Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » Bulharsko

Vykupminci.cz
Numisargo

Bulharsko

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Věděl by někdo, kde byly v osmdesátých letech tištěny bulharské známky? V SSSR nebo v Maďarsku nebo v Bulharsku nebo jinde?
Moderátor
Za dobrého počasí vidím z okna velkou tiskárnu, takže nejspíš v Sofii :). Možná, že ne všechny emise; prověřím.
Registrovaný uživatel
Tak asi jo. Známky z té doby jsou vytištěné hlubotiskem a ofsetem. Obojí ve výborné kvalitě. Tak mě napadlo, že si je třeba nechali tisknout v Rusku.
Registrovaný uživatel
K té myšlence mě přivedla hlavně tato známka, kde je napodobenina razítka vytištěna hlubotiskem stejně jako vlastní obraz známky. Tak se totiž v té době začalo tisknout v SSSR.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tuto konkrétní známku tiskla Státní tiskárna cenin v Sofii, podobně jako většinu známek v té době.
Některé známky byly tištěny i v jiných tiskárnách. Zatím jsem se dopátral k následujícím (od roku 1980):

Goznak Moskva: 1980 - Lenin, Interkosmos, Rok dětí, Věže, Koně; 1981 - Zograf, Ptáci, Letadla; 1982 - Umění (Petrov), Výklenky; 1986 - Králíci
OPD WPL (Wertpapierdruckerei Leipzig) - některé námětové série během celého období až do roku 1990 (Umění, Lodě, Ptáci)
Coprefil Havana - některé námětové série v období 1984-1991 (Fauna - většinou ty, co jsou vydány v archu i v soutisku; několik různých sérií v r. 1985)
Korean stamps corporation Pchjongjang: 1984 - Motýli; 1986 - Automobily; 1987 - Železnice, Houby, Ptáci; 1988 - Flóra, Železnice
Kultura Budapest: 1982 - Picasso

Od roku 1992 se všechny známky tisknou výhradně v Sofii.
Registrovaný uživatel
Ahoj a díky za zprávu. To je úžasné, jak jsi to všechno zjistil? Ty okolnosti tisku známek mě dost zajímají.

Je zajímavé, že na razítku je uveden rok ’88. Mám tu ještě další známku s hlubotiskovým „razítkem“, vydanou v roce 1978 a s letopočtem ’82 na razítku. Zdá se tedy, že razítko dotiskli až dodatečně.
Moderátor
dědek napsal
Ahoj a díky za zprávu. To je úžasné, jak jsi to všechno zjistil? Ty okolnosti tisku známek mě dost zajímají.

Vše je uvedeno v katalogu ;) . Je pravda, že je zapotřebí mít ten správný katalog.
dědek napsal
Je zajímavé, že na razítku je uveden rok ’88. Mám tu ještě další známku s hlubotiskovým „razítkem“, vydanou v roce 1978 a s letopočtem ’82 na razítku. Zdá se tedy, že razítko dotiskli až dodatečně.

Teoreticky to může být i rok 86, není to úplně jednoznačné.
Nikde není dáno, že všechny známky, které byly opatřeny razítkem z ochoty, tak musely být orazítkovány v den vydání známky. Např. u nás se dá najít hodně známek z "razítkovacích akcí" (pouze můj termín), kdy na řadě známek z různého období je razítko ochoty se stejným datem.
Registrovaný uživatel
dědek napsal
Ahoj a díky za zprávu. To je úžasné, jak jsi to všechno zjistil? Ty okolnosti tisku známek mě dost zajímají.

Je zajímavé, že na razítku je uveden rok ’88. Mám tu ještě další známku s hlubotiskovým „razítkem“, vydanou v roce 1978 a s letopočtem ’82 na razítku. Zdá se tedy, že razítko dotiskli až dodatečně.


No to teda zírám. t
Registrovaný uživatel
"Packalové".... :P
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Evropské známky » Bulharsko

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1