ale je 2mm natrzena takze by to mela byt 2 nebo dokonce 3, pritom je jako UNC akorat neznatelne prehnuta na rohu
Registrovaný uživatel
mischel13 napsal
Chybět by neměl, ale to poznáš časem sám, že u vzácnějších bankovek se nějaké "mouchy" tolerují. 100 očí, 100 různých pohledů na stav.

Hodnotenie zachovalosti nepozná pojem vzácna bankovka alebo tolerované "muchy". Toto nie je stav 3.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
mischel13 napsal
Chybět by neměl, ale to poznáš časem sám, že u vzácnějších bankovek se nějaké "mouchy" tolerují. 100 očí, 100 různých pohledů na stav.

Hodnotenie zachovalosti nepozná pojem vzácna bankovka alebo tolerované "muchy". Toto nie je stav 3.

Proto píši, 100 očí.....kolikrát nesouhlasím se stavy na sálových aukcích, viz Zdendův příklad 500/1919 ve stavu 3 a to není jediný příklad. U mě poukaz v UNC stavu, ale se špendlíkovou dírkou byl stav +0!!!
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
Stav 3 mají napsán proto, aby mohli napsat " vysokou " vyvolávací cenu. Kdyby měli stav 4 nebo horší, tak to nikdo nekoupí. A jestli si dobře vzpomínám, tak tato bankovka je v aukci v ČNS Brno už poněkolikáte. Je to neprodejné.
Registrovaný uživatel
Nemela predtim vyssi vyvolavaci cenu?

Jinak treba kdyby byla jako nova (nebo jedno prehnuti) a ten kousek by chybel, tak bych ji bral radsi nez tu svoji 2/2. Coz samozrejme neni tento pripad, ale jen ze by to teoreticky byla 4, ale pro me (subjektivne) nebyla...
Registrovaný uživatel
Stav 3 by měl znamenat bankovku / jetou / , ale v každém případě bez natržení nebo chybějících částí !. Jednoduché rozdělení !
Registrovaný uživatel
trava napsal
Stav 3 by měl znamenat bankovku / jetou / , ale v každém případě bez natržení nebo chybějících částí !. Jednoduché rozdělení !

Ja chapu, ale co kdyz je bankovka nejeta, ale ma natrzeni/chybejici kus. Chapu, ze podle specifikace by to melo byt 3 (4), a prece je jasne, ze ta co je ve stavu jako nova, akorat (natrzena), je lepsi a hodnotnejsi. Cili jak to pak zohlednit? Napsaqt "stav 4 (chybi kousek), opotrebenim jako stav 1 (?)
Registrovaný uživatel
To je trochu problém. Ale asi by to měl být stále stav 4 ! / dle mého /. Každý má na to jiný nahled. STupnice / hodnocení / je jedna věc a " pocit " sběratele je věc druhá. V každém případě chybějící kus i u nové bankovky tuto bankovku silně znehodnocuje.
Registrovaný uživatel
Citovat
V každém případě chybějící kus i u nové bankovky tuto bankovku silně znehodnocuje.

To je jasny, ale kdybych si mel vybrat mezi uplne novou s chybejicim kouskem 1x1mm (stav 4) nebo znacne jetou ve stavu 3, tak radsi vezmu tu prvni.
Registrovaný uživatel
Jsou ale sběratelé, kteří dají přednost té jeté 3. Také bych vzal tu první a chybějící kus nechal opravit.
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
To je právě ten pohled sběratele o kterém jsem psal. To záleží na každém z nás.
Registrovaný uživatel
Tady máš ukázku nového tuzex. poukazu, ale s vytrženým kusem, kdyby byl celý, tak by stav byl cca aUNC. Ale protože je vzácný, tak jsem ho koupil a dal ho do "servisu bankovek", abych mu vylepšil stav.
Mohl jsem si koupit jetý ve stavu 2 - 3, ale jak jsem psal, raději jsem vzal tento.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Moderátor
trava napsal
Stav 3 mají napsán proto, aby mohli napsat " vysokou " vyvolávací cenu. Kdyby měli stav 4 nebo horší, tak to nikdo nekoupí. A jestli si dobře vzpomínám, tak tato bankovka je v aukci v ČNS Brno už poněkolikáte. Je to neprodejné.


Jak píše tráva - toto jsou takové "císařovy nové šaty" - když to vezmu obecně (nehodnotím tuto konkrétní bankovku) prodejce "přivře oko", a dá vyšší cenu a kupující, který do toho jde, tohle "přivřené oko" převezme (přece nebude poukazovat na to, že koupil jako 1 a je to přitom 4). A názor ostatních je mu šumák, protože bude přinejhorším opakovat celý cyklus prodeje znovu (on se vždycky nějaký kupující najde).
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 14. 2. 2016, 23:05. »
Moderátor
Doporučuji toto vlákno, kde jsme to proprali docela zevrubně (ať se to netříští). Některé obrázky v začátku diskuse chybí, jsou pak dále v příspěvcích znovu ...

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/jak-hodnotit-zachovalost-bankovek-aneb-rozdil-mezi-unc-a-unc-8315

mimochodem, zrovna v té tabulce, která byla jakýmsi "průnikem" různých stupnic, měřítek atd. je stav 3 (VG) hodnocen takto - rohy zakulacené, odrbané, hodně ohybů (ostrých + lehkých), papír špinavý/flektý (odřený, ale ne prodržený), natržení do obrazu, větší + menší dírky). Až když by chyběl (vytržený) kus, tak to "spadne" na stupeň 4. Samozřejmě, popis ukazuje na jednotlivé faktory (rohy/ohyby/barva papíru/natržení/díry/celistvost...) zastoupené v menší či větší míře, takže nemusí být trojka jako trojka, ale jsou hranice, kdy to jednička/dvojka/trojka ... není ani náhodou (alespoň toho bych se při určování držel)
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 14. 2. 2016, 23:09. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Notafilie, bankovky, aukce » Aukce 500/1919 v Brne

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1