Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Čepice Poděbradka

Vykupminci.cz
Numisargo

Čepice Poděbradka

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Koupil jsem čepici Poděbradku 1. jízdního pluku československých legií v Rusku a až doma jsem zjistil, že jde svým způsobem o raritu. Má navíc stužku a sjezdový odznak, uvnitř je napsáno Sláva Vak (asi). Dovedl by to někdo ocenit? Nejsem sběratel těchto věcí a vůbec tomu nerozumím, koupě byla náhoda.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Chybí nám zde ta sekce MILITARIE. Jistě, i když je to výstrojní součástka je to svým způsobem vzácnost. Ono se to nedá ocenit a říci tolik a tolik. Jistě Vám někdo nějakou cifru nabídne. Já jen mohu říci je to opravdu zajímavé . Cenová relace tak trochu-otázka chtění a myslím, že nabídky budou.
Registrovaný uživatel
V případě originálu by neměla být cena nižší než 10000 Kč. Ale pozor, tyto věci se dělali i po válce pro divadelní účely, tím samozřejmě nechci říct, že vaše čepice není originál.
Moderátor
No, myslím, že ta cena je dosti nadsazená, víte ono něco ocenit to chce tu problematiku trochu znát. I z toho důvodu nic neoceňuji. Není to kus masa či bochník chleba, kde se dá cena odvodit. To jen, abychom panu kolegovi nenapsali, že má po korunovačních klenotech hned tuto vzácnost. Je však pravda, že tyto jízdní pluky (2) měli sílu kolem 250 vojáků na koni. Nebyl to tedy pluk tak jak si představujeme o síle více jak tisíc mužů (bodáků) jak se psalo.
Registrovaný uživatel
Militariema jsem se trošku kdysi zabýval, a vsadím flašku, že kdyby se to vystavilo, tak pod 10000 nepůjde...
Registrovaný uživatel
Děkuji za názory a myslíte, že by šel i v seznamu legionářů ten Sláva snad Vak dohledat? Zkusím to nějak. Jinak jsem četl, že to byli nemilosrdní průzkumáci, kteří "dělali svoji práci rychle šavlemi".
Moderátor
Existuje celkem dostatek literatury, zkuste se poptat, jsou sběratelé, kteří mají o tuto problematiku zájem. Je pravděpodobné, že by jste do dohledat mohl. Jinak jistě nejde jen o peníze, to mně opravdu nezajímá. Jiná je historie pluku. Byli to mladí doslova kluci no a opravdu hodně statečný, dobře vycvičení a pro svoji věc zapálení.

http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=86&t=134
« Poslední úpravu provedl(a) Altmann v 26. 6. 2016, 10:26. »
Registrovaný uživatel
Prosím ještě o určení uniformy, kterou jsem dnes opět náhodně koupil a její ceny. Uniforma byla uložena ve starším domě, krerý se prodával. Zdá se být nenošená a zřejmě je americká - to pokud to není nějaká divadelní atrapa. Vše bezvadné, akorát na blůze je pár děr od molů, jinak zdá se trochu páchnour nějakou chemií proti broukům. Na kšandách je na přesce vyraženo "herkules", štítek má čepice a na blůze je rarítko. V kapse kalhot byl jakýsi červený kapesník, má také štítek. Prosím o určení, zda je to origo a jakou to má cenu. Předem děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tak já se vzdávám, zde nám opravdu chybí rubrika militaria. USA je dnes módní záležitost, snad se nám někdo ozve. :roll:
Registrovaný uživatel
Oprava - samozřejmě přezce a razítko. Stáří dělá své.
Registrovaný uživatel
Faleristika je pomocná věda historická, která se zabývá popisem a historií řádů a vyznamenání. Pojednává tedy o viditelně nošených vyznamenáních, tj. o řádech, medailích a odznacích, jež byly uděleny za zásluhy jakéhokoli druhu.
Moderátor
http://www.gettyimages.co.uk/detail/photo/american-civil-war-union-soldier-on-white-royalty-free-image/157643367

Zkuste sám hledat. USA nějak nemusím.
Moderátor
Pokud tomu budete věnovat trochu času, vše si dohledáte, já na to čas nemá, ale dal jsem Vám vodítko. :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Altmanne velmi děkuji za ochotu a přeji hezký den.
Registrovaný uživatel
Prodám nesehnatelnou čepici Poděbradku, fotky shora, cena 10.000 Kč. Nabídky mailem na aliex1@centrum.cz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Znaova se přikláním k divadelní atrapě
Moderátor
V období, kdy byla legionářská problematika na vrcholu ( mezi válkami) tyto věci byli sehnatelné. Nebyl problém je v depozitu udržet. Po válce naopak zcela bez zájmu. On by si případný kupec nechal asi poslat obrázek vnitřku. Dnes je sice možné vše, ale zde bych já řekl, že to je bez závad na kráse.
Registrovaný uživatel
Vnitřek čepice a prosím Minta, aby se vyjádřil, v čem je problém. Případně uveďte nějaké fotky jiné čepice.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro Minta: Čepice byla dnes určena odborně zástupcem Čs obce legionářské jako 1. model Poděbradky, kterých prý se dochovalo jen několik. Má prý specifické ruční šití a některé detaily, kterými se trochu liší od v následující době dílensky vyráběných. Názor, že by mělo jít o nějakou divadelní atrapu 100% zavrhl. V databázi legionářů byl určen i voják, který ji nosil a měl by to být Jaroslav Nikolaj Vacek z Tábora. V čepici napsaný Sláva je domácí podoba jména Jaroslav, což je uvedeno i internetových údajích o jménech - Jaro-slav - Sláva. Sjezdový odznak Obce legionářské se prý takto na čepici přidával a zase prý čepic s oběma odznaky je velmi málo. Jaroslav Vacek sloužil v RU armádě u 10. drag. pluku, 4.12.1916 padl do zajetí v Karpatech a 14.10.1916 byl zařazen v Oděse do legií. Konec v legiích byl pak 4.12.1919. J. Vacek má v Táboře pamětní desku a je po něm pojmenovaná i ulice. Na internetu lze pod jménem Jaroslav Nikolaj Vacek číst celostránkové údaje o jeho osobě a činnosti, byl významným odbojovým funkcionářem a za tuto činnost byl 23.8.1944 popraven v sekyrárně v Drážďanech.
Registrovaný uživatel
Překlep: 4.12.1914 padl do zajetí .....

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Faleristika » Čepice Poděbradka

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1