Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Byzantské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Byzantské mince

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
martinvangelis napsal
Ty jo, ten spodní, do je fakt mazec :-D Jsou to, bohužel, oboje dnešní formy lidové tvořivosti.


..to je fakt dobrý "moderní umění" :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Máte někdo představu za kolik se dají pořídít zlaté byzantské mince? Solidy nebo hyperpyrony? Co jsem zatím viděl na aukcích, tak solidy se pohybují kolem 10+ tis. Kč. U hyperpyronů s nižším obsahem zlata to možná bude méně, ale zas tam bývá horší kvalita ražby. Teď jsem viděl pár zlatých miskovitých hyperpyronů které šly kolem 40Eur, ale je fakt, že tato mince mají kolikrát jen 10% zlata.
Registrovaný uživatel
A tremissis by nestačil? Ty jsem viděl prodávat na zahraničních aukcích ve slušných stavech okolo 200 eur.
Registrovaný uživatel
Pokud mas stesti, koupis i levneji. Solidus ve slusnem stavu se da koupit do 8000 Kc i v zahranici, ale je fakt, ze musis mit v dnesni dobe opravdu stesti :| Hyperpyrony o moc levnejsi nejsou. Jsem minuly rok dva prodaval kolem 4 tisic kus, ale byly praskle, i kdyz jinak razba hezka (mimochodem mam pocit, ze jsem jeden z nich videl nedavno na ceske aukci za 8 nebo 9 tisic s vyvolavackou :)

Jeste nedavno se dal na ceske aukci koupit hezky solidus treba kolem 6 tisic + poplatky, ale myslim, ze je to i u nas uz horsi a horsi.
« Poslední úpravu provedl(a) Tovy v 11. 6. 2015, 22:07. »
Moderátor
Ja jsem jeste za zadny solidus nedal pres 10 tisic.. nejlacinejsi byl za 3 500 (v dobe kdy byla cena zlata cca 770 Kc za gram), ale to byl dost spatny stav, sbirkove za cca 7000 uz se mi take podarilo ziskat.
Neni potreba preplacet, tedy aspon u tech beznych..
Tremissis (pekny) na aukcich bezne za 150+ EUR, vyrazne pres 200 EUR bych za bezny nedal. Ale tam se da aspon trochu pochopit preplaceni, tedy aspon u sbirkovych kousku, oproti solidum je jich mene.
Registrovaný uživatel
Nojo, nějaký slušný solidus do 8000 bych asi bral :) Tak aspoň pokračování osvěty

TAURSKÝ CHERSONESOS

Chersones znamená v řečtině poloostrov (doufám) a rovněž je to název několika byzantských měst. Známý je z historie thrácký Chersones a právě taurský=krymský Ch.
O Krymu se v poslední době mluví v souvislosti s jeho obsazením Ruskem, v minulosti tu proběhla známá Jaltská konference (Stalin/Churchil/Rosevelt). Carové sem kdysi jezdili na dovolenou, kníže Potěmkin tu stavěl Kateřině Veliké fiktivní vesnice, když Krym dobyla její vojska. V Sevastopolu sídlila do nedávna ruská válečná flotila – Ukrajina Rusku přístav pronajímala (teď už je po celém Krymu).
A kdysi hodně dávno tu byli Staří Řekové (byla to obilnice Periklových Athén). Nejvýznamnější bylo Bosporské království na východě poloostrova (dnešní Kerč) naproti olympijské Soči a právě v Chersones v místě dnešního Sevastopolu. (Sověti Chersones v literatuře nazývali sovětskými Pompejemi, i když to je poněkud přehnané) Od 6. století připadl Chersonesos Byzanci, která se tu udržena až do nějakého 12-13 století (teď vařím z hlavy).

Krym i Chersones jsem stihl navštívit v šílených vedrech roku 2010. Kdo chce vidět upocené fotky, může zde: http://martincermak.rajce.idnes.cz/2010_KRYM_-_Mundo/
O antických ruinách města jsem napsal před rokem-dvěma i článek, ale žel ho cestovka kvůli neutěšené situaci nestihla otisknout, zrovna se to mlelo na Majdanu (mohu poslat).

V Chersonesu se v byzantské éře razily mince a to je důvod, proč to zde všechno píši. Výspa to byla od Konstantinopole vzdálená a mince jsou snad proto specifické. Od Makedonské dynastie je zdobí jakési monogramy, které podrobně popisuje Anokhin a tato velmi pěkně stránka: http://esty.ancients.info/Cherson/
Chersonské mince nejsou krásné, ale jsou snad zajímavé a nevidí se asi tak často (pro mne zajímavé tím spíš, že jsem tam byl. V divadle ze 3. stol př.n.l. do nějž byla o staletí později vsazena právě budova mincovny http://martincermak.rajce.idnes.cz/2010_KRYM_-_Mundo/#11_Chersones_3_.JPG , což jsem při návštěvě nevěděl) Mám doma 4 kousky:

