Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » barokní obraz

Vykupminci.cz
Numisargo

barokní obraz

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den.Neporadí někdo o jaký výjev se jedná,popřípadě cca cenu díla?Jde o starý ,snad barokní obraz cca 130x200 cm.Olej na plátně nejni podepsán autorem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Narození Ježíška snad pozná každý, ne?
A dále bych řekl, že obraz byl původně nejspíš zcizen z nějakého církevního objektu. Ale třeba taky ne, ovšem v chalupách skutečně takové nebývaly.
Registrovaný uživatel
Nebo "zachráněn" z nějakého církevního objektu.
Registrovaný uživatel
http://www.novinky.cz/kultura/304832-ceske-rodine-visel-leta-nad-pohovkou-poklad-prodal-se-za-temer-pet-milionu.html

ten novy majitel si ty zaplacene prachy tvrde vydelal a zlegalizoval....
Registrovaný uživatel
Obraz vyjadřuje oslavu narození Ježíše Krista. Andělé nesou nápis "Sláva na výsosti Bohu".
Docela by mne zajímalo, jakou cestou se obraz k vám dostal. Obrazů s takovou
vánoční tématikou moc v běžných domácnostech není !
P.S: Vypadá to jen na olejotisk, ale přesto......
Moderátor
Maxmilian napsal
http://www.novinky.cz/kultura/304832-ceske-rodine-visel-leta-nad-pohovkou-poklad-prodal-se-za-temer-pet-milionu.html

ten novy majitel si ty zaplacene prachy tvrde vydelal a zlegalizoval....

Nového majitele bych s chutí kopnul do rypáka. :evil:
Registrovaný uživatel
To: jindras- proč myslíte, že to je olejotisk? Dá se to z takovéhle fotky poznat?
Registrovaný uživatel
Dobrý den.Děkuji za Vaše názory. Určitě se jedná o starou olejomalbu.Rád bych obraz koupil do svého domu,který je 660 let starý.Majitelka neví kolik za obraz chtít a já bych také nerad přeplatil.Zajímal by mě hrubý odhad ceny.Děkuji.
Moderátor
Člověče, nepovídejte, že bydlíte v gotickém baráku... Anebo jde o rekonstruovanou tvrz, faru či hrad(ek) ?
Mně ten obraz nepřipadá jako barokní či ještě starší. Spíš jako něco mnohem "modernějšího"... Ale zároveň si nemyslím, že by šlo o olejotisk, kterýžto se obvykle v takových velikostech a s takovým námětem nepraktikoval. Na to je to moc málo kýčovité... ;)
Registrovaný uživatel
Jde spíše o rychtu .První stavení v obci.Sbírám krajinomalbu vysočiny,ale rád bych měl na statku něco staršího .Proto ten zájem.
Registrovaný uživatel
ano,Wjem ma pravdu,podle obliceje madony bych rekl,ze neni ani 100 let stary,
ale pane Romario,s Vasimi zkusenostmi se divim ze se zde vubec ptate,obraz
by potreboval kdyz ne zrestaurovat tak alespon znovu napnout..
Registrovaný uživatel
Takhle porychtovaný obraz stejně nevypnete :) a navíc je dost přesušený, takže je otázkou času, kdy začne opadávat (pokud se tak už neděje).
Podle mě je to na tmavém bolusu (nebo na nějakém hlinkovém podkladu), tedy nejde určitě o olejový grunt, je to taková kostelní lidovčička, 50 let sem 50 let tam, to se malovalo furt stejně, tohle, ale rok 1914? To těžko... ostatně, může to být i částečně vylepšovaný přemalbami, fakt těžko soudit, podle jedné fotky.
Registrovaný uživatel
Když bude někdo chtít,zašlu lepší foto.Moje zkušenosti bohužel nesahají až tak daleko.Obraz bude určitě potřebovat restaurátora,mě šlo jen o to zda mám za obraz dát 10,nebo 50 tisíc.Jasné ,že podle fotek těžko soudit,ale těžko si půjčím dvoumetrový obraz a budu objíždět znalce.Dle majitelky je nejméně 300 let starý,ale já to posoudit nedovedu.
Registrovaný uživatel
No tak 300 let starý ten obraz není.... ale jinak se to opravdu dělá tak, že se obraz půjčí, někomu se ukáže a po jeho dobrozdání (zde i po odhadu ceny za restaurování) se obraz koupí, či vrátí. To není nic neobvyklého.
Registrovaný uživatel
S vysokou pravděpodobností jde o vodotisk na plátně - dodatečně domalovávaný olejovými barvami. Prolis matrice patrný mimo pochyby.Podobné obrazy se často vyskytují na farách a mohou být i dost staré. Krakeláž a svraskalost způsobená právě domalováním olejem na původní barvu s přídavkem arabské gumy. Ale z fotky jde stále jen o subjektívní pohled a dohad.Odneste odborníku na staré obrazy a řekne Vám i autora předlohy.

