Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Automatové známky

Vykupminci.cz
Numisargo

Automatové známky

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny filatelisty. Sleduje prosím někdo, kde jsou umístěny automaty na prodej známek? Překvapilo mě totiž, když jsem viděl dopis nedávno odeslaný z Litoměřic vyplacený automatovou známkou z roku 2008 s obrazem Průhonického zámku. Je snad v Litoměřicích umístěn automat na prodej takových známek?
Moderátor
Vzhledem k tomu, že filatelisté žijí po celé republice, nedá se podle odesílací pošty posuzovat přítomnost automatu na příslušné poště. V novinkové službě si může objednat automatové známky kdokoliv kdekoliv.
Registrovaný uživatel
Pravda, ale onen dopis není filatelisty ovlivněný - proto mě automatová známka na něm překvapila.

Dopis je nesprávně vyplacený: 12 Kč známkou - taková sazba už není. Nejspíš byl mírně přeplacený, vědomě či nevědomky. Obálka je obyčejná formátu C5, tj. obyčejné psaní standard. Je tudíž pravděpodobné, že odesílatel měl tu známku v zásobě a nekupoval ji pro ten dopis. Nebo snad automat ještě dnes prodá 12 Kč známku? Možná odesílatel známky nakoupil někdy v Praze. Vida, co mi hned nedošlo.
Moderátor
Sazba 12 Kč už na automatu od 1.1.2011 není.
Z Litoměřic mi chodily aukční katalogy jedné firmy, která má sídlo v Praze, takže možností je opravdu hodně.
Registrovaný uživatel
Štve mě, že nikde na netu není souhrnný seznam automatů. :evil: Něco se dá odvodit od popisů automatových známek na stránkách ČP
Moderátor
Seznam automatů je třeba zde: http://www.ceskaposta.cz/cz/filatelie/znamky/zamek-pruhonice-id21169/
Moderátor
Mám obavy, že seznam automatů byl aktuální k datu vydání známky, ale v současné době už není.
Moderátor
Možná by věděli v Karlových Varech nebo v Postfile. Asi bude stačit se zeptat.

Já tedy dostávám dopisy s automatovýma známkama z Uherského Hradiště (od jednoho nejmenovaného sběratele) a tam určitě automat není. A sám se taky snažím, když někam jedu, takže mám čumkartu třeba z Hranic u Aše (zajímavé mestečko, které se všude jmenuje jinak), ze Starého Plzence, z Kostelce nad Černými lesy, České Lípy, Dolní Poustevny apod. A jedno CP poslané do Maďarska s výplatným za nějakých 227 Kč, či kolik to bylo (bych se musel podívat).
Moderátor
Pokud to ještě nevíte, tak brněnský automat se přestěhoval na nádražní poštu a bude tudíž k dispozici i v neděli.
Moderátor
V Opavě už prý automat není.
Moderátor
I na wiki se dá najít ledacos zajímavého: http://it.wikipedia.org/wiki/Francobollo_automatico sice o českých to není, ale řekl bych, že české "speciality" jsou proti jiným zemím prkotina.
Registrovaný uživatel
Zdravím,
posílám aktuální stav známkových automatů ke dni 21.11. (informace od České pošty).

Pošta Ústí nad Labem 1, Masarykova 3120/34
Pošta Liberec 1, nám. Dr. E. Beneše 559/28
Pošta Brno 2, Nádražní ul. 418/3
Pošta Praha 1, Jindřišská 909/14
Prodejna PostFila, Ortenovo nám. 542/16, Praha 7
Moderátor
Když už jsme tu u toho, tak 5 omylem vydaných Zvíkovů (reálně z automatu v Ústí - taky tam mohli dát čerstvou barvu, že? :D ) a AT bez hodnoty (tam mi zase Zvíkov, pro změnu, chybí). Docela by mne zajímalo, co se s těmi kotouči neprodaných známek má správně dít, že to v tom Ústí měli skladem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím,
nevíte někdo, jak to vypadá s provozem známkového automatu na Hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze? Dnes jsem tam byl a automat je mimo provoz. Je to dlouhodobá odstávka nebo jsem měl prostě jen smůlu?
Moderátor
Já si myslím, že automatové známky se prodávají až do vypotřebování, jejich platnost není nijak omezena. Takže v Ústí zřejmě prodávali dosud nespotřebované známky, i když už byl vydán další náklad (emise). Pokud jsem ovšem dobře pochopil dotaz Pavla III.
Moderátor
blazek007 napsal
Já si myslím, že automatové známky se prodávají až do vypotřebování, jejich platnost není nijak omezena. Takže v Ústí zřejmě prodávali dosud nespotřebované známky, i když už byl vydán další náklad (emise). Pokud jsem ovšem dobře pochopil dotaz Pavla III.

To nebyl dotaz, to byla informace - v Ústí se zkrátka spletli. Je z toho ovšem patrné, že nespotřebované kotouče zůstávají/zůstávaly na dotyčných poštách (přece jen - mezi Zvíkovem a Průhonicemi bylo ještě dlouhé období Jindřichova Hradce!!), případně tento tam nějak zapomněli. Automatové známky určitě nevydávají až poté, co v automatu není "nic". Teoreticky by nespotřebované známky měly být likvidovány. Chtělo by to nějakého informovaného pošťáka.
Jsou to v podstatě úředně nevydané známky oficiálně prodávané.

--------------

Poruchy automatů jsou IMHO běžná věc. Může to mít spoustu příčin, většinou jde o to, jestli je na poště zrovna někdo kompetentní, který je ochoten to "znova nahodit", doplnit známky, vybrat kasičku, ...
Moderátor
Já tedy ačkoliv ČR nesbírám, tak bych si s tím dovolil polemizovat. U každé umise je uvedeno: Platí od XXXXX do odvolání. Pokud platnost emise Zvíkov nebyla úředně skončena, jedná se stále o platné známky. Nic na tom nemění, že mají název mezi filatelisty "automatové", stále to jsou výplatní známky. Frankovat mohu všemi známkami ČR od č.1, protože svoji platnost nestratily. Je docela možné, že v Ústí při vydání emise Jindřichův Hradec kotouče vyměnili za nové, aby se sběratelé dostali k novým známkám a po opadnutí zájmu prostě Zvíkov vypotřebovali, i když za delší čas. Likvidovat nespotřebované známky, pokud nestratily platnost, je naprostý nesmysl. Dle mého názoru o žádnou zvláštnost či raritu nejde.
« Poslední úpravu provedl(a) blazek007 v 30. 1. 2013, 12:00. »
Moderátor
Tedy, nechcu zavádět nějakou složitě odbornou diskusi, ale automatová známka se stává známkou (podle pošty) až když má natištěnu hodnotu. To za prvé. Za druhé, taková známka stále platí, lze jí frankovat. Jiná věc je, že známky stažené z automatu už pošta úředně "nevyrábí" (stejně jako už netiskne známky s Havlem, ale jsou stále platné). Takže, známka platí, ale už se prostě netiskne. jinak by, podle logiky měla pošta ještě teď tisknout třeba i známky v hodnotě 0,40, 0,60, 2,40 ... Kč (výplatní).

V Ústí rozhodně neměli prvotní zájem "přitáhnout filatelisty". Kdyby ano, dali by vědět ... a to by jim ústředí zatrhlo. Rarita to je (no rarita, cca 50 sérií + pár známek?), či spíše vzácnost. Ale aby bylo zcela jasno - známka s motivem Zvíkov nebyla oficielně vydaná v hodnotách jako je na obrázku, jde tedy o, svého druhu, úřední chybotisk (známky byly úředně prodávány na poště). Je to jiný chybotisk (jiná kategorie) než když automat zblbne a nahodí *999 Kč. (Odbornou terminologii by měl vymyslet někdo jiný.)
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 30. 1. 2013, 12:15. »
Moderátor
Jen pro ilustraci jaké byly na známkách Zvíkov nastaveny hodnoty. Ty "chybotisky" (ještě) Pěnkava neuvádí (nevím proč, když tam má 5 Kč Bušanovice, tak tohle už musel taky vědět), ale uvádí tisk hodnoty fialovou barvou na AU 3 (Jindřichův Hradec), který byl od 1. 2. do 12. 4. 2007 na automatu v Liberci, než si toho někdo všiml a zatrh jim to (cena 1400 Kč/kus v jakékoliv hodnotě).
« Poslední úpravu provedl(a) Admin - Zdeněk Jindra v 8. 2. 2013, 11:53. »
Moderátor
Já Ti rozumím. Jen jsem chtěl uvést, že tohle má význam pouze pro sběratele. Z hlediska České pošty je absolutně jedno, na jakou emisi se hodnota tiskne. Pokud někde vyhrabou zapomenutý kotouč s I. emisí automatových známek a někde jej upotřebí, sběratelé se zblázní. A Česká pošta bude vysmátá.
Administrátor
Nedávejte sem prosím skeny z nových katalogů. Autoři si pak mohou stěžovat na porušování autorských práv. Díky.
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Moderátor
No, pokud to je jen takto ukázka, nedá se to naopak spíš chápat jako bezplatná reklama a propagace? ;)
Moderátor
Pavel_III napsal
No, pokud to je jen takto ukázka, nedá se to naopak spíš chápat jako bezplatná reklama a propagace? ;)

Býval tady problém i kvůli jiným blbostem, takže opatrnost ze strany "velitele" je na místě. ;)
Moderátor
blazek007 napsal
Já Ti rozumím. Jen jsem chtěl uvést, že tohle má význam pouze pro sběratele. Z hlediska České pošty je absolutně jedno, na jakou emisi se hodnota tiskne. Pokud někde vyhrabou zapomenutý kotouč s I. emisí automatových známek a někde jej upotřebí, sběratelé se zblázní. A Česká pošta bude vysmátá.

No, abychom s tím nějak pohnuli. Z hlediska České pošty to asi jedno není, protože nové známky oznamuje - co kdyby někdo vyráběl padělky a pak je vydával za řádně vydané? A kdyby to bylo jedno, nechá ten kotouč vypotřebit a ještě to rozhlásí, aby si to tedy toho sběratelé koupili co nejvíc. Ani jedno z toho se nestalo. A dokonce i takovou prkotinu jako jinou barvu v automatu zatrhla, když se na to přišlo.
Takže, poště to zřejmě jedno není, protože tím asi porušuje nějaký předpis. V podstatě je to něco jako "nelegální vydání", těžko to něčemu přirovnat. Vzdáleně by to mohlo být něco na způsob, že mincovna začne teď razit mince s letopočtem 1993 nebo 2020.
Moderátor
Mě to připadá, že někdo se tu snaží najít "raritu" za každou cenu :D Vezmi si výplatní známky s portrétem prezidenta - stejný obrázek, jen výplatní hodnota jiná, jak se měnily poštovní poplatky. Kdybych Česko sbíral, asi bych tuto známku za "raritu" nebo "chybotisk" v žádném případě nepovažoval. A co si Pěnkava dá do katalogu - je to soukromý vydavatel, a tedy jeho věc.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Automatové známky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1