1) Basileios I. (867 – 886) – zakladatel makedonské dynastie, Monogram B a kříž na stupních (stylizovaná Golgota) 18 mm, 3,3g Sear 1719

2) Romanos II. (959-963) syn vzdělance encyklopedisty na trůně Konstantina VII., opět monogram a kříž, 17,5 mm, 2,8g Sear 1775

3) Jan I. Tzimiskis (969-976) pěkný román (vzhledem k jeho jménu) o životě tohoto schopného válečníka a panovníka napsal známý psychiatr a spisovatel Jan Cimický. Bohužel dost šrotový stav, ale vykreslené monogramy to jsou. 17 mm, 3,6 g Sear 1794

4) Konstantin VII. Porfyrogenetos (913-959) zmíněný vzdělanec na trůně – jemu minci přiřazuje Sear (díky monogramu) Naopak Anokhin přisuzuje tuto (větší) mince Romanu IV. (1068-1071) – tomu, který prohrál s Turky ve velké bitvě u Manzikertu a jehož rod Duků následně zbavil trůnu a nechal oslepit. Je pravda, že velikostí (a hmotností) výrazně vybočuje z řady malých předešlých bronzů, zatímco mince s naprosto shodným monogramem, ale malé 18mm řadí i Anokhin Konstantinovi VII. - Na reversu spíše nic než blbě znatelný kříž - 25 mm, 7,95 g Sear 1764

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Krásný příspěvek jak z knihy. Zajimavé, že jsem se s podobnými mincemi zatím ani na aukcích příliš nesetkal. Jedninou minci s monogramy, kterou ve sbírce mám, je tetarteron Manuela Komnena (viz. foto). Mám dokonce dva kousky. Zajimavá je také nejednoznačná identifikace jednitlivými autory. Asi pokud není na minci jméno a podobizna panovníka, není to vždy zcela jednoznačné. Takže jen tak dále s osvětou. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V aukci na Ebay se objevil jeden vcelku pěkný follis Basilea I. Co mě ale trochu zaráží je ta barva. Měla by to být klasická bronzová mince, ale toto vypadá jako stříbro. Setkali jste se s něčím podobným?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..to může být tím, že je ta fotka "černo-bílá"
Registrovaný uživatel
..názorná ukázka- AE mince z předešlé str. (příspěvek č. 56)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ta nejjednodušší možnost je obvykle ta správná :) Já se přiznávám, že mně to vůbec nenapadlo :)
Registrovaný uživatel
Souhlas s korunkou, mám stejný názor, jen jsem ho včera nestihl napsat ;-)
Registrovaný uživatel
Někdy se podaří vydražit i krásné kousky za neuvěřitelnou cenu. Tuto trojici jsem asi před měsícem pořídil za neuvěřitelných 16 EUR. Celkem běžné mince, ale stavy, řekl bych ucházející:
1) Justinián I. (527-565)- Follis, mincovna Konstantinopol, SEAR 163
2) Justin II. (565 - 578 ) - Follis, mincovna Konstantinopol, SEAR 360
2) Tiberios II. (578 - 552) - Follis, mincovna Antiochie, SEAR 448

Jinak potvrzuji rady zkušenějších sběratelů, co jsem viděl, s růstem kvality, roste zpravidla i cena a to přímo exponenciálně.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Grammatikos v 20. 8. 2015, 20:44. »
Registrovaný uživatel
Ahoj, ač je tu sekce pro výměnu, byzantské mince sbírá, myslím, tak málo lidí, že vložím nabídku/poptávku sem.
Měl bych na výměnu pár následujících byzantských mincí (prodávat je ale nechci)

1.Mauritius Tiberius (582-602) 1/2follis (K)
2.Basileos II+Konstantin VIII. (976-1025) anonymní follis velký-class A2 31 mm, 13,7g
3.Konstantin X. Dukas (1059-1067) anonymní follis 26 mm
4.Nikeforos III. Boatinetas (1078-1081) 23 mm
5.Alexios III. (1195-1203) – trachy Sear 2003?
6.Latinské císařství (1204-1261) (stav nic, ale už vzácnější)

přál bych si za ně rovněž Byzanc v odpovídajících stavech a to někoho z následujících panovníků, byli-li by :

Tiberius II. Konstantinus
Herakleios
Konstantin IV. +Leon III. Syrský
Konstantin V. Kopronymos či kdokoliv z 8. století
Theofilos
Michael III.
Konstantin IX. Monomachos
Izák I. Komnenos
Michael VII. Dukas
Alexios I. Komnenos
Theodoros I. Laskaris
Jan V. Palaiologos

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj, jsem rád, že v naší sekci opět proběhla nějaká aktivita. :)

Z panovníků co sháníš mám v přebytcích dva kousky, jsou to spíše mince ve slabší kvalitě, ale pokud je nemáš, rád se zapojím do výměny.

1. Tiberios II. Sear 448 (vlevo)
2. Herakleios Sear 810 (vpravo)

Jinak mám ještě více mincí u miskovitých follisů Manuela Komenena - Sear 1964 (3x) a Sear 1966 (4x). Když tak pošlu fota.