http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/9/9202/9202032_8962debbd3e6be4e1bd12419337e3d82/images/jpg.0654.jpg?ver=0
Registrovaný uživatel
Děkuji za radu.Mohu se optat od jaká doby se dělaly ty vodotisky?A má to nějakou hodnotu?
Registrovaný uživatel
Promiňte, ale stále mi to není jasné, kde vidíte na tom obrázku "prolis matnice"? Co to je?
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Promiňte, ale stále mi to není jasné, kde vidíte na tom obrázku "prolis matnice"? Co to je?


ne matice ale Matrice- většinou mosaz, měd.....
« Poslední úpravu provedl(a) Nawratil v 28. 2. 2014, 18:38. »
Registrovaný uživatel
romario napsal
Děkuji za radu.Mohu se optat od jaká doby se dělaly ty vodotisky?A má to nějakou hodnotu?


A co by nemělo, jistě má- kolorováním vodotisků ( vodou ředených barev s příměsí lepidel - něco jako kvaš ) se zabývaly celé dílny ve Španělsku, Německu atd.Hlavně šlo o obrazy s náboženskou tématikou a větší zakázky, stejných obrazů bylo často mnoho, ale jen některé , podle zakázky byly kolorovány olejovými barvami, olejové barvy byly drahé.Do kostelů se malovalo většinou na desky, klížené do jehly, aby se nestáčely a nekřivily a malovaly se orginály a olejem, kolorované tisky pro fary( farní kanceláře a místnosti pro veřejnost a schodiště), na plátno a kvůli ceně -jako obrazy opakované i velké tisky kolorované olejem a to jednak pro trvanlivost a vcelku přijatelnou cenu. Vodotisky vydržely v přijatelné podobě maximálně 50-100 let. Olejotisk je poměrně moderní vynález. Ale tyto kolorované i tak mají samozřejmě hodnotu - jsou to v podstatě orginály, ale dílenské. Obrazů jednotlivých umělců vzhledem k množství farních úřadů je poměrně málo a byly velmi drahé, byt je malovala dílna jež umělci často patřila, a on jen dával obrazům konečnou podobu a samozřejmě si je podepisoval.Takže kolorované jsou často nepodepsané a tyto obrazy byly i tehdy cenově přijatelněší.Zbytek by byly plky a fabulace- i rozmluvy o ceně.Nemám dost znalostí.
« Poslední úpravu provedl(a) Nawratil v 28. 2. 2014, 19:11. »
Registrovaný uživatel
Já s tím tedy valně nesouhlasím, připadá mi, že to jsou informace, které se nevztahují k české kotlině. Obrazů na dřevě je v našich kostelech minimum. Po farách se docela pohybuju celý život, ale dostala jsem se vždy k olejomalbám, pravda, různé kvality. Protože v každé farnosti byl někdo, kdo "pěkně" maloval a byla pro něj čest namalovat (nebo přemalovat) obraz pro místní kostel. Navíc stále nevím, kde máte na tomto obraze ten otisk matrice? Nemyslíte tím, doufám, ty viditelné čtyři obdélníky... :shock:
Registrovaný uživatel
Super díky moc.Příští týden tam zajedu a důkladně to osonduji.Poprosím pani jestli to nepůjčí na posouzení nějakým znalcem.Nemáte někdo kontakt na odborníka v této záležitosti?
Registrovaný uživatel
[quote=Kolemjdouci]
Já s tím tedy valně nesouhlasím, připadá mi, že to jsou informace, které se nevztahují k české kotlině. Obrazů na dřevě je v našich kostelech minimum. Po farách se docela pohybuju celý život, ale dostala jsem se vždy k olejomalbám, pravda, různé kvality. Protože v každé farnosti byl někdo, kdo "pěkně" maloval a byla pro něj čest namalovat (nebo přemalovat) obraz pro místní kostel. Navíc stále nevím, kde máte na tomto obraze ten otisk matrice? Nemyslíte tím, doufám, ty viditelné čtyři obdélníky... :shock:
[/quote/

