Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Brněnský úděl

Vykupminci.cz
Numisargo

Brněnský úděl

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
moravské denáry brněnských údělníků
Registrovaný uživatel
Konrád I.

0,51 g
15 mm
Cach 364, VP 24, Šm 432c

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Konrád I.
Údělný kníže na Brněnsku
C 367 – půldenár
váha 0,361 \ velikost 13 x 14 mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jedna z mincí, kde moravští Přemyslovci zvolili motivy úplně odlišné od českých denárů. Podle některých názorů by na ní měly být použity byzantské vzory. Co ty ornamenty uvnitř bočních lodí kostela na líci - může to být tzv. triskelion ?
Registrovaný uživatel
ten symbol není na triskelion úplně symetrický, ale vzhledem k velikosti puncu by to nebylo tak důležité. Mě by také zajímalo, jestli výrobce razidla použil stejný punc té věžičky na rubu i na líci. Takto na první pohled to vypadá, že všechny čtyři věžičky jsou stejné, i to šrafování na střeše je stejným směrem ... Co je vlastně za nápis na tom rubu?
Moderátor
tak jak jsou fotky seřazeny je to vlastně pořadí rub (S PETRVS) - líc (CVNRADVS), ještě jsem snad neviděl tuto minci, kde by byly opisy úplně správně
Moderátor
je to velmi stary symbol, ktery ale jako radu jinych vyuziva pozdeji i krestanska symbolika (jiz pred 5. stoletim v Irsko) muze vyjadrovat jednak trojjedinecnost boha, ale muze zastupovat i symbol slunce

ja si osobne tedy myslim, ze to triskelion byt muze a myslim, ze v pozdejsim obdobi lze nalezt v gotickych zdobnych prvcich, takze by nemuselo byt nemozne, aby se z nejakeho duvodu objevil jako symbolika uz drive

prijde mi, ze je slozen z maleho S a C, coz by ale samozrejme nemuselo popirat umysl vytvorit z toho trojcetny ornament

mne spise zaujala ta postavicka. interpretuje se jako Sv. Petr nebo ma symbolizovat panovnika?
Registrovaný uživatel
obvykle bývá na reverzu vyobrazen světec, který je tam i vypsán, ale těžko říci, jak je to v tomto případě, křesťanskou symboliku zase tak moc dobře neznám ...
Moderátor
premyslim prave nad tim, zda by svetec byl vyobrazen "tak maly" a nebo zda se panovnik nechal na tu svatejsi stranu propasovat :D
Moderátor
Teď jsem teprve pochopil, o jakou postavičku jde. Aha.
No, mám článek, kde jeden univerzitní profesor - kunsthistorik interpretuje obraz na rubu jako údajné klasické schéma Konstantin - sv.Helena v přeneseném podobě panovník - jeho manželka. Tím by bylo dáno, kde je panovník. Před tímto názorem můžu ovšem jen tiše sedět v ústraní, protože přesahuje můj obzor.
Raději rychle zpátky na pevnější led :?
Registrovaný uživatel
tak to jsem vůbec nepochopil :shock: :roll:
Moderátor
že dvě věžičky po stranách kříže nejsou věžičky ale lidé
Registrovaný uživatel
aha, tak to by byly ty postavičky hodně stylizované. tato strana je ale lícová ne? zmátlo mě, že jste psal o rubové straně ...
Registrovaný uživatel
Konrád I.
Kníže brněnského údělu (1061 - 1092)
Denár, Fiala IX/16; Cach 362; Šmerda 430; V-P 22.

Av: *zrcadlově obráceně* SVDARNOVHC (poprsí čelně)
Rv: SCS PET RVS (stojící postava čelně, v pravici kříž na dlouhé žerdi)

0,48 g / 15,5 mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jinak zrovna tento střížek atakuje nejnižší váhovou hranici doposud (V-P, 2009) změřených kusů - 0,488-0,841.
Registrovaný uživatel
Sakryš, ten největší je skoro dvojnásobek toho nejmenšího.
Oni se s tím tenkrát opravdu moc nemazali. :D
Moderátor
Vždycky se promítá do určité míry úbytek váhy čištěním, takže záleží na tom, zda se jde o jednotlivou minci nebo nález z depotu, který nebyl vystaven tolik korozním vlivům. Nejhůř na tom zpravidla bývají hrobové nálezy. Jinak mince pěkná, opisy ještě nezkomolené, asi jedno z prvních razidel.
Registrovaný uživatel
kolega Hurley se pěkně rozjíždí, něchtěl bys raději zůstat u grošoviny? :D
Registrovaný uživatel
Né nějak extra, ale na tento jsem měl spadeno již řadu měsíců. Stejný typ jsem totiž asi před 2 roky prodal a měl jsem trochu výčitky..
Registrovaný uživatel
Pochlubím se svým C 362.Váha 0,49 g. Je to pro mně tak trochu záhada,který že je to typ podle Šmerdy. Vidím to tak,že mi na něm chybí "T" u nohy pod křížem.Že by další typ? Je to sice takový "invalida",ale s krásnou hlubokou ražbou a zajímavou hranou.A su rád za něho.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
žádná záhada. Prostě to T je nejspíš v té odlomené části. Je to klasická C362
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Díky za názor.
Moderátor
Když si vezmu že to má skoro 1000 let ...
Moderátor
bertik b1: řekl bych že rub, postavička s křížem, bude ze stejného razidla jako denárek na této stránce v příspěvku č.14, líc skoro taky, ale pár detailů se liší - od obou stran je známých něco mezi 15-20 kolky ...
Registrovaný uživatel
Díky za zájem.Ta hrana je upravena "rolováním"? J.Hána to uvádí jako způsob úpravy až v 18. století.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Denárové období » Brněnský úděl

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1