Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filatelie aukce » Aukce Černík PAC

Vykupminci.cz
Numisargo

Aukce Černík PAC

Moderátoři: ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Kupodivu jsem nenašel téma zabývající se aukcemi p. Černíka (doufám, že to není zakázané jako u některých jiných), tož jsem si dovolil takové universální založit. (Ona tu nějak obecně chybí kategorie CELINY.)

A teď k probíhající 46. aukci:
Tož jsem se podíval , chca se aspoň symbolicky zúčastnit, a, s poznatky od Martinaše, bych řekl, že pol. 1233 Fiume má falešnou známku (a tudíž bude celý dopis udělaný, R-nálepka bude echt).
Naopak dopis s doplatními známkami 1234 je sice vysloveně udělaný (jenom nevím jak přesvědčil poštmistra aby nalepil každou známku jinou), ale dle adresáta i odesilatele bude echtovní (značka pravosti jako u Šrobára celistvosti adresované na Pilátovou).
1235, 1236 bude echt, 1237 snad taky.

Zajímavá je položka 2673 (Témešvár). Kdyby se našel někdo, kdo by mi osvětlil tarif, nebudu se vůbec zlobit. 2,50 K mi přijde celkem moc. (Do 1.1.1920 by, podle mne, mělo stačit 45 fill + 5 fill za každých 20g, takže ty Parlamenty by tam byly tak nějak navíc.)
Moderátor
Pavel_III napsal
Zajímavá je položka 2673 (Témešvár). Kdyby se našel někdo, kdo by mi osvětlil tarif, nebudu se vůbec zlobit. 2,50 K mi přijde celkem moc. (Do 1.1.1920 by, podle mne, mělo stačit 45 fill + 5 fill za každých 20g, takže ty Parlamenty by tam byly tak nějak navíc.)

No je to Express a do ciziny (Záhřeb), tak třeba byla 1 K za express a 1 K do ciziny. Je to ale jen odhad.
Moderátor
To ne, podle mne, jestli jsem to správně pochopil, tam až do 1.1.1920 platil uherský tarif, stejný jako do Rakous (a vlastně stejný jako pro přespolní psaní) a teprve toho 1. ledna se to rozdělilo. I když, a to je právě to co mi není jasné, nemohu vyloučit, že místní správy a okupační orgány tarify nějak upravily (to vím u Debrecína, ale i tam platil maďarský tarif, čachrovali jen s kurzem). Jenom na území Sedmihradska zavedli tarify rumunské, když přetiskly i známky rumunskou měnou, ale ty já neznám a nevím, kde je dohledat.
Moderátor
A v některém z katalogů to není?
Moderátor
Já mám k dispozici jenom nějaký rumunský, no, je v seznamu literatury našeho klubu (černé desky, čb obrázky), tam tarify nejsou. Maďaři (MBK -taky černý) mají jen uherské a maďarské tarify (platné "v Budapešti"*), v těch aby se někdy taky prase vyznalo a chorvatské (SHS) taky nemám k dispozici. V klubu je jen velký, krásný, v podstatě monografický (Trhač okovů a podobné záležitosti podrobně, přetisky SHS nepodrobně), ovšem taky bez tarifů.

*Jediný extra tarif je tam u Nyíregyházy 1944.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Filatelie aukce » Aukce Černík PAC

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1