Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Červená voda - rozdíl?

Vykupminci.cz
Numisargo

Červená voda - rozdíl?

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chci se zeptat na Červenou Vodu. Po dědovi jsem zdědil mnoho pohlednic a je tam převážně Červená voda. Nechápu ale rozdíly mezi nimi. Na pohlednicích je napsáno Mährisch Rothwasser. To si myslím, že je Červená Voda na Moravě - okres Olomouc. Logicky mi to tedy dochází. Pak je a pohlednicích často Alt-Rothwasser. To je logicky Stará Červená Voda. To je míněna ta v Čechách - okres Ústí nad Orlicí. A pak je ještě nějaká nebo se střídají tyto dvě? Pokud je tedy na pohlednici Alt - stará - tak je to ta v Orlických a když je tam Mähr. - moravská, tak je to ta na Olomoucku? Díky za vysvětlení...
Registrovaný uživatel
Ja si myslim že stara Ćervena voda je okr,Jesenik a Moravska Ćervena voda je okr.Usti nad Orlici
_______________
Registrovaný uživatel
m1234 napsal
Ja si myslim že stara Ćervena voda je okr,Jesenik a Moravska Ćervena voda je okr.Usti nad Orlici


Aha, tak teď mám v tom bordel ještě větší...
Registrovaný uživatel
Červené Vody jsou u nás, pokud vím, dvě - Stará Č. V. - německy Alt Rothwasser - je v okrese Jeseník, a pak Červená Voda - německy (Mährisch) Rothwasser - v okrese Ústí nad Orlicí. (To, že nějaká obec patří do Pardubického kraje, ještě neznamená, že je v Čechách.) Kromě nich ještě je jedna Červená Voda na východním Slovensku u Sabinova. V okrese Olomouc žádná Č. V. není (jen Červená Lhota a Stará Voda).
Viz např. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerven%C3%A1_Voda_(rozcestn%C3%ADk)
Moderátor
Problém bude v tom, že okres Jeseník byl součástí okresu Olomouc. Okres Jeseník vznikl až později, když se místnímu obyvatelstvu z Vidnavy, Javorníku atd. podařilo prosadit myšlenku, že když jedou na okresní úřad (do Olomouce), musí si vzít 2 dny dovolené a jídlo na 3 dny.
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Problém bude v tom, že okres Jeseník byl součástí okresu Olomouc. Okres Jeseník vznikl až později, když se místnímu obyvatelstvu z Vidnavy, Javorníku atd. podařilo prosadit myšlenku, že když jedou na okresní úřad (do Olomouce), musí si vzít 2 dny dovolené a jídlo na 3 dny.

Dnešní okres Jeseník není a nikdy nebyl součástí okresu Olomouc - vyčlenil se k 1.1.1996 z okresu Šumperk. Od roku 2001 (a předtím v letech 1949 - 1960) je ovšem součástí Olomouckého kraje. Prakticky celý okres (včetně Staré Červené Vody) leží historicky ve Slezsku; proto se taky pro Červenou Vodu v okrese UO někdy používal pro odlišení přídomek "Moravská".
Registrovaný uživatel
Já pohledy řadím dle toho,kam spadají dnes.Ale znám i sběratele,kteří svoji sbírku dělají podle starých lexikonů,kde to bylo řazeno jinak.Já si chtěl třeba pohled koupit a zařadit pod okres Plzeň-sever kam obec dnes patří,ale kolega ze Stříbra si ho řadil pod politický okres Stříbro,kam obec patřila kdysi a měl jsem smůlu!
Ale to je právě to kouzlo sbírání,že si každý ten patřičný pohled může zařadit tak,jak on to cítí.Já si kolikrát pořídil pohled který se mně líbil,aniž bych tušil,kde to vlastně je a zjišťoval jsem to až doma.Krom hlavní sbírky jsem měl tak album s ,,líbivkami" a ,,citovkami",které se někdy velice hodilo,protože ne každý chtěl prodat,ale výměna už možná byla.
Moderátor
Tom H napsal
Pavel_III napsal
Problém bude v tom, že okres Jeseník byl součástí okresu Olomouc. Okres Jeseník vznikl až později, když se místnímu obyvatelstvu z Vidnavy, Javorníku atd. podařilo prosadit myšlenku, že když jedou na okresní úřad (do Olomouce), musí si vzít 2 dny dovolené a jídlo na 3 dny.

Dnešní okres Jeseník není a nikdy nebyl součástí okresu Olomouc - vyčlenil se k 1.1.1996 z okresu Šumperk. Od roku 2001 (a předtím v letech 1949 - 1960) je ovšem součástí Olomouckého kraje. Prakticky celý okres (včetně Staré Červené Vody) leží historicky ve Slezsku; proto se taky pro Červenou Vodu v okrese UO někdy používal pro odlišení přídomek "Moravská".

Pardon, omluva, okres Šumperk. ;) Ale to s tou dovolenou a jídlem platí! :mrgreen: Do krajského města to bylo vždy ještě o den víc.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Červená voda - rozdíl?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1