Otlak vidíte na rouchu, řasení, postavách.Kříž je pomocný vnitřní blindrám - ten je samozřejmě vidět jako otlak taky.Barva je vtlačena matricí do plátna a její obrysy nejvíc tam, kde je tenká linka, tam se protlačí více - větší síla na malém prostoru než na ploše.Tlakem lisu na látku s barvou jsou obrysy zcela přesné z matrice a není tam vidět štětec, který nikdy není, a ani nemůže být tak přesně ohraničen oproti okolí.V křivkách a pohledu hran je vidět, co je v látce- málo barvy a slepené vlákno- jasně vymezuje postavy.To štětec nikdy neudělá- viděl jsem to nejmíň 500 x a poznám staré tisky na plátně oproti mabě štetcem takřka vždy jistě.Může být ještě jiná verze- taky tehdy používaná.Protlačování obrysů postav přes lis v dvou barvách.Černá a bílá.Zbytek se domalovává. Ale to je vše historie- naši předci byli koumáci.To je vše.Vracet se k tématu nebudu.( ani víc nevím)[/quote=Kolemjdouci]
Registrovaný uživatel
Nezlobte se, ale já to tam nevidím. Já vidím obraz s uvolněnou plátěnou podložkou, s přesušeným podkladem, charakteristickými krakelami a s protlačeným blindrámem. Na takhle malé fotografii nelze rozeznat "slepené vlákno", ať už to znamená cokoliv. Detaily by pomohly, ale stejně to musí vidět někdo naživo. A protlačování obrysů postav souvisí s odlišným pnutím barevné vrstvy, která obsahuje olovnatou bělobu. Jako teda žádný majstrštyk to není, ale odpálit to na základě jedné celkové fotografie jako omalovaný tisk, to tedy nevím, nevím...
Moderátor
Rýsuje se nám tady zajímavý "souboj"... :P
Á propos, ačkoliv obecně náboženské obrazy "nemusím", zejména ty všeliké kopie Raffaela z konce 19tého a počátku 20tého století, o kýčovitých olejotiscích náboženských témat ani nemluvě, tenhle obraz mě neuráží...
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Nezlobte se, ale já to tam nevidím. Já vidím obraz s uvolněnou plátěnou podložkou, s přesušeným podkladem, charakteristickými krakelami a s protlačeným blindrámem. Na takhle malé fotografii nelze rozeznat "slepené vlákno", ať už to znamená cokoliv. Detaily by pomohly, ale stejně to musí vidět někdo naživo. A protlačování obrysů postav souvisí s odlišným pnutím barevné vrstvy, která obsahuje olovnatou bělobu. Jako teda žádný majstrštyk to není, ale odpálit to na základě jedné celkové fotografie jako omalovaný tisk, to tedy nevím, nevím...

ad kolemjdoucí
Napíšu to tady- to je jedno: díval jste se na obrázek v křivkách a pod upravený na Spec prohlížečem fotek TTR, který rozezná jakoukoliv retuš :roll: - v 14.40 h diskuze, který je tady výše??? Já nemluvím o obázku vloženém do diskuze autorem příspěvku - ale obrázku který jsem zde vložil já v 14.40 klikacím odkazem!!!!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » barokní obraz

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1