Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Chytil Alois - vydavatel tatranských pohľadníc

Vykupminci.cz
Numisargo

Chytil Alois - vydavatel tatranských pohľadníc

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
tom - pozdravujem a vdaka za odkaz. Ako vzdy priamo k veci, skoda len, ze tych tvojich prispevkov na tejto novej filokartii je pomenej.

tony - pozrel som si link, zial ale tych mojich kartonovych chytilov tam niet.
Ale dal som si u toho predajcu vyhladat hopkins a cuduj sa svete, tak je tam toho neurekom s tou peciatkou.
Registrovaný uživatel
Chytil – Rössler/Ořovský – Šrobár.
Zaujímavy to trojlístok z pohľadu filokartistu aj filatelistu.

Pri kompletizacii chytiloviek som natrafil na malu brozurku O tatranskej vystavke, ktora sa konala v Prahe v roku 1919. V nej popisuje Chytil co vsetko predchadzalo jej uskutocneniu a ako ju organizoval. Uverejnil v nej aj zoznam ucastnikov jeho druhej vypravy do Vysokych Tatier vo februari 1919. Figuruje v nom aj meno Rössler/Ořovsky vo funkcii predsedu Klubu ceskych turistu. Toto meno mi utkvelo v pamati uz davno, ked som daval dohromady udaje o cinnosti tatranskych post v poprevratovom obdobi. Ale az spoznanie, vdaka filokartii, ze sa tento pan priamo zucastnil na Chytilovej vyprave v dnoch 10.2. – 22.2.1919 mi objasnilo jeho „nezistnu“ cinnost pri vyrobe „filatelistickych skvostov“ so Šrobarovymi pretlacami.

Chytil na konci brozurky poznamenava, ze si odniesol mnozstvo fotografii. Da sa teda predpokladat, ze mu posluzili okrem tych z prvej vypravy na prelome rokov 1918/1919, ako zaklad k vydavaniu jeho tatranskych pohladnic. Takze to je ta filokartisticka cast.
Registrovaný uživatel
Po prestavke sa znova vratim k Chytilovi, aj ked som sa o nom prednedavnom zmienoval v kapitole o „druhoch pohladnic“. Teraz to spojim dohromady.
Literatura o Chytilovych pohladniciac uvadza, ze po roku 1930 zacal vydavat aj ciernobiele fotopohladnice, v uprave so zubkovanym okrajom.
Mne sa dostalo do ruky zopar ciernobielych fotopohladnic s upravou rovneho okraja pohladnice. Mali by to byt teda pohladnice ineho "druhu" alebo mozno len jednoducho v inej uprave.
Odlisuju sa aj v grafickej uprave adresnej strane. Mam cisla 145, 267, 263, 286. Co je ale zaujimave, tak na c.263, 286 je dolezita poznamka, neviem ci od majitela pohladnice alebo len nahodneho turistu s datumom, 15.VII.1929, co posuva vydanie ciernobielych Chytilovych pohladnic pred rok 1930.
Dalsim posunom o „druhoch pohladnic“ su aj pohladnice cislovane 1511, 1515, 1518 vydane v obdobi rokov 1934 – 1935, pricom vsetci, co doteraz nieco o Chytilovi publikovali, tak svorne pisu, ze vydal 1200 rocnych druhov pohladnic. Nuz tak si vyberme.

Este k obrazku na pohladnici 263. Ukazka ako vyzeral Stary Smokovec po veternej smrsti okolo roku 1920.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jansvi napsal
Po prestavke sa znova vratim k Chytilovi...


zbieram pohladnice Vysokych Tatier, mam aj vela chytiloviek - ak by ste nieco specialne hladal - mozem sa pozriet do archivu... ;-)
Registrovaný uživatel
fajn dakujem. Poprosim ak mozete a chcete poskytnite mi adresu na blizsie info.
Vdaka.
Registrovaný uživatel
jansvi napsal
fajn dakujem. Poprosim ak mozete a chcete poskytnite mi adresu na blizsie info.
Vdaka.

snazim sa editovat svoj profil, ale nech robim co robim - mailovy kontakt stale skryty...???
tatryblog@gmail.com
Moderátor
Orol napsal
snazim sa editovat svoj profil, ale nech robim co robim - mailovy kontakt stale skryty...???
tatryblog@gmail.com


Skrytý lebo GDPR .....
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Chytil Alois - vydavatel tatranských pohľadníc

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1