Z tvé nabídky by mě zajímaly kousky č. 3, 4 a 6

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Grammatikos v 28. 10. 2015, 20:34. »
Registrovaný uživatel
poprosim o urcenie panovnika a co vsetko sa da zistit (cca rok razby, oblast platnosti, mincovnu...)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nejde o byzantskou, ale o uherskou minci, Bela III, konec 12. stoleti.
Docela casta a mnohokrat na sberateli diskutovana... :)
Registrovaný uživatel
dakujem tenzor
Registrovaný uživatel
Ahoj, muzete mi prosim pomoci s urcenim a mozna rovnou i ocenenim? 6.75g, cca 31mm. Mam u toho napsano "Heraclius Constans", ale pod tim jsem nic nenasel, tak Constantin? DIk!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj, myslím, že by to moh být ten Heraclius (610-641) se synem a následníkem (Heracliem Const. III) Sear 810. Na určování byzance je celkem dobré tohle: http://labarum.info/sbcv/ Sear 810: http://labarum.info/lbr/img/lbr08100.jpg - Pod M je "A" a pod tím (fotka je obráceně) tuším "CON"
Ocenění nechám na Gramatikovi, já mám totiž většinu své malé byzantské sbírky od starého pána tak po 200,- za kus (myslím, že takovéhle kusy dával i levněji), ale to byly hodně příznivé tuzemské ceny, čili je to skreslující. Na e-bay jdou ceny asi dost výš.
Registrovaný uživatel
aha, diky. Koukam, ze to bude nejaky dvojraz taky o 170 stupnu. Tech hlav je tam nejak moc :)
Registrovaný uživatel
Ahoj, i přes slabší kvalitu, myslím, dobře určeno. Herakleios se synem Konstatinem III. Sear 810. Konstantin III po Herakleiovi vládl jen cca 6 měsíců a následoval ho jeho syn Konstans II., jehož mincím se tento kousek hodně podobá horší kvalitou a "pískovou" patinou. Proto asi ta záměna v popisu (Herakleios Konstans). Zajimavé je, že za Herakleia došlo k dost značnému propadu řemeslné kvality mincí. Našel jsem článek snad z roku 1850, kde popisovali, že se snad mince nejdříve narazily na bronzový pásek a pak stříhaly do tvaru mince. Proto ty divné tvary. Souviselo to s válkami s Peršany a nástupem islámu. Prý se v té době tavily předměty z kostelů, aby bylo na ražbu mincí pro žodl vojákům.
U mince nejde určit rok vlády panovníka, ale tipuju že to bude pozdější doba 20. nebo 30. léta 7. století.
Cenu bych neviděl moc výše než nějakých 5 EUR. Je celkem běžná a kvalita je spíše podprůměrná.
Pro srovnání přidávám svého SEARa 810ku (také nic moc kvalita).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj,
to s tím vystřihováním je hodně zajímavá informace. Dost by to vysvětlovalo. Je fakt že s všeobecným upadáním portrétů na mincích od 5. stol dál (a mírným zlepšením za Justiniána) je daleko největší propad celkové úrovně mincí právě na Heracliových a Constantových (II.) mincích.

Jinak už jsem dlouho nic nepřidal, tak to teď napravím. Vzestup Byzance nastal ve středověku za makedonské dynastie a vrcholil za Basilea II. (jehož symbolisují anonymní follisy)
Velkými vzdělanci na trůně byli

- Leo VI. Moudrý (886-912) - už jsem ukazoval na první stránce - Sear 1729
- Konstantin VII. Porfyrogennetos (913-959) podporující vzdělanost a sám sepisující encyklopedická díla. - Follis s mladýcm císařem a matkou Zoe - Sear 1758
- Před nimi a po nich vládl Basil I., Roman II. Jan Tzimiskis (které jsem ukazoval na mincích z Chersonesu)
- Nikeforos II. Fokas (863-869) velký válečník - prý relativně běžná přeražba jeho follisu na anononymní follis právě následovníka Janna Tzimiska. Sear 1782

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj, zdravím..krásný exkurz. Jen mně napadlo, že bych jako zajímavost doplnil, že v Porfyrogennetově díle De administrando imperio je zmíněna "Velká Morava". Tedy on ji tak nazval a tento název dnes slouží nám k pojmenování tohoto státního útvaru. Dílo obsahuje i další informace, které se vztahují řekněme ke střední Evropě...takže sice trochu exotický Byzantinec, ale jeho dílo se nás bezprostředně dotýká :)
Moderátor
Tyhle mince už jsou středověk mimo náš kulturní okruh, takže trochu mimo můj zájem, ale souhlas s tím, že to byla doba významných císařů, jinak neví někdo proč měl Konstantinos VII přízvisko Porfyrogennetos, když v purpuru zrození byli všichni císaři (dobře, kromě těch, co založili svou dynastii :) ) ?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Byzantské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1