Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » BUDA - mestské razby

Vykupminci.cz
Numisargo

BUDA - mestské razby

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dovolím si otvoriť novú tému o mestských razbách Budína.
Ako prvé, dávam sem foto veľmi vzácneho nepublikovaného obolu denára POHL:109

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekný a vzácny kúsok... na tejto minci je zaujímavý kosoštvorcový štít.
Mám podobný a môžem povedať, že mi trvalo vyše roka, než som vypátral, že je to budínska mestská razba.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Veľmi pekné a zaujímavé mince, priznám sa vidim ich po prvý raz. ;)
Registrovaný uživatel
Ano je veľmi ťažko sa dopátrať k tejto minci ked niekto nemá Pohla.
Registrovaný uživatel
Otázka. Tieto budínske razby boli razené ako denáre, oboly alebo oboje? Pohl ich uvádza ako denáre, no mne to podľa hmotnosti a mincového obrazu viac ide k obolom.
Registrovaný uživatel
Táto konkrétna minca mala byť razená iba ako denár. Môj kúsok nie len váhou ale aj priemerom sa jasne dá zaradiť ako obol.
Registrovaný uživatel
numizmatikagal - napísal som Vám mail, neozval ste sa. Nejaký problém?
Registrovaný uživatel
ano - mám problém s mail-boxom - odteraz mi prosím píšte na numizmatika.op@gmail.com
balíček som cez víkend dal kamarátovy - takže tento týždeň odíde k Vášmu priateľovy.
Napíšte mi mi mail, alebo napíšte mi sem Vašu mailovú adresu.
Registrovaný uživatel
V poriadku, ďakujem za info.
Mail mám prístupný. jan.macko@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Pánové, ty budínské ražby jsou nádherné. Ten erb na reversu odpovída erbu Anjouovcov, nemylím-li se... Znamená to tedy, že první mestské ražby Budína jsou z období nástupu Anjuovcov na uherský trůn nebo jsou dochovány i městské ražby z dřívějšího data, t.j. za vlády Arpádovců?
Registrovaný uživatel
za panovania arpadovskej dynastie sa nerazili mestske razby Budina. Razit sa zacalo az za vlady Karola Roberta. Tato konkretna minca sa razila za vlady I. Ludovita.
Registrovaný uživatel
To numizmatikagal: děkuji za odpověď. A jsou i jiná uherská města (kromě Budína), jenž měly právo razit vlastní (městské) ražby?
Registrovaný uživatel
V stredovekom uhorsku sa razily mestske mince iba v Budine. Neskor sa razily nudovky ale denare iba v Budine.
Registrovaný uživatel
Děkuji. A je možné najít někde ucelený přehled budínských ražeb? Literatura nebo web?
Moderátor
Zožeň si Artur Pohl: Münzzeichen und Münzmeisterzeichen auf ungarischen Münzen des Mittelalters (1300 - 1540). Graz-Budapest, 1982.
Registrovaný uživatel
onedlho to najdete na www.numizmatika-gal-antikvariat.blogspot.com.....cca. mesiac a bude tam viac ako 1000
kusov literatury...nove aj pouzite
Registrovaný uživatel
To Archypov & numizmatikagal: dík za informace a budu se těšit na blogspot.
Registrovaný uživatel
numizmatikagal napsal
........ bude tam viac ako 1000
kusov literatury...nove aj pouzite

:shock:
Klobouk dolů, to je do začátku úctyhodné číslo, již se těším. :P
Registrovaný uživatel
Košice dostali od Karola I. právo raziť vlastné mince (podobne ako Budín), ktoré sa počítali z košickej marky.
Nikde som nenašiel ich vyobrazenie, napriek tomu, že existujú dokumenty o ich razbe, používaní a oslobodení od poplatku pri výmene starých mincí za nové.
Je možné, že niektoré Robertove a Ľudovítove mince, u ktorých nie je identifikovaná mincovňa, sú košické mestské razby?
Registrovaný uživatel
Môže byť, ale nefiguruju ako samostatné mestské razby ako tieto Budínske.
Registrovaný uživatel
Keby mal niekto zaujem, moj budinsky obol je na predaj!
Registrovaný uživatel
egomc napsal
Košice dostali od Karola I. právo raziť vlastné mince (podobne ako Budín), ktoré sa počítali z košickej marky.
Nikde som nenašiel ich vyobrazenie, napriek tomu, že existujú dokumenty o ich razbe, používaní a oslobodení od poplatku pri výmene starých mincí za nové.
Je možné, že niektoré Robertove a Ľudovítove mince, u ktorých nie je identifikovaná mincovňa, sú košické mestské razby?


Prosím ťa a vedel by si niekde dohľadať konkrétne, v akých hmotnostiach (najlepšie v gramoch ale aj diely košickej marky by stačili) by tie košické razby mali byť razené?
Registrovaný uživatel
Niekto iný náhodou nevie? Fakt ma to veľmi zaujima.
Registrovaný uživatel
Prvé mince razili až za Ľudovíta I.. V roku 1356 sa košický florén rovnal 18 grošom. To je údaj z knihy Dejiny mincovania v Košiciach.
Registrovaný uživatel
Za Karola Roberta sa v Kosiciach urcite nerazily mince. Prve su denary I. Ludovita: Pohl:79-11, 83-6.....

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Uherské mince » BUDA - mestské razby

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1