Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Bubeníček pochyby o pravosti

Vykupminci.cz
Numisargo

Bubeníček pochyby o pravosti

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, koupil jsem obraz od Bubeníčka - Chaty na Vožicku. Obraz je z galerie-národní (web pro dražení obrazů a dalších sběratelských věcí), byl u toho certifikát pravosti s kulatým razítkem, ale přímo od galerie, takže nevím... Zaráží mne totiž podpis, který je velmi barevně výrazný a rám jako by byl nový, přitom musí být minimálně 60 let starý (za předpokladu, že byl rámován po namalování). Předem děkuji za poznámky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
No a proč jste to tedy kupoval, když máte pochyby? Galerie na Národní má dost rozporuplnou pověst...
Registrovaný uživatel
Kupoval jsem to proto, že mám Bubeníčka hodně rád a obraz je super! Ale když jsem si ho doma pořádně prohlížel, tak mě zarazila ta signatura.

Co si o tom myslíte? A co myslíte tou rozporuplnou pověstí?
Registrovaný uživatel
Pokud máte pochybnosti, nechte si obraz posoudit restaurátorem. Existují různé techniky, jak zjistit údaje o malbě, které jsou běžnému laikovi nedostupné ... Tady to nevyřešíme. Nový ozdobný rám není v tomto směru podstatný. Posudek od soudního znalce, případně od nějakého historika umění, nebývá v otázce pravosti - zde věrohodnosti podpisu - příliš směrodatný. (Možná byste tady mohl ten posudek zveřejnit.)
Registrovaný uživatel
Zveřejním, hned jak budu doma. Je tam nějaký chemický rozbor barev či co... Vím, že takhle podle fota to nikdo neposoudí, já jen, že mi ten podpis připadá jak fixou nebo inkoustem a ne olejem, je to možné?

to Wjem: bylo by dobré se vyjádřit k té rozporuplné pověsti. Nebo to alespoň nějak uvést na pravou míro.
« Poslední úpravu provedl(a) Gerri v 23. 5. 2016, 13:04. »
Moderátor
Gerri napsal
Zveřejním, hned jak budu doma. Je tam nějaký chemický rozbor barev či co... Vím, že takhle podle fota to nikdo neposoudí, já jen, že mi ten podpis připadá jak fixou nebo inkoustem a ne olejem, je to možné?

to Wjem: bylo by dobré se vyjádřit k té rozporuplné pověsti. Nebo to alespoň nějak uvést na pravou míro.


Tož, zkuste si třeba projít tohle vlákno:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/o-blazicek_post_-328267#post328267

A když pohledáte (přes Vyhledávání), najdete tady v diskuzích další názory a zkušenosti s touto galerií.
Registrovaný uživatel
Myslím, že potřebujete rozptýlit pochybnosti. Díval jsem se na fotografie celého obrazu i zadní strany (prodáno 02.05.2016) a podezření jsem nepojal. Pokud máte Oty Bubeníčka rád, tak jste si asi koupil jeho velkou monografii (Nadace Svolinského, 2007) nebo alespoň jeho malou monografii z Goltzovy tvrze, abyste zjistil jeho oblíbené formáty, které u malých obrazů dodržoval přesně. Je ovšem pravda, že ke stáru jel Bubeníček na kvantitu, protože mu po r. 1953 nepřiznali skoro žádný důchod. A v jeho pozdní nadprodukci najít sběratelskou perlu je velmi těžké. Co se týče Galerie Národní, tak neprodala o nic víc falz, než kterákoliv jiná renomovaná galerie.
Registrovaný uživatel
S tou Galerií Národní bych byl opatrný.

Zde na příklad teď prodali flazum Jožky Uprky za 54.000,- Kč

http://www.galerie-narodni.cz/cs/predmet/7578-detail/

Ovšem bylo chytře skryté/nabízeno pod Monogram J.U., takže když jim to tam někdo přijde
vrátit a řekne, ale tohle není Uprka, tak oni řeknou, ale my jsme netvrdili, že je to Uprka.

Hodně drahá dekorace na záchod.
Registrovaný uživatel
PetrPal napsal
S tou Galerií Národní bych byl opatrný.

Zde na příklad teď prodali flazum Jožky Uprky za 54.000,- Kč

http://www.galerie-narodni.cz/cs/predmet/7578-detail/

Ovšem bylo chytře skryté/nabízeno pod Monogram J.U., takže když jim to tam někdo přijde
vrátit a řekne, ale tohle není Uprka, tak oni řeknou, ale my jsme netvrdili, že je to Uprka.

Hodně drahá dekorace na záchod.


Jojo, přesně!
To je přesně ten případ, do kterého by se solidní prodejce namočit neměl.
To není "nějaký jakýsi monogramista J.U.", ale buď je to originál od Joži Úprky, nebo se někdo (koho můžeme s klidem označit za padělatele) snažil napodobit styl a podpis Úprky s cílem kupujícího podvést.
Tím, že takový obraz aukční síň prodává s alibistickým popisem:" signováno monogramem LD, datováno 1912" , aniž by se pravostí díla zabývala, se na tom podvodu přímo a vědomě podílí.
Solidní aukční síň by se do takového pochybného kšeftu nepustila.
Registrovaný uživatel
Nic to nemeni na fakte, ze ten podpis je tam naozaj prilepeny. Odporucam restauratora, ktory to odhali pomerne jednoducho. Preramovanie alebo zrestaurovanie ramu nie je nic cudne, nechapem preco vas z toho boli brucho
Registrovaný uživatel
Tiež si myslím,že prerámovanie obrazu nie je hriech.Niekedy je to nevyhnutné a zohnať dobový rám v peknom stave nie je taký problém.Ak nie je obraz v nejakej monografii tak predsa nikto nevie v akom ráme pôvodne bol.A niekedy to obrazu aj pomôže.Ide samozrejme o obraz,nie o rám,ale niekedy rámy (aj pôvodné) obraz "zabíjajú".Myslím skôr bežné obrazy,bežné rámy.U Rembrandta,by som asi váhal.U OB tiež,ale nie zas tak dlho. :P Ináč jeho obrazy-krása.
Iné je očistiť mincu.Šup hneď -50% :roll:
-s-

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Bubeníček pochyby o pravosti

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1