Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna » * CHLUBÍRNA * :)

Vykupminci.cz
Numisargo

* CHLUBÍRNA * :)

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 181 182 183 184 185 186 187 188 189 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Oni to rusové razili několik let, některé se rozlišit dají /např. délka palce levé ruky nebo délka šípů atp/ některé se rozlišit nedají, jsou o nich však záznamy v mincovně.
Tento je snadný, v roce 1849 se v Nizozemí žádné nerazily. ;)
Moderátor
díky oběma za info ;)
Registrovaný uživatel
Petrohradská mincovna je razila tajně pod krycím názvem “známá mince” až do roku 1867 kdy přišel oficiální protest od Nizozemské vlády.
Od roku 1849 mají všechny stejný letopočet.
Já ty informace teprve sbírám, kdyby někdo věděl víc, sem s tím.
Registrovaný uživatel
Taho, dík, všiml jsem si toho teprve teď :roll:
Moderátor
Tak po delší době se mi nedávno konečně povedly dva zajímavější nákupy (pro Braňa kachny) . Díky chaosu, který svými cenami rozproudil jeden kupující, prošly aukcemi některé zajímavější kousky bez větší pozornosti. A díky tomu se jim podařilo zabydlet u mně.

Na první fotce to je bílý penízek Ludvíka Jagellonského se lvem a plameny. Jedná se o ten vpravo nahoře (další dva jsou dány na porovnání). A co je na něm tak zajímavého, když je jinak poměrně nedoražený? Především to, že na krku nejsou žádné plameny. A pokud se na toho lvíčka podíváte pořádně, určitě si vybavíte Vladislavovy penízky. Zajímavý článek k této problematice si můžete přečíst třeba v NL 2013/1-2 od Olivera. Myslím si, že celkem zapadá do nastíněného problému.

Co je však na něm ještě dál zajímavé, je punc, jakým je vyražen ocas. Pokud se pořádně podíváte, zjistíte, že u všech tří kousků byl vyražen stejným kolkem (ostrá levá hrana na křížení ocasu, ostrý úhel na pravé straně, a zásek na levém horním konci ocasu).

Druhým kouskem, který mě udělal velkou radost (i když tam už to tak levný nebylo :evil: ), je haléř Ferdinanda I. z r. 1534 z Kutnohorské mincovny (ten spodní). U něj je zajímavé to, že 4 v letopočtu je arabskou číslicí. Což u tohoto ročníku je relativně vzácné. Zatímco gotická čtyřka se vyskytuje téměř v každé aukci poboček ČNS, o arabské člověk zavadí málokdy. Na ukázku pak připojuji i tu gotickou a na pravé straně především relativně vzácnější tvar koruny v kombinaci s gotickou čtyřkou. Ta se také nevidí každý den.

Takže snad už pro mně konečně taky skončil numismatickej absťák. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Taky groše. Ražby Viscontiů z Milána a Pávie z druhé pol. 14. století, tedy doba našeho Karla a Václava. U těchto dvou je navíc prima, že je naší pejzatí směnárníci příliš neopilovali ani nepristříhli

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Opět jedna malá radost. Po velké bitvě se mi podařilo konečně získat dlouho chybějící typ V.a.1 haléře Ludvíka Jagellonského. V podstatě se jedná o druhý nejvzácnější typ Ludvíka. Tak, a teď už jen sehnat ten první. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkný kousek, to je ten z 5. e-aukce Aurey, že?
Moderátor
Beztak to je on. Sledoval jsem to taky, ale cenu jsem nenavysoval. Kazdopadne pekny kousek bez ohledu na vzacnost. A je dobre, ze skoncil u zodpovedne osoby :)
Moderátor
Jo, jo. Je to on. Takový se nepouštěj. Ale vzhledem k tomu, že tam byly i další kousky, který naopak šly hodně lacino, tak mně ani ta vyšší cena dvakrát nevadí.
Registrovaný uživatel
Tak jsem si porovnal alespoň část sbírky drobných mincí ze Slezska, v literatuře jich je spousty, škoda že se to tak špatně u nás shání...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
máš to pěkný, hlavně ten hranatej a ty tři věže. A i ten Zikmund s korunkou je paráda :-) A co kdybys jim to sem trochu popsal, každej není odborník co to má hned v oku.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Tady je to spíš tak na pohled, aby bylo vidět, že grošové mince nemusí být nudné a fádní, jak mi plno lidí tvrdí, že je to všechno na jedno brdo.
Registrovaný uživatel
To je pravda, slezská drobotina je snad nejkrásnější v celé tehdejší Evropě.
Tak já přidám pár duťáků, které tam na fotce nemáš, když už jsme dnes v jiné sekci řešili rozdíl mezi dutými penězi a brakteáty.
1) biskup Václav Lehnický, Kop. 6720
2) již dnes zmiňované knížectví opolské, Boleslav IV., Kop. 8679
3) Svidnice (s písmenem S nad hlavou kance), velmi vzácné, Kop. 8698
4) opolské knížectví - Bernard nebo Mikołaj I., Kop. 8907

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Paráda.Ten kanec nemá chybu.
Registrovaný uživatel
Pěkné kusy, škoda že je vždycky víc dutých hlav, jak dutých haléřů...
Moderátor
ty tři věže, néni to těšínský haléř?
Registrovaný uživatel
Ano, myslim že aktuální přiřazení je Eufemie a synove
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Ano, Těšín, Eufemie a synové, jeden z těch starších typů

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
aaha toz uz vidim kdopa mi vyfoukl tu ratibor :) pokud jsou obe z jednoho kupu? nestih sem aukci a sly pomerne levne jestli sou to ony. je radost na to pohledet, pekne :) Zajimalo by me, jak dlouho jste bude trvat hojne obdobi drobacku. S nárůstem detektorismu se objevuje nevidane kvantum mnohdy i drive R-kovych minci. ale vecne to asi trvat nebude
Registrovaný uživatel
ahoj, ne jsou z různých nákupů
Registrovaný uživatel
Hezká mince grošového období, rytířský a špitální řád Sv. Jana Jeruzalémského z Rhodu a Malty, velmistr Helion de Villeneuve 1319-46, gigliato, velikost našeho groše.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak ten je opravdu nádherný! gratuluji! :)
Moderátor
hmmm, je to po vizualni strance opravdu pekny kousek, takovy by mi take nevadil :)

skoda, ze mi prijde, ze v posledni dobe toho k videni moc neni a pokud uz neco, tak je to jina liga
Registrovaný uživatel
super!

oliver: nejen ve stredoveku.. :|

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 181 182 183 184 185 186 187 188 189 ... > »

Sběratel.com » Chlubírna » * CHLUBÍRNA * :)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1