Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » Automatové známky evropské i mimoevropské

Vykupminci.cz
Numisargo

Automatové známky evropské i mimoevropské

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Vzhledem k tomu, že zde je jen vlákno zabývající se českými automatovými známkami (+ pár v sekci "oceňte"), rozhodl jsem založit téma k automatovým známkám ostatním.

Inspirovalo mne k tomu ne snad zjištění že v Rakousku mají automatové známky a dokonce automatové známky nového provedení (to už od roku 2011), ale že už od počátku mají tyto známky vícero variant (minimálně dvě) - typů. A dokonce tam automat vydává i "Paketmarken" čistě počítačový tisk, který teda nevím jestli se dá počítat mezi známky hodné filatelistova zájmu. Hlavně se asi bude mezi filatelisty blbě dostávat.

Článek o těchto novějších automatech zde: http://www.jolschimke.de/automatenmarken-atm/neuer-sb-automat-in-oesterreich.html
Moderátor
A přidávám jednu příkladnou obálku, kterou jsem včera našel na Sběrateli, s automatovou známkou Španělskou (Mi 43). Pěkně dokladuje, že stejný podklad používají i pro R-nálepku a že totéž s datem tisku a váhou je obdobou Apostu, jen tomu chybí to podací číslo.

Otázka zní, jestli se oboje dá do sbírky zařadit jako (automatová) známka či nikolivěk, anebo jen ta s hodnotou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Různé státy přistupují k automatovým známkám různě. V některých zemích tuto etapu ani nezačali, v jiných ji ukončili (třeba Slovensko), jinde dohořívá (což už si slibovat od dvou funkčních automatů v Praze?), ale jsou státy, kde to nejen vydávají, ale i poměrně běžně používají. Třeba takové Irsko. V poslední době je tam zvykem vydávat osmikusové série (čili to asi leze do peněz), takže, pokud člověk chce celou sérii, musí si koupit 8 (netuším jestli jde koupit rovných 8 nebo jako u nás je varianta 1-5-10) známek a známky nejsou oddělovány po jedné. Ale zřejmě to zase nesbírají po jednotlivých hodnotách jako u nás, když lze předvolit. Takže pár ukázek těch pásů a něco z provozu. Netvrdím, že všechno mám, čumkarty jsou půjčené.
Zajímavé je to číslování. Předpokládám, že to malé ležaté číslo je pořadí známky na kotouči (mám 1, 2 až 8 a maximálně 491. Z toho by se dalo usuzovat na 500 známek na kotouči, případně 496 (dělitelné osmi). Pětimístní číslo by mohlo být číslo série nebo spíš kotouče(??). To dlouhé netuším, ale je zajímavé, že jednou to je stejné číslo, jindy jde po sobě a ty dvě čumkarty mají to číslo rozdílné o tři, ale kupované byly ty známky určitě hned po sobě. A známka z dopisu má navíc textík (viz rozbor variant).
Ví o tom něco víc, nebo dokonce ten jejich automat použil?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím, doma jsem na velké obálce našel 508, pak ještě jeden ústřižek s menším číslem. Zkusím ofotit a přidat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Hmmm, tak asi něco málo přes 500. :)
Ale proč je na některých to "StandardPost"?
Registrovaný uživatel
Vím jenom, že v obálkách (A3) byly zaslány podklady pro zahraniční stáže studentů v Irsku. Další dvě známky, co mám, jsou bez označení StandardPost. Ty jsem se snažil před časem odlepit, chyba, lep drží, bez poškození nejdou běžným způsobem sejmout.
Registrovaný uživatel
Na webu irské pošty www.postage.anpost.ie jsou uvedeny k přepravě do ČR tři způsoby: StandardPost, RegisterdPos a CourirPost.
Jen mi nevychází výše poštovného (možná letos zdražili). Za velkou obálku StandardPost do 250 g mi vychází sazba 4,70 euro.
Možná ale také chybně kalkulují.
Moderátor
No, tyhle se odlepují benzínem. Ale pak stejně zůstává otázka co s lepem, ten na té známce je dál. Buď se to musí tím benzínem úplně smýt, nebo nějak paralyzovat. Dobrý je na to Herkules (používám na různé samolepky) - lepidlo se "zalepí" a samolepce se nic nestane (akorát je trošku tlustší). Na známky by ale asi byl lepší ten pracnější způsob s umýváním. Anebo zkrátka výstřižek.

Citovat
jsou uvedeny k přepravě do ČR tři způsoby: StandardPost, RegisterdPos a CourirPost.

To jo, ale "nějak" se to na tu známku musí dostat. Nějaká speciální volba na automatu? Pochybuju, že to tam naskakuje automaticky při volbě ceny. Ještě by tam teda mohly být čudlíky "Dopis Evropa 50/100/250g StandardPost/Register.../Courir...". (Ten odkaz mi nejde, je celý?)

