Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » Čištění nálezových mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Čištění nálezových mincí

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
xstancl1 napsal
bambaleo napsal
proc???


poškrabání a tím znehodnocení mince???

i kdyby to někdo dělal sebe opatrnějc, zkuste si poté minci nasvítit a vzít lupu...


100-percentný súhlas, na medenku treba jednoznačne chémiu.
Registrovaný uživatel
xstancl1 napsal
bambaleo napsal
proc???


poškrabání a tím znehodnocení mince???

i kdyby to někdo dělal sebe opatrnějc, zkuste si poté minci nasvítit a vzít lupu...


To je sice pravda, že při nasvícení a natočení jsou vidět škrábance, ale k tomu je dobrý už zmiňovaný olivový olej: ten minci ještě drobet "zabrousí" a neni nic moc vidět (ale portrét a opis jsou vidět, to zas jo!)

PS.: minci s měděnkou jsem ošetřoval jen jednou, jinak se setkávám s mincema se žlutým nánosem nebo pokryté hlínou
Registrovaný uživatel
lupola napsal
Určite to bol učiteľ chémie? :lol:


Ne tak docela, on ještě vyučuje přírodopis a informatiku ;)
Moderátor
bambaleo napsal
prosel jsem Jindrich.hradec a chelaton jsem nesehnal..... :(

Vetsinou staci citronova stava.. kdyz ne, tak koncentrovanejsi kyselina citronova :)
Tedy aspon na stribro.. Med jsem zkousel jednou a akorat jsem si ponicil Tetrica II jeste vic nez byl (ja vim, zkousky se nemaji delat na minci za 600..:) )
Moderátor
Jinak kruzitko je nesmysl, pokud potrebuju mechanicky neco odstranit a nestaci kartacek, vezmu bambusove paratko.
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Jinak kruzitko je nesmysl, pokud potrebuju mechanicky neco odstranit a nestaci kartacek, vezmu bambusove paratko.


Mě to kružítkem šlo :x Nejlepší je dát ji do kyseliny, mechanicky se mince odstraní za chvíli :lol:
Registrovaný uživatel
WaluigiCZ napsal
tenzor napsal
Jinak kruzitko je nesmysl, pokud potrebuju mechanicky neco odstranit a nestaci kartacek, vezmu bambusove paratko.


Mě to kružítkem šlo :x Nejlepší je dát ji do kyseliny, mechanicky se mince odstraní za chvíli :lol:


...si barbar :roll:
Registrovaný uživatel
To měl být vtip, ale pro očištění mince doporučuji ten JAR nebo opláchnutí teplou vodou a tekutým mýdlem ;)
Moderátor
To udela kazdy, bavime se o tom jak cistit veci, ktere teplou vodou a mydlem sundat nejdou :)
Registrovaný uživatel
na medene mince je dobry spenat, vycisti vsetko od medenky.
Registrovaný uživatel
Špenát funguje na stejném principu jako kyselina citronová, akorát je v něm obsažena kyselina šťavelová.
Osobně s ním zkušenosti nemám.
MisoPN: Jaký máte postup? ;)
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
špenát čistí mince od měděnky proto, že obsahuje kyselinu listovou a princip je stejný jako např. u citronky a chelatonu. Pokud je povrch mince měděný, nic se nestane a opravdu odstraní jen měděnku. Pokud je měděná mince starého až velmi starého data, pak je pravděpodobně povrch mince přetvořen na oxid mědi (což je od mědi k nerozeznání) a špenát "sežere" i část obrazu mince. A proto je třeba každou čištěnou minci posuzovat individuálně a ne to naházet do roztoků podle kovu. Pak se člověk diví, že jednou má výsledky skvělé a podruhé minci kompletně zničí.
Moderátor
U te medene mince Tetrica II. dopadly nejhur prave casti ktere byly obnazene pod patinou.. teoreticky tam mela byt med, ale je to takove hnusne cosi.. tak nevim, mince Galskeho imperia jsou znamy svou nekvalitou, ale je mozne ze by do medi pridavali ve vetsim mnoztvi jeste nejaky horsi kov?
Registrovaný uživatel
Pokud chce někdo začít s čištěním mincí, doporučil bych mu bukviče!!!!! (odkaz na download viz níže nebo výše, co já vím, někde to tady bylo...)
V knize jsou postupy, klady a zápory + bonus uložení mincí...
Registrovaný uživatel
Ano, tuto knihu v PéDéeFku také někde mám ;)
Jinak potřebuju poradit: Jak mám očistit stříbrnou minci MT, na které je nějáká průhledná vrstva něčeho neznámého a po částečném setření má nános tloušťku asi, tak milimetr? Jde to něják odstranit? :(
Moderátor
A vybalil jsi to z igelitoveho sacku? ;)
Registrovaný uživatel
Zajdi do drogerie a řekni tam nějaké milé paní, že potřebuješ vyčistit stříbrný řetízek a ona ti dá čistič stříbra "styl" (22,-) Na běžné ročníky v tvém stavu to uplně stačí!!!!!
Registrovaný uživatel
Ona to je ale vrstva, která jako by chránila minci před poškrábáním :|
Registrovaný uživatel
WaluigiCZ napsal
Ona to je ale vrstva, která jako by chránila minci před poškrábáním :|


????? foto?
Registrovaný uživatel
WaluigiCZ. A není ta mince konzervována? Na konzervaci někdo používá vosk = na minci nastrouhá trošičku vosku a potom tak dlouho tře mezi prsty než se veškerý vosk "roztopí" a stejnoměrně pokryje povrch mince.
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
WaluigiCZ napsal
Nejlepší je dát ji do kyseliny, mechanicky se mince odstraní za chvíli :lol:

Tak ty vlastne zbieraš numizmatické soli kyselín, že? ;)
Registrovaný uživatel
Jo, možná to bude jen vosk. Z fota nejspíš nic neuvidíte, vrstva je průhledná, takže bude mince na fotu působit normálně ;)
Registrovaný uživatel
Mel bych takovy obecny dotaz pro sberatele minci - jak se divate na cisteni hodne starych minci?
Uvedu konketni priklad - dostal se mi do ruky krasny exemplar Prazskeho grose. Ukazoval jsem ho dvema sberatelum, z nichz jeden byl pohorsen tim, ze je mince cistena. Druhy sberatel naopak rikal, ze je krasne vycistena a ze ji to prospelo. Ja osobne souhlasim spise s druhym nazorem ... jak to resite u svych sbirkovych kusu - cistite nebo nechavate tak?
Registrovaný uživatel
ono je vyčistit a vyčistit... ;)
(chce to posuzovat případ od případu, přistupovat k tomu s citem a hlavně se to musí umět !!!)
Registrovaný uživatel
Vezměme minci starou 2500 let. Počítáme-li
25 let na jednu generaci, mohlo jí snadno vlastnit
100 sběratelů. A každý z nich by se rozhodl si jí pěkně vyčistit. Jak by asