Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Bílé peníze Vladislava II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Bílé peníze Vladislava II.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
no a posledni na zaver je Cn.III.19, ten je opet nezamenitelny diky pritomnosti dvou chomacu chlupu (nebo chcete-li zavesu ci kaderi) na zadech. pismena opet latinska W a V

tak doufam, ze alespon nekomu tenhle prehled trochu pomuze se v tom orientovat, ocenim samozrejme jak lepsi obrazky, tak konstruktivni podnety a pripominky a pokud ma nekdo i neco nazbyt, tak samozrejme i nabidku chybejiciho materialu (pozdeji sem hodim jeste 2-3 ulovky, ktere sice nejsou extra kvalitni, ale radost presto udelali - jednim z nich je vlastne i tento poslendi typ):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Myslím že tam máte jednu poměrně zásadní chybu, a to při určení Vašeho jednostranného penízu č.16 (i po opravě) a současně i při jeho vyobrazení u prezentovaného popisu typu Cn.I.2. Asi jste přehlédl že lev na Vašem č.16 má ocas nahoře otevřen což je dosti zásadní věc typická pro bílé peníze dvoustranné. O těchto jednostranných bílých penězích rázu starších peněz dvoustranných je zejména popis hlavického nálezu od K.Peukerta a v časovém řazení dle Castelina by měly být ještě před typem Cn.I.
Je ovšem otázka zda tento typ byl ražen v období ražby peněz dvoustranných (dle P.Vorla 03/1482-1485) a nebo s použitím starších razidel při obnovení jejich ražby již jen jako jednostranných po r.cca 1500.
Váš peníz č.16 nemá dobře čitelný konec opisu a náleží do skupiny Peukert 22-37, pravděpodobně č.22.
Registrovaný uživatel
:shock:
Tak teď už jsem z toho úplně tumpachovej jak zpitomělý Pulchart :roll:
ještě štěstí že tohle nesbírám ;)
Moderátor
naopak, je to jednoduché; například při určování typu PG Vladislava stačí kouknout na tvar ocasu a vybíráš už jenom z cca poloviny typů grošů ;)
Moderátor
diky, zavadejici foto jsem smazal
Moderátor
Co myslíte, je to WLA... nebo WLE...?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
punc je pro E, takze ja bych rekl WLE (premyslim, co je videt z E v SECUNDUS), uz jsem nejake takove videl, ale sam myslim nemam, ted nevim.
Registrovaný uživatel
Také bych řekl WLE, i když zrovna u Vladislava je tuším i jeden typ litery A dost podobný, nicméně by tam stejně chyběl spodní kousek levého dříku (taková "fajfka"). Když jsem kdysi pracoval na typologii BP VJ, tak jsem měl jednotlivá písmena celkem dobře rozpracovaná, jenže mám to doma, tak se můžu podívat až se vrátím z práce ...
Registrovaný uživatel
WLEDX...? Zajimave..
Moderátor
to je I, nekdy byva tak rozjete jako X, to je OK
Registrovaný uživatel
To není X ale I s rozštěpeným dříkem ;)
Registrovaný uživatel
Aha, to pak jo, setkal jsem se s tim poprve. Halt jeste ucho :)
Moderátor
kacuro napsal
Také bych řekl WLE, i když zrovna u Vladislava je tuším i jeden typ litery A dost podobný, nicméně by tam stejně chyběl spodní kousek levého dříku (taková "fajfka"). Když jsem kdysi pracoval na typologii BP VJ, tak jsem měl jednotlivá písmena celkem dobře rozpracovaná, jenže mám to doma, tak se můžu podívat až se vrátím z práce ...

Taky z důvodu té chybějící fajfky myslím že E, když nezapomeneš tak se potom na to doma podívej, dík.
Moderátor
tak uz vim, kde jsem to videl...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Takže zde posílám tři varianty písmene A, které jsou velmi podobné tomu E, takže je otázka, jestli je jedna z těchto liter jen špatně vyražena, nebo jestli právě pro tu podobnost s E nedošlo při výrobě razidla k náhodné záměně puncu.

Oliho i Kučerův BP mám podle lva zařazeny jako typ XIII., u kterého eviduji první dvě A z obrázku. Literu E u tohoto typu však eviduji jiného tvaru (viz obr.), což ovšem nekoresponduje s případným E ve jméně panovníka na vašich BP. To mé E potvrzuje část E v SECUNDUS, které je vidět u Oliho, takže zde bych i vzhledem k dvojrázu usuzoval, že se ve jméně panovníka jedná o A, zde na obrázku č. 2. U kolegy Kučery si nejsem moc jistý, tam by to chtělo lepší fotku.


Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 8. 2. 2014, 19:40. »
Moderátor
Myslím si, že to je poškozenej punc písmena A. Tady máte, jak se postupně zhoršoval. Je zajímavý, že druhé A v opise razili jiným puncem.

Omlouvám se z kvalitu fotek. Většina je staršího data, a mince nemám u sebe, abych je nafotil líp. Ale mělo by to postačit.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ano, to jsou ta první dvě A, která jsem u tohoto typu zaregistroval, viz můj předchozí příspěvek.
Moderátor
asi jo, to by slo, vase argumenty se zdaji byt uveritelne :)

Jinak ten muj mam urceny jako: Cast.II.10.C, GP 8C, Peukert ---; pripisu si k tomu poskozene puncy pismene A
Registrovaný uživatel
Můžeš si k němu připsat ještě Černohorský typ XIII. a/4 :lol: :lol:
Moderátor
rad to udelam, jen jak to vydas :)
Moderátor
Jo vidite, jak vypada vubec ta nova kniha o BP? Ja ji mam u Greggyho, tak nic nevim. Resi se v ni i toto?
Registrovaný uživatel
Na začátku týdne mi sice přišla, ale přiznám se, že jsem ji jen velmi rychle prolistoval a pro nedostatek času odložil :(
Moderátor
Nevypadá to špatně. Zatím jsem pročet popis nálezu a teď jsem u tabulek variant. Ještě jsem ji neporovnal se svejma penízkama, ale připadá mi, že varianty tam jsou popsány celkem dobře. Určitě se bude dát použít pro určování starších variant.

Jestli chceš, tak Ti ji pošlu. Ať nemusíš čekat až do K.Hory.
Moderátor
ne v pohode, nespecha. mam dost jine prace. jenom Te poprosim o overeni zda popisuje a zna jednu chyborazbu / variantu - vice mailem. nespecha.
Moderátor
Děkuji kolegům za upřesnění.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Bílé peníze Vladislava II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1