Jednou mi prošla rukama zásilka z Francie s automatovkou přes 8 €. Pěkné číslo, asi se moc nebude vyskytovat, ale nebyli doma a hned obálku vyhodili. Druhý den už byla fuč.
Registrovaný uživatel
Máte pravdu, tento odkaz není aktivní, zadat jen www.anpost.ie, nalézt tam lze i online prodej, k dispozici role známek po 100 Ks. Typy razítek to pochopitelně nevysvetluje. Z angličtiny mám jen základy, lepší znalec by tam asi našel více podrobností. Třeba byl někdo z účastníků diskusí v Irsku a podal by vysvětleni.
Registrovaný uživatel
Nejspíš jsem se trochu zamotal mezi známkami v roličkách a z automatů. Pěkně to má uvedeno rakouská pošta, přehled jak automatovych, tak v roličkách (Dauernmarken), těch je dokonce až 2000 ks v jedné, zda je každá číslovaná zvlášť nedokážu z obrázku přečíst.
Registrovaný uživatel
Jen k předešlému poznámka, švýcarská pošta označuje srolované známky do kotoučků přímo Rollenmarken, až po 2000 ks, známky do automatů jsem tam nenašel. Jen pro pochopení k dané tématice přikládám dva obrázky obálek, ta německá je znamka z klasického veřejného automatu, ty ostatní zřejmě z přepážkového stroje, coby poštovní nálepky, nebo jak správně odborně pojmenovat?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tak Rollenmarken jsou jsou normální známky pospojované do nekonečného pásu. U automatek se k tomu musí ještě dotisknout ta hodnota.
Podle těch, poněkud zmatečných, irských textů, by kotouč mohl mít asi 512 známek (když jsme zatím nenašli vyšší číslo), protože tam píší něco o 16 motivech (8+8??), které se právě po 16 známkách opakují. Přitom ale mají k prodeji nachystané tři čtyřpásky, což je 12 známek (u té poslední emise), takže já tomu nerozumím.
Moderátor
Další pěkná ukázka použití irské automatky. Holt asi tam na ty automaty tak nes**** jak u nás nebo dokonce na Slovensku. Bohužel je, pro naše bádání, nečitelné číslo známky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mám pár rakúskych sa mi zdá.....
Registrovaný uživatel
Teď jsem někde četl, že i Liechtenstein zavírá, či odstavuje poslední automat, ale nevím jistě zda natrvalo, nejspíš ano.
Moderátor
Liechtenštejnský automatky, ani nevím kolik jich mají. Mám jednu sérii se znaky obcí. Na druhou stranu, na tak maličkou zemičku je to až dost. I ten "poslední" automat je násobně víc, než když u nás fungovaly všechny. ;)
Ovšem v praxi jsem je nepotkal.
Registrovaný uživatel
Nedávno jsem si objednal celou sérii z roku 2003 , 12 ks po 1 Eur za nominál, Post in Dorf, vesnické motivy. Zatím nepřišly, právě v Dorfu byl ten poslední automat.
Moderátor
Ve Francii přepočítávají a někteří mají ještě zásobu automatek ve francích na frankování. Ke škodě věci neorazítkováno, ale k nám to přišlo 17. prosince. Byla to větší tvrdá obálka (se známkama, známe adresáta ;)), velikosti mezi A4 a A5, jinak na ní nebylo nic zajímavého.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 5. 1. 2019, 23:42. »
Registrovaný uživatel
Ještě jsem doma objevil na obálce 2 automatky z Německa nízkého nominálů.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Taková zajímavost jakou jste asi ještě neviděli. Podle toho co mi bylo řečeno, se jedná o zkusmé vzorky maďarské firmy vyrábějící automaty pro Českou poštu, když přemýšlela o tom jak ještě z filatelistů vytáhnout prachy. Ale nakonec zvolila jinou firmu. Ke škodě věci je ta páska slepená.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jak jsem se tuhle ptal, nevěděl jsem, že známky NSR a Západního Berlína platily v obou částech. Nikdy jsem to nepotřeboval vědět a nepotkal jsem se s tím. A zde, prokazatelně prošlé, ukázky dopisů s ATM Západního Berlína. První jednaznámková, druhá hodně malých ATM Berlína, doplněno výplatními NSR, na třetí je ATM Berlína a NSR + známky NSR, odeslané z Lipska po dokonané úspěšné kontrarevoluci. Škoda, že ty první dvě nejsou na nějaké solidnější obálce.
Zajímavé je, že zatímco ATM NSR jsou (ty starší) celkem běžně v prodeji, ATM Berlína aby lupou ve velkém seníku pohledal.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pár ukázek francouzských a britských. Na těch francouzských je vidět, jak se zkvalitňuje poštovné. Po hříchu se ale u těch francouzských jedná o furt jeden model a to jich mají mraky. A neskenoval jsem vždycky celý dopis.
1) lettre prioritaire internationaile 1 € 12.7.2016
2) lettre verte 0,70 € (naskenováno 28.12.2016)
3) lettre prioritaire internationaile 1 € 28.12.2016 (stále)
4) lettre prioritaire internationaile 1,10 € 26.12.2017
5) lettre prioritaire internationaile 1,20 € 17.4.2018 (divný razítko bez domicilu)
6) lettre prioritaire internationaile 1,20 € 13.6.2018
7) lettre prioritaire internationaile 1,30 € 11.1.2019
Zajímavé mi přijdou jsou různý varianty tisku ceny a dalších údajů.

U těch britských je povětšinou údaj v gramech a kam to má jít. Ale mají dole číslo (sled tří čísel), který znamená kdoví co.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jedna pěkná francouzská možná automatka za slušných 2,60 €. Je to obdobná varianta jako ukázka č. 4 a 6 v předchozím příspěvku. Ten QR kód - je to z automatu nebo je vytištěná na přepážce coby Apost? A, "přečte" to někdo?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ve Francii automatky používají ... i když převážně jen jeden (nestárnoucí) model, byť jich mají mraky. Akorát že od té doby co je Martinik kousek od Paříže není ani ze známky a dokonce ani z razítka moc poznat, že to šlo přes půlku světa.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Automatka ze Singapuru. Je to teda skoro 14 dní, co to prošlo naší poštou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Evropské známky » Automatové známky evropské i mimoevropské

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1