Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » ČESKOSLOVENSKÁ MEDAILE ZA ZÁSLUHY

Vykupminci.cz
Numisargo

ČESKOSLOVENSKÁ MEDAILE ZA ZÁSLUHY

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Já věřím, že se s Vámi některý z kolegu spojí a podaří se Vám ty Vámi uváděné typy popsat. Chce to však spoluprací a zde se obávám, že Brett bude mít pravdu. Přesto držím palce.
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za názory ...
Já jsem se původně chystal, že sem dám delší příspěvek s popisy rozdílů, ale pak jsem si uvědomil ..... že to vlastně pro řadu sběratelů ani moc žádoucí není ... Bavil jsem se před časem s majitelem jednoho kamenného obchůdku numismaticko-faleristického a ten vyloženě hořekoval nad hromadným vydáváním nejrůznějších numismatických a faleristických publikací "... a nedej bože katalogů ..." :-)
Ale zase bez diskuzí, srovnávání a dělení se o zkušenosti není žádného pokroku ...
Nechtěl jsem vyvolat honbu za nicotnými odchylkami způsobenými třeba opotřebením raznic. Vlastně jsem chtěl primárně říci, že :
Pokud chcete dojít k rozdílu mezi londýnským a českými vydáními ...
- a budete se řídit dosud popsanými rozměry a hmotnostmi - tak to není správná cesta ...
- a pokud si řeknete, že vaše medaile, když se výrazně liší od popsaného jistého českého vydání, tak to "musí" být tedy londýnské - tak to také není správná cesta ...
:-)
Moderátor
Zde jsem asi jediný falerista. Zkuste přejít na stránky SFS vidím naději si popovídat s pány Ondrášem a Strenkem. Prodavači katalogy nemají rádi neb faleristé jsou potom chytří a těžko je ošidí,.
Registrovaný uživatel
to Haderach: Děkuji Vám za snahu se podělit o rozdílech. Určitě budu velmi rád, pokud se dozvím víc o jakýchkoliv variantách všech ČSR vyznamenání :). Pokud můžete, pak mne zcela určitě napište na výše uvedený mail. Děkuji.
Registrovaný uživatel
Až budu o víkendu doma, tak nafotím ten nejmarkantnější rozdíl mezi londýnem a prahou. Je to o tom, dát si obě vydání k sobě a porovnat tloušťku medaile a mečů. Londýnská je silnější. Ale jak to člověk dostane do oka, je to poznat na první pohled. Já se třeba vždycky ujišťuji podle tvaru záštit a jílců mečů. Londýnské vydání je má propracované a ne odfláklé, tak jako pražské.
Registrovaný uživatel
Okrem Prahy a Londýna túto medailu razili aj v Kremnici-puncovanú na hrane.Mne sa podarilo na aukro kúpiť doteraz 3x kusy.Z toho 2 som už predal zberateľom vyznamenaní Českoskoslovenska na Slovensku,ale tým som dopyt neuspokojil.Poznám aj iných,komu by sa do zbierky hodili.Keď budete na burzách,pozerajte hrany.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Možnost porovnání.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Haderach - moc Vám držím palce, aby ste dostal nejakú relevantnú odpoveď na Vaše otázky, ale pravdu povediac som skeptický ... :(

-mikulas napsal
Okrem Prahy a Londýna túto medailu razili aj v Kremnici-puncovanú na hrane.Mne sa podarilo na aukro kúpiť doteraz 3x kusy.Z toho 2 som už predal zberateľom vyznamenaní Českoskoslovenska na Slovensku,ale tým som dopyt neuspokojil.Poznám aj iných,komu by sa do zbierky hodili.Keď budete na burzách,pozerajte hrany.

-mikulas, a teraz pravdu povediac som milo prekvapený ;)
Toto považujem za relevantnú odpoveď.
Moderátor
No, ale kolegu více zajímali rozměry medailí. O této medaili ví a zná nebo by měl vědět a znát každý falerista zaměřený na ČSR. Ale je pravda, že tato medaile nám zde chyběla a tak já také děkuji.
Moderátor
Ještě také přiložím medaili, původní sbírka pana Roupce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Čo sa týka tej Kremnickej razby, tak strenk na fóre sfs tiež konštatuje, citujem:

Je zaujimave,ze sa onej tak malo zmienuje,...
Moderátor
ANO na sfs jsme se této medaili dostatečně věnovali a každý se zapojil. Těší mně to velmi, neb i zde to byla pěkná diskuze k tématu. :shock:
Registrovaný uživatel
Pro kolegu Miķelise: Porovnání čeho? Na fotce jsou dvě různá Pražská vydání. Ani jedna z nich není Londýn.
Registrovaný uživatel
Bronzová medaile, Londýnské vydání, fotografie ze stránek SFS.

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Já bych snad ne na závěr poděkoval všem, kteří se do diskuze zapojili. Jen opakuji, vše co jsme zde probrali je zpracováno na stránkách Slovenské faleristické společnosti. Přivítal bych osobně, pokud by se právě mladí faleristé na tyto stránky alespoň podívali, ale jsem moc rád, když vidím právě od mladších kolegů ten zájem a moc děkuji neb mně to potěšilo. :twisted:
Registrovaný uživatel
Haderach napsal
Zřejmě medaile razilo více ražeben a každá měla samozřejmě svého rytce. A tím bude i velká variabilita rozměrů a hmotností - o ty bych se určitě neopíral.

Ja neviem – na tej Kremnickej je punc rýdzosti striebra 800 ...
Nemám prehľad v akom období a kde (Londýn, Praha, Kremnica) sa medaila razila v akej rýdzosti (v príspevku #35 je vidieť popis 900). Potom, ale zákonite aj pri dodržaní priemeru a hrúbky medaile musí byť rozdielna hmotnosť, aj ak by bola použitá jedna a tá istá raznica ak je pri výrobe použitý materiál inej rýdzosti striebra ...
Registrovaný uživatel
Razila sa vlastne v Prahe medaila v I. stupni aj v striebre, alebo len postriebrená?
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Haderach napsal
Zřejmě medaile razilo více ražeben a každá měla samozřejmě svého rytce. A tím bude i velká variabilita rozměrů a hmotností - o ty bych se určitě neopíral.

Ja neviem – na tej Kremnickej je punc rýdzosti striebra 800 ...
Nemám prehľad v akom období a kde (Londýn, Praha, Kremnica) sa medaila razila v akej rýdzosti (v príspevku #35 je vidieť popis 900). Potom, ale zákonite aj pri dodržaní priemeru a hrúbky medaile musí byť rozdielna hmotnosť, aj ak by bola použitá jedna a tá istá raznica ak je pri výrobe použitý materiál inej rýdzosti striebra ...

Pokud budeme uvažovat přesně stejný průměr i tlouštku střižku (což je myslím nereálné i u jednoho výrobce), tak pokud bude mít bronzová (CuSn8 ) medaile uváděných 20g, tak Ag800 by měla cca 23,2g a Ag900 cca 23,5g. Ale i Měřička uvádí u té stříbrné londýnské větší tloušťku - 2,8 vs. 2.0 mm - tam by ale jenom ta tloušťka znamenala nárůst na 28g a ani by to nemuselo být stříbro. Ale i ta tloušťka je nejistý údaj, měří se vlastně jenom výška hrany, stačí trošku jiný lisovací tlak a hned tam bude rozdíl ...
Registrovaný uživatel
V předválečném katalogu Karneta jsou nabízené prakticky všechny předválečné medaile jako housky na krámě, mohl si je podle mne koupit každý (ne ovšem nosit) a zbytek už byla věc ekonomiky. Kdo měl na echt stříbro, tak si pořídil stříbrnou. Podle mne erár uděloval postříbřené a kdo chtěl mohl si připlatit, nebo si koupil druhé kusy od jiného výrobce.
Registrovaný uživatel
Uvedu zde třeba jeden rozdíl, který je vidět i na špatných fotografiích (ale sám o sobě nestačí) - pouze reverz :

Typ I. (spadá sem Londýnské vydání, ale i část českých) :
- vizuálně má menší průměr paprsků, tedy širší mezikruží mezi paprsky a okrajem medaile.
- počet paprsků je 46
- nejvyšší list větvičky sahá až k okraji paprsků
- listy jsou poměrně plastické, jakoby se jejich tloušťka plynule zvyšovala až k řapíku.

Typ II. (spadá sem nemalá množina čs.vydání) :
- paprsky sahají blíže k okraji medaile
- počet paprsků je 44
- nejvyšší list nedosahuje k okraji paprsků
- listy jspu plošší, řapíky z nich vystupují až ve středu listů

Je zde vidět, že se jedná o zcela jinou raznici a ani se moc nesnažili kopírovat ...
Registrovaný uživatel
Nu a zde jedna stříbrná, která šla před pár dny na Aukru (dovolím si sem vložit relativně kvalitní foto) :

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A potom, že "Faleristika pre každého". Teda aspoň pokiaľ ju vnímame, ako pomocnú vedu historickú a nie ako zhromažďovanie faleristického materiálu ...
Ja by som povedal, že "Faleristika nie pre každého". Chce to veľké "srdco" a vášeň ... ;)
Moderátor
Problém je v tom, že ať tu bude jakýkoliv typ medaile, stále to bude pouze medaile Za zásluhy.Každý z nás by vzal rád stříbrnou nebo bronzovou medaile pražské výroby, tedy i postříbřenou s dekretem na význačné a známé jméno vojáka či partyzána, tedy zcela ,kompletní a doložitelný kus, než anonymní stříbrnou puncovanou medaili. To by Vám jistě mohl zaslat ukázku takové medaile pan Ondráš, který se na ČSR specializuje a má takové vzácné a raritní kusy ve své sbírce.. Faleristika není filatelie. Tedy takto nás to učili staří faleristé jako byl MUDr. Lobkowicz, pan Měřička. p. Patejdl. Ale jistě, zkoumání a bádání má svůj význam.Je důležité, aby si každý budoval sbírku dle svých představ, zde jsem pochopitelně na Vaši straně. :shock:
Moderátor
Brett napsal
A potom, že "Faleristika pre každého". Teda aspoň pokiaľ ju vnímame, ako pomocnú vedu historickú a nie ako zhromažďovanie faleristického materiálu ...
Ja by som povedal, že "Faleristika nie pre každého". Chce to veľké "srdco" a vášeň ... ;)


..........máte pravdu, jen dodám a velké peníze
Registrovaný uživatel
V inej téme a v inej súvislosti som napísal:

Citovat
Pre mňa osobne je dekorácia bez dokladu (ktorý je jej neoddeliteľnou súčasťou) niečo, ako pivo bez peny, alebo párok bez horčice ...

Za týmto názorom si stojím a ani s odstupom času nemám čo na ňom meniť.
Nejaká "lego skladačka" ... stužka od Joža, záves od Jana, uško od Fera, ihlica od Miša, miniatúra od Štefana, etua od Kolmana a nejaký dekrét a preukaz nositeľa kde nič tu nič :( Ale je to na oko, také pekné a môžem sa kamošom zberateľom pochváliť ... No proti gustu ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Faleristika » ČESKOSLOVENSKÁ MEDAILE ZA ZÁSLUHY

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1