Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » Čištění nálezových mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Čištění nálezových mincí

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Chtěl bych se zeptat na čištění nálezových mincí (převážně Cu). Pročetl jsem si tady diskusi k tomuto tématu a něco vyzkoušel, ale výsledky nic moc. Např. kys citronová mince vyčistila docela pěkně, ale zanechala na nich takový hnusný růžový povlak, který nejde dolu. Teď jsem si koupil chelaton tak ho zkusím. Jak koncentrované roztoky mám použít?
Vyplatí se investovat do ultrazvukové čističky?
Registrovaný uživatel
v 95% případů měď nelze u nálezových mincí vůbec čistit, maximálně ještě více poničit... !!!!!!!
Registrovaný uživatel
přesně tak. Chelaton sice s mědí nereaguje, problém ale tkví v tom, že v nalezené minci už to většinou není na povrchu měď, ale oxidy, či přímo soli mědi. A s těmi citronka i chelaton reagují a odplavují. Proto ten roztok zelená. Měděné mince vůbec nečistit a nebo pouze mechanicky. Někdy to lze pěkně mosazným kartáčkem, ale záleží na konkrétní minci.
Registrovaný uživatel
stejně tak ultrazvuková čistička. Někde to má smysl (u novodobých věcí) ale u velmi starých může minci poškodit, příp. to bude bez efektu. Na netu je spousta i odbornějších článků jak čistit mince, stačí to hodit jen do googlu a trochu to nastudovat. A pak spoustu praxe, než se dobereš pěkných výsledků.
Registrovaný uživatel
U měděných mincí se většinou doporučuje "naložit" je do olivového oleje. Takto je dobré nechat mince do doby než se z oleje stane hmota podobná pryskyřici. Potom stačí z mince tuto "pryskyřici" sloupnout i s nalepenou špínou. Jediný problém je v tom, že je tento způsob čištění extrémě zdlouhavý. Chce to trpělivost ;). Navíc olivový olej mince zakonzervuje :)
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
mám už nějaké blbosti v olivovém oleji asi dva roky a nevyčistilo se vůbec nic, vůbec tomu nevěřím. mince a metály z mědi nebo její slitin lze poměrně dobře čistit mechanicky nejjemnější ocelovou vatou, kterou si můžeš koupit přes internět. je dobré si koupit i nějakou hrubší na odstranění hrubých něčistot a pak to leštit tou jemnou vlnou ku spokojenosti ...
Registrovaný uživatel
To Kacuro: A máš ten olivový olej otevřený aby se mohl vypařovat a zahušťovat?
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Díky všem za odpovědi, mám asi kilo různýho mincovního šrotu tak budu experimentovat ;)
Registrovaný uživatel
LukeH2O napsal
To Kacuro: A máš ten olivový olej otevřený aby se mohl vypařovat a zahušťovat?


ano, mám to v hrnku
Registrovaný uživatel
Hmm, tak to mi hlava nebere :?
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Cu: doporučuji napustit umyvadlo teplou vodou, kápnout do něj JAR, do jedné ruky vzít minci, do druhé starý kartáček na zuby, obě ruce ponořit do umyvadla (pokud máte citlivou pokožku použijte gumové rukavice!), a pomalu čištěte měděnou minci kartáčkem. Mince se zbaví nečistot, ale při dření kartáčkem se může nenávratně otřít (!), pořádně osušit... POZORRR! Moc nedoporučuji používat na cu mince olivový olej a třít = mince se může setřít a poškodit také povrch !!! ;)
Ag: doporučuji postup jako v měděných, ale mělo by vám místo JARu stačit tekuté mýdlo. Stříbrné mince můžete vylepšit i olivovým olejem. POZORRR! nezkoušejte čistit vzácné nebo velmi velmi staré mince (denáry, pražské groše) když jsou ve velmi dobrém stavu a záleží vám na nich !!! ;)
Au: vy jste nějákou našli? - pokud ano, stačí opláchnout vodou ;)

PS: Cu - měď, Ag - stříbro, Au - zlato :?
Registrovaný uživatel
WaluigiCZ: Tento postup bych použil jen pokud mám minci od hlíny, mastnoty apod. Ale pokud mám na minci měděnku tak můžu drhnout kartáčkem jak chci a stejně mi nesleze. v takovém případě bych nejlépe použil Chelaton III.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
mám už nějaké blbosti v olivovém oleji asi dva roky a nevyčistilo se vůbec nic...


Tak to určitě nemáš pravý olivový olej panenský ;)
Registrovaný uživatel
Doporučujem prečítať toto:
http://rapidshare.com/files/198299675/jan_bukvic_-_cisteni_a_konzervace_minci.pdf

Viem, nie každý má prístup k chémii, ale ak by fakt niekto súrne potreboval, môžem ukecať chemika z našej firmy (problém ale bude z doručením). Vyskúšal som lázne na čistenie medi aj striebra a perfektne to funguje. Takisto po vyčistení, resp. ak niekoho nachytal nejaký leštič na aukre :lol: , tak potom dobre fungujú aj patinovacie lázne.
Registrovaný uživatel
LukeH2O napsal
WaluigiCZ: Tento postup bych použil jen pokud mám minci od hlíny, mastnoty apod. Ale pokud mám na minci měděnku tak můžu drhnout kartáčkem jak chci a stejně mi nesleze. v takovém případě bych nejlépe použil Chelaton III.


Dyž je na minci měděnka, tak použiji kružítko a opatrně seškrabávám - tady olivový olej neuškodí (dodá minci jasnější barvu a drobíček lesku) :)
Registrovaný uživatel
Podľa mňa dobrý spôsob konzervácie mince, resp. ochrany pred oxidáciou je silikónový olej (bežne k dostaniu ako sprej). Ochranný film je bezfarebný, nijako nereaguje so žiadnym kovom a nedá sa rukou pri chytaní zotrieť.
Registrovaný uživatel
...a ak sa chcete niekomu pomstiť, stačí nastriekať silíkón na čelné sklo auta...má sa potom dotyčný naumývať :twisted: :lol:
Registrovaný uživatel
Můj učitel chemie říkal, že jednou našel špinavou minci někde v bytě a dal jí do kyseliny, strašně se divil, že už ji nevyndal :lol:
Registrovaný uživatel
Určite to bol učiteľ chémie? :lol:
Registrovaný uživatel
WaluigiCZ napsal
Můj učitel chemie říkal, že jednou našel špinavou minci někde v bytě a dal jí do kyseliny, strašně se divil, že už ji nevyndal :lol:


Ten musel promovat s červeným diplomem :mrgreen: :mrgreen:
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Michaela napsal
Tak to určitě nemáš pravý olivový olej panenský ;)


mám, a je za studena lisovaný ;)
Registrovaný uživatel
prosel jsem Jindrich.hradec a chelaton jsem nesehnal..... :(
_______________
Teď když mám dům spálený na popel, vidím lépe na měsíc....
Registrovaný uživatel
WaluigiCZ napsal
Dyž je na minci měděnka, tak použiji kružítko a opatrně seškrabávám...


si děláš srandu???
Registrovaný uživatel
proc???
_______________
Teď když mám dům spálený na popel, vidím lépe na měsíc....
Registrovaný uživatel
bambaleo napsal
proc???


poškrabání a tím znehodnocení mince???

i kdyby to někdo dělal sebe opatrnějc, zkuste si poté minci nasvítit a vzít lupu...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » Čištění nálezových mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1