Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » chyboražba???

Vykupminci.cz
Numisargo

chyboražba???

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den. možná se ptám hloupě, ale nejsem v oboru tak znalý - nedávno se mi dostala do rukou tato pamětní mince a přitom jsem si všiml, že avers proti reversu je pootočen cca o 10-15 stupňů. Nemám bohužel další minci na srovnání a tak jsem se chtěl zeptat, zda takto byly raženy všechny, či zda se jedná o nějaký druh chyboražby. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chyboražba vzniká nepozorností řezače, který svou nepozorností změnil na razidle opis, nápis a nebo i obraz a všechny mince vyražené tímto razidlem jsou chyboražby.
Ovšem u mince na obrázku se nejedná o chyboražbu, ale zmetek, který vznikl uvolněním razidla.
Na Aukru se vyskytují dosti často tyto zmetky našich mincí různých nominálů a ročníků-viz obrázky:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Díky za odpověď
Moderátor
no myslim že u pamětní mince toto pootočení uplně běžné nebude.....
Moderátor
podíval jsem se na svou a mám to pootočené úplně stejně.
Registrovaný uživatel
Je možné, že by nepozorností řezače byl s touto chybou vyražen celý náklad ? Protože pochybuji, že by se jednalo o záměr, u žádné jiné pamětní mince jsem se s tímto nesetkal. A je vůbec možné, že by si toho nikdo nevšiml ?
Registrovaný uživatel
Dle mého názoru, pootočení líce oproti rubu nevzniká chybou řezače, ale jak jsem již napsal pootočením uvolněného razidla při samotné ražbě, ovšem také je možnost, že vznikla chyba ještě před samotnou ražbou, než byla razidla pomocí držáku upnuta do lisu a právě před tímto úkonem se orientace lícní a rubní strany nastavuje pravítkem ve speciálním přípravku, takže stačí malé pochybení a máme tu zmetek.
Moderátor
Předpokládal bych asi tyto možnosti:
Pokud razidla neměla jistící zámky polohy pro vložení do lisu, musel pootočení způsobit pracovník vkládající tato razidla do razícího lisu, jako málo pravděpodobná se mi zdá možnost že by se razidlo uvolnilo a pootočilo samovolně během probíhající ražby.
Pokud razidla měla jistící zámky polohy došlo k chybě při jejich výrobě a nebo se během ražby tento zámek nějak poškodil či uvolnil a došlo k pootočení.
Vzhledem k počtu 55000 ražených kusů muselo být zhotoveno více párů razidel takže je pravděpodobné že vzájemné pootočení líce a rubu nemusí být u celého nákladu ražených mincí.
Co se týče toho jestli si kontrola vzájemného poměrně malého pootočení líce a rubu všimla, tak v uvedené době nebyly ani pamětní mince od lisu ručně odebírány a namátková kontrola si všímala zejména kvality ražby, zda nedošlo k poškození razidla apod.
Registrovaný uživatel
Na Aukru skončily tři aukce československých mincí (a jsou to vlastně mince?)

Na první se dražil exemplář s tímto popisem:
"20 haléř 1947-50 unikátní chyboražba. Nabízím naprosto jedinečnou chyboražbu, pravděpodobně unikát. Střižek z 20 haléře 1947 - 50, vyražen pouze státní znak."
Cena 1.999 Kč - neprodán, viz první a druhý obrázek.

Na druhé se dražil exemplář s tímto popisem:
"25 haléř 1948!!! Unikát!!! Nabízím naprosto jedinečnou minci, pravděpodobně unikát. Avers vyražen buď 20 hal. nebo 50 hal. 1948 a revers 25 hal. 1932 nebo 1933."
Cena 2.999 Kč - neprodán, vit třetí a čtvrtý obrázek.

Na třetí se dražil exemplář s tímto popisem:
"20 haléř ražen z jiného kovu. Nabízím 20 haléř 1948, vše jak má být, pouze ražen z jiného kovu. Na fotu vlevo. Napravo je pouze pro porovnání a není součástí aukce."
Cena 1.499 Kč - neprodán, pátý, šestý a sedmý obrázek.

Jsou to snad unikáty o kterých se numismatická literatura nezmiňuje?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ten 25 haléř je avidentně složený ze dvou mincí, tak první "mince" je druhotně obrobena někde v dílně, a ta třetí mé jinou barvu jen díky uložení někde v zemi .... osobně bych mohl z těch nalezených 20 haléřů utvořit poměrně hezkou barevnou paletu :-)
Registrovaný uživatel
vsetko su to skladacky,
akurat ten ''iny kov'' je 5 minut kuchynskej chemie.
autori tychto ''unikatov'' len mlzia a kecaju.

vsetko skoncilo ako nepredane,
taky blbec sa este len musi narodit, co to kupi. :mrgreen:
_______________
Registrovaný uživatel
Pěkný den všem, po přečtení vlákna si myslím ,že jsem narazil na chyboražbu. Můžete někdo kdo to má ve (v)oku potvrdit ,či vyvrátit prosím.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Za chyborazbu sa považuje niečo iné.(viď numizmatik-fji.) V tomto prípade ide skôr o zmätok,ktorý vznikol v dôsledku poškodeného razidla.Z razidla sa niečo vvyštiepi,vylomí,vznikne otvor,jama,diera a na minci samozrejme opak.Mincí bude viac (koľko?),razí sa dovtedy pokiaľ si to kontrola nevšimne,alebo kým "netrafí" razidlo.Ja to chápem tak.Na € minciach sú toho kvantá.
Ja by som to osobne nazval chyborazbou.Skôr ako zmätkom.Je to chyba pri razbe? Je.Tak chyborazba.Pod zmätkom si predstavujem niečo nepoužiteľné.Ale to je len môj názor.
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj Stani. Díky moc za tvůj příspěvek... Pomohl :)
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny sběratele a odborníky. Potřebuji poradit. Mám tu chyboražbu ??? Našel jsem ji mezi haléřy. Můžete mi něco k tomu více říci a případně zda má nějakou cenu? Či si jí mám radši nechat? Přikládám foto z jedné i z druhé strany.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mne pripada ako nejaky hlinikovy novodoby zeton...
Moderátor
Je to hliníkový žeton pro turisty napodobující kruhový peníz Jiříka z Poděbrad.
Registrovaný uživatel
igysek81 napsal
Zdravím všechny sběratele a odborníky. Potřebuji poradit. Mám tu chyboražbu ??? Našel jsem ji mezi haléřy. Můžete mi něco k tomu více říci a případně zda má nějakou cenu? Či si jí mám radši nechat? Přikládám foto z jedné i z druhé strany.

1.) pred vložením je nutné orezať obrázok, tak aby bolo jasné s čím potrebuješ pomôcť a poradiť. Šetríš náš čas hľadaním mince na obrázku...
2.) odpovede na tvoje otázky:
- nemáš chyborazbu
- nemá to cenu
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Dobře, budu si to pamatovat. Děkuji všem moc.
Registrovaný uživatel
Dobrý den mám tuhle 2kc může mi někdo poradit jestli se jedná o chyborazbu a jestli má nějakou cenu diky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nada123, nejdříve to budeš muset vyfotit nerozmazaně :roll:
Registrovaný uživatel
.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
nada: ani z teto fotky toho neni moc videt, ale porovnejte zde, nejspise pujde o stejny pripad, probiralo se to tu mnohokrat, je to velmi caste poskozeni:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/koruna-1995-rarita-33830
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/chyborazba-ci-nikoliv-32865
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/1-koruna-1995-bj-s-krouzkem-18173
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/identifikace_post_-469982#post469982
prispevek 5 a dalsi
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/5kc-2006-chyba-razby-29329
atd.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, ve své peněžence jsem nalezl českou korunu z roku 2002, na které má lev na ocasu malý výstupek (tečku). Je možné to považovat za chyboražbu? Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Neni to chyborazba, ale zcela nepatrna a nezajimava vyrobni vada.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Naše mince » chyboražba???

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1