Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » ***CHLVBIRNA***

Vykupminci.cz
Numisargo

***CHLVBIRNA***

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No klobouk dolu, jestli se ti to podarilo opravdu urcit. Ja bych na to nervy nemel :)
Registrovaný uživatel
Normálně bych to u běžné mince hlava/postava neurčoval, ale ta dvě poprsí mě zajímala. No a taky jsem měl štěstí, že za pravým poprsím je vidět písmeno "omega", což dost pomohlo zúžit výběr.

Pochlubte se taky ostatní (Tovy jen něco horšího, ať nás to ostatní nedeprimuje). Já právě nemám foťák a ani chytrý telefon, tudíž fotím velmi příležitostně.
_______________
Rád poradím s antickým Římem, ale středověk teprve objevuji.
P.S. Omluvte někdy zhoršenou diakritiku, pokud píšu z tabletu. Děkuji.
- - -
Dolehla na mě finanční krize; jím plesnivé sýry, piji staré víno a jezdím v autě bez střechy.
Registrovaný uživatel
Ok, pridavam stavem neco horsiho :) Ale docela zajimaveho - provincni medailon Septimia Severa s Julii Domnou z Carie. Ne, ze bych je aktivne sbiral, ale vzhledem k pomeru zajimavost vs cena mu neslo odolat. 25.41g, 40mm.

Ja do medailonu az tak moc nevidim, ale stejne mam pocit, ze vice nez medailony to byly jakesi velke mince - mozna i neco jako sek dneska. Nechapu, proc by na medailon razili kontramarku, kdyby se s nim neobchodovalo? Klidne bych to videl takhle "Za dobre sluzby tu mas specialni minci/medaili, ktera ma cenu 10 sestercu, coz sice neni moc, ale vice nez penezi ti s ni vzdavame poctu".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím v novém roce. Teda jsou tu v chlubírně samé super věci. Nejvíc se mi z posledních asi líbí ten Tovyho sesterc Postuma.
Někdy na podzim jsem ulovil několik (no 3 :)) tetradrachmy z Antiochie. Jsou sice v této kategorii asi nejběžnější a stavem mají taky do 100% daleko, ale moc se mi líbí.
Gordián III. 238-244 (pod orlem běžící beránek),
Philip I. Arab a Philip II. mladší (oba 244-249) mmch. na antiochijské ražby Philippovy rodiny jsem našel fajn stránky: http://philippus-antioch.de/year-244/#philippus-I

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Velmi dobre prirustky. Zajimala by me symbolika toho beranka. Ja vubec mam tytetradrachmy rimske rad. Vcetne pozdejsich bronzovych.
Registrovaný uživatel
Dobrá otázka. Nepřemýšlel jsem nad ní. Zkusil jsem pátrat a našel jsem tenhle článek: https://www.beastcoins.com/Collections/Star-Of-Bethlehem/Star-Of-Bethlehem.htm
Beránek a hvězda na výlučně východních, syrských mincích jsou tu dávány do souvislosti s Ježíšem Kristem a křesťanstvím. Hmm. Jasně, beránek boží, betlémská hvězda, mince od počátku letopočtu do cca r.250... zní to přesvědčivě, ale místy i „konspiračně“ a nevím, zda to nebude spíš „přání otcem myšlenky“ Zajímavé to je, byl bych opatrný, zvířaty se to na mincích hemží víc než dost.
Registrovaný uživatel
...no bude to asi hodně přitažené za vlasy :)
Registrovaný uživatel
Co symbol beranciho roucha?
Moderátor
Tovy napsal
Co symbol beranciho roucha?


:D to mne napadlo taky, nez jsem precetl Tvuj koment
Registrovaný uživatel
hmm, mohlo by být. Ještě z toho článku, co jsem našel, je fajn, že jsou tam všichni ti berani pohromadě, a často jsou zobrazení se srpkem měsíce a hvězdou. Ostatně na Gordiánově tetradrachmě je ten měsíc taky. To znamená co? Asi to bude mít nějakou souvislost, ne? Je to ten stejný, co je např. na Hadriánových denárech, řekl bych.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ono je těch beránků, případně zlatých roun napříč antickým světem ( a léty ) celkem dost

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mesic a hvezdy tusim znamenaly vecnost. Myslim, ze to bude mit spoustu vyznamu - at uz cistota/cudnost (plus hvezdy tak vecna cistota?), nebo beranci roucho jakozto symbol bohatstvi. U tech beranu s rohama zase spise tu silu, tvrdohlavost ;)
Registrovaný uživatel
super, hezké. Díky oběma.
Registrovaný uživatel
Všechno špatně Tovy, jsou to Plejády, tady máš důkaz. :lol: btw je dobrý vědět že X neznačí 10 asů, člověk se pořád učí :?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ja vim, ze jsou to Plejady, ale jde mi o vyznam a cetl jsem, ze se pouzivaly pro symbol vecnosti, zvlast ten symbol kde je hvezda s 8 paprsky. Proc to nevim.

A ten muj zbytek textu (cudnost a pod.) je o berankovi. Pokud znamenaji vecnost a beranek cistotu, tak vecna cistota - to uz je muj dohad do pranice. Ale klidne mi dejte jine vysvetleni spojeni beranka a Plejad.
« Poslední úpravu provedl(a) Tovy v 19. 1. 2018, 15:29. »
Registrovaný uživatel
Neříkejte že se vážně jedná o Plejády, já jsem to sem dával pouze z legrace pro odlehčení jako konspirační teorii.
Registrovaný uživatel
Máte pravdu, ono to asi skutečně tak bude. K motivům hvězdy/měsíc jsem našel článek :

https://coinweek.com/ancient-coins/star-crescent-ancient-coins/
Registrovaný uživatel
Hehe. Ja si to pamatuji, protoze jsem ten motiv dlouho shanel v peknem stavu :)
Ten clanek je fajn, uz mam ulozeno pro dlouhe zimni vecery (zima je, jeste ten cas.. :)
Registrovaný uživatel
Ten článek přichází někdy s dost odvážnými interpretacemi.Někdy i mylnými, například denár Lucretia Tria nezobrazuje plejády ale velký vůz - Septem Triones.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lucius_Lucretius
Registrovaný uživatel
Právě dorazil balíček z Londýna. Po Brexitu si po USA a Švýcarsku škrtnu i Británii. Do té doby musím využít možnost nakoupit bez cla a DPH :-)

Vandalové, nejspíše za Thrasamunda (496-523) v Africe. Nummus s monogramem Anastasia (491-518), cca 8mm, 0,76g. Wroth-131 (Plate IIII/15).

Od nummu Anastasia se liší absencí lícního opisu (já tam vidím snad jen A před poprsím, A=Anastasius?) a pak tím, že monogram se obklopen perlovcem, zatímco na byzantské ražbě je to věnec, příp. věnec ve tvaru kruhu. V tomto stavu poměrně vzácné a není to moc s čím porovnávat. Pokud máte jiný názor na určení, sem s ním.

Ještě jedna zajímavost, kolik římských drobných mincí si můžete vesele postavit na hranu, aby vám zapózovaly při focení.

Jinak: Tovy pěkný medailon s parádní kontramarkou. Nemůžu si pomoci, antika je antika. Je vidět, že má Tovy smysl pro humor. "...dám tam něco horšího (relativně), ale medailon". Vangelis: gratulace k tomu G.III. - beránek se super, dosud jsem nezaregistroval. Ingerli: asi to už nenajdu, ale jednou se mi dostal do spárů časopis Astro (bulvár) a tam s plnou vážností rozebírali denár Pertinaka (tuším PROVID DEOR, kde "prozřetelnost bohů", tj. UFOnů dokazovali, postavou na rubu onoho denáru ukazující na družici (sputnik), tj. hvězdu. Vybrali si samosebou minci, kde byla hvězda ve tvaru perličky s paprsky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Rád poradím s antickým Římem, ale středověk teprve objevuji.
P.S. Omluvte někdy zhoršenou diakritiku, pokud píšu z tabletu. Děkuji.
- - -
Dolehla na mě finanční krize; jím plesnivé sýry, piji staré víno a jezdím v autě bez střechy.
« Poslední úpravu provedl(a) Jotapianus v 18. 3. 2018, 22:28. »
Registrovaný uživatel
To obdobi po padu Rima (nebo jeho transformaci) je docela zajimave. Ale skoro nic o nem nevim. A mam pocit, ze ta mince je na tu dobu i velmi hezka.

Ja doufam, ze bude s UK bezcelni styk. Ale asi ne. U levnejsich veci cenu nenavysi ani tak clo (to je tusim nulove, ale daji 10% DPH), ale vice poplatek Ceske posty za procleni :|

A jo, ja si delal trochu srandu s tim medailonem. Ale dal jsem ho tu, ze je to zajimava vec a zrovna tenhleten byl fakt levny i obecne na provincni medailony, ktere stoji jen zlomek tech rimskych.
Registrovaný uživatel
S tou DPH to je horší. Automaticky 21% DPH v ČR + 190Kč poště za zastoupení v celním řízení + provize pro prodávajícího 15-23% = u mincí do tisícovky neřešitelný problém. Připočtu-li náklady na dopravu ze zahraničí (15 EUR) + DPH ve státě původu, kterou občas nelze odečíst, příp. u ne-EU zemí náklady na vývozní celní řízení, aby DPH šlo odečíst, pak dostat do ČR minci ze Švýcarska a obohatit tak tuzemský trh by mělo být "na metál". Pak dochází k tomu, že srovnatelná běžná mince z ciziny je 2x dražší než z tuzemské aukce. U vzácnějším mincí je to podobné z důvodu jejich nedostupnosti zde. Nyní jsem třeba pořídil po letech pokusů nummus Johanna (423-425) z ciziny za trojnásobek nummu Eugenia (392-394) zpřed několika let z ČNS v Kroměříži. Jinak to ovšem nešlo. Minci prokazatelně přiřaditelnou Johannovi jsem v tuzemsku neviděl. Možná se tu dražila, ale nemůžu sledovat doslova úplně všechno. Eugenia jsem tu už vystavoval, Johanna přidám taky.
_______________
Rád poradím s antickým Římem, ale středověk teprve objevuji.
P.S. Omluvte někdy zhoršenou diakritiku, pokud píšu z tabletu. Děkuji.
- - -
Dolehla na mě finanční krize; jím plesnivé sýry, piji staré víno a jezdím v autě bez střechy.
Registrovaný uživatel
Jo, u mensich veci je to problem. Ale myslim, ze je to trochu jinak - ted jsem neco kupoval a poplatek byl 23%, ale bylo v tom i DPH. Ale DPH ti neuctuji, takze mi ustovali 15% a protoze jsou to mince starsi X let (ted nevim kolik - 100? No i kdyby 1000, tak to plati), tak je na tom DPH jen 10%, takze jsem platil poplatek 15%, Clo 10%, coz je necelych 27 procent + postovne a samozrejme poplatek poste. Celkem se to vlezlo do 30%. Je to dost, ale treba z anglickych aukci mi to kolikrat vyjde hure (30-35%), protoze tam maji velke postovne, bankovni poplatky atd.
Horsi je spise to, ze ve Svycarsku neco koupit za dobrou cenu je fakt o velkem stesti :)
Registrovaný uživatel
Jak pravíš. Hlavně je to různé. Musí se stále číst podmínky každé aukce. Má vliv jestli je moje účast elektronická či osobní, jestli jsem rezident určitých států (zejména Německo, Švýcarsko), atd. atd. Teď jsem spláchl výplatu v DE a GB. V GB byla DPH na mince jen 10%+provize 17,5. V DE bylo 15% vč. DPH při prodeji mimo DE. Prostě číst, číst, číst. Kolega cosi kupoval z GB a připlatil si celkem +52% a z Itálie cca 45%, protože nečetl...
_______________
Rád poradím s antickým Římem, ale středověk teprve objevuji.
P.S. Omluvte někdy zhoršenou diakritiku, pokud píšu z tabletu. Děkuji.
- - -
Dolehla na mě finanční krize; jím plesnivé sýry, piji staré víno a jezdím v autě bez střechy.
Registrovaný uživatel
Po Eugeniovi (níže) splněn další zářez - Johannes (ještě nížeji :lol: )

Jotapianus napsal
Abychom se v chlubírně posunuli dále nandávám jediného mého Eugenia. Pochází z kroměřížské aukce v roce 2006. Za 20 let jsem unás osobně viděl snad jen tohoto. Tak jsem to tehdy koupil za 3300Kč (volačka 1700).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Johannes (423-425)
AE nummus, mincovna Řím, třetí dílna, 9mm, 0,98g, ražba od listopadu 423 do května 425

Líc: [D]N IOHANN-[ES PF AVG], poprsí s diadémem doprava

Rub: S[ALVS REI – PV]BLICE, Viktorie doleva, vleče zajatce, přes rameno nese trofeje, vlevo v poli christogram, pod ním značka T (tertia, třetí dílna), v úseči značka mincovny RM (Romae moneta)

Lit.: RIC X 1916, LRBC 833, Helvetica 198 corr. (lícní opis), wildwinds.com RIC 1916, Savoca Coins - 5th Blue Auction, pol. 1575 (chybně určeno jako RIC 1920 var., LRBC 837 var.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Rád poradím s antickým Římem, ale středověk teprve objevuji.
P.S. Omluvte někdy zhoršenou diakritiku, pokud píšu z tabletu. Děkuji.
- - -
Dolehla na mě finanční krize; jím plesnivé sýry, piji staré víno a jezdím v autě bez střechy.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » ***CHLVBIRNA***

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1