Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » ***CHLVBIRNA***

Vykupminci.cz
Numisargo

***CHLVBIRNA***

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Super mince, velká gratulace a tichá závist! :mrgreen:
Krásný kousek...
Registrovaný uživatel
Mám tu tři mince, které mi do sbírky přibyly v posledních měsících, takže je sem dávám spíše na oživení.
Znáte mne, stav opět není ideální, ale říkám si, že je určitě důležitá i moje radost, ne? :lol: :lol:
Mám ráda mince se "zvířaty" nebo podobnými motivy. Snad mi odpustíte stav fotek i mincí :D

1. Philippus II. (asi ?), Mysia Parion, AE22 kozoroh
2. Elagabalus, Syrie- Emesa, orel na posvátném kameni (zajímavější mince)
3. Valerianus II.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Moc pěkné. Řekl bych, že "koloniální" římské ražby jsou pořád nedoceněné :)
Registrovaný uživatel
Bohužel numismatika to v poslední době také nemá úplně jednoduché, tak přidávám alespoň na pokuk něco antického, co se podařilo v lednu/únoru

1)Karie, ražba jménem Alexandra Makedonského z let 300 - 280 BC, mincovna Mylasa AR Drachma
2)Makedonie, Philip III Arrhidaios, mincovna Kolophon, 323-319 BC, AR Drachma
3)Sicílie, Syracusy, Agathokles, 306-289 BC, Æ Litra
4) Republika, P. Clodius M. f. Turrinus, 42 BC, mincovna Řím, AR Denár

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pěkné. U Alexandra a Filipa nepoznám originály, takže ty také nemám. Když tak nad tím přemýšlím, tak já jsem v antice docela paranoidní :-)
Jinak jsou pěkné.
Někde se řešily motivy mincí a mám pocit, že se tu už i řešilo, co je to na reversu té třetí mince, jen si to už vůbec nepamatuji. Prosím proto znalce o připomenutí mé hlavě děravé, co je to za motiv... :-)
Registrovaný uživatel
Okřídlený blesk. Zde konkrétně Jupiterův okřídlený blesk.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
« Poslední úpravu provedl(a) denar v 29. 3. 2020, 18:49. »
Registrovaný uživatel
moc pekne
Registrovaný uživatel
denar napsal
Okřídlený blesk. Zde konkrétně Jupiterův okřídlený blesk.


Aha, tak to jsem netušila asi ani před tím :mrgreen:
Zase jsem o kousek chytřejší, Děkuji!
Registrovaný uživatel
takže nejen virus, ale i Ingerli řádí... no dobrá... gratulácio

korunka: takový okřídlený blesk můžeš najít i v exergu některých římských mincí jako součást značky mincovny (např. u antoniniánů Proba), tak až kolem tebe nějaký půjde (a nejsou to rarity), už budeš vědět.
_______________
Rád poradím s antickým Římem, ale středověk teprve objevuji.
P.S. Omluvte někdy zhoršenou diakritiku, pokud píšu z tabletu. Děkuji.
- - -
Dolehla na mě finanční krize; jím plesnivé sýry, piji staré víno a jezdím v autě bez střechy.
Registrovaný uživatel
Nedávný přírůstek, který kvůli koronaviru měl zpoždění a dorazil až dnes. Tak hlavně že už je doma :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
hezkej kousek, takovej by se mi taky libil
Registrovaný uživatel
Je od Lanze, asi jako většina poslední dobou
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Moc pekna!
Registrovaný uživatel
P
denar napsal
Je od Lanze, asi jako většina poslední dobou


Přidávám se taky se svým nedávným "úlovkem", zřejmě je také ze stejného zdroje. Potřeboval bch odhad, poraďte někoho. Uvažuji o certifikaci od NGC, tak jestli by to stálo zato.
Registrovaný uživatel
P
denar napsal
Je od Lanze, asi jako většina poslední dobou


Přidávám se taky se svým nedávným "úlovkem", zřejmě je také ze stejného zdroje. Potřeboval bch odhad, poraďte někoho. Uvažuji o certifikaci od NGC, tak jestli by to stálo zato.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Koupil jsem denár Septimia Severa, myslím že je docela pěkný. Jenom jsem ho zatím nenašel v žádném katalogu. Skoro stejný je v katalogu RIC č.242, ale liší se tím, že číslice na reversu po písmenech P MT R P je XVIII, na tom mém je XI. Opis aversu končí BRIT a těch je málo. Neporadíte mi někdo z římanů, jak ho mám zařadit ? Moc se mi líbí, jak ležérně bohyně Salus sedí a krmí přitom hada :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Není tam náhodou PM TRP XIX COS III PP ?
Registrovaný uživatel
Ingelri napsal
Není tam náhodou PM TRP XIX COS III PP ?

Vzal jsem si lupu, ale opravdu to vypadá na XI, dále je hladká plocha.
Registrovaný uživatel
I když jakýsi náznak dalšího X tam možná je .... Při dobré ražbě a zachovalosti mince by mě to normálně ani nenapadlo.
Registrovaný uživatel
RIC IV -245

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je to tak, ako píše Ingelri : pôvodne tam bolo PM TRP XIX COS III PP - 19.-ty tribunát datuje mincu do roku 211, teda krátko pred S.Severovou smrťou v Británii. Titul "BRIT"(Britanicus) sa objavuje na Severových minciach (ale aj na minciach Caracallových a Getových) až v roku 210 (TR P XVIII) - čo súvisí s ťažením Septimia Severa spolu so synmi, do Británie v rokoch 208-211. Takže logicky BRIT nemôže figurovať na minciach 11.-tého tribunátu (TR P XI) z roku 203. ;)
« Poslední úpravu provedl(a) drkelt v 4. 6. 2020, 12:04. »
Registrovaný uživatel
Jsem laik a není mi jasný význam té číslice. Pokud tam bylo XIX a znamenlo by to rok vlády císaře, tak by mince musela být vyražena po jeho smrti, protože zemřel v roce 211. Ta desítka vypadá jako schválně vybroušená, sotva je to nedoražené. Babo raď :-)
Registrovaný uživatel
milber napsal
Jsem laik a není mi jasný význam té číslice. Pokud tam bylo XIX a znamenlo by to rok vlády císaře, tak by mince musela být vyražena po jeho smrti, protože zemřel v roce 211. Ta desítka vypadá jako schválně vybroušená, sotva je to nedoražené. Babo raď :-)

Děkuji Vám i Ingelri za perfektní pomoc :-) jenom mi není jasné jak ta desítka zmizela a co to pro minci může znamenat.
Registrovaný uživatel
Ono je třeba pochopit ten opis. Jsou to vlastně jeho funkce " PM - Pontifex maximus, TRP - Tribunicia potestas, COS - Consul ". Číslovky potom neznamenají letopočet, ale počet funkčních období. Do své první funkce tribuna lidu se nechal jmenovat v roce 193, jeho devatenáctý a poslední tribunát pak připadá na rok 211. Devatenáct let ve funkci, skoro jako Marek Benda. ;)
Registrovaný uživatel
19.-tý tribunát mu začal 10. decembra 210 a končil jeho smrťou 4.2.211...

PS: ja tam hornú polovicu číslice X vidím, je nedorazená, ale je tam...:)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » ***CHLVBIRNA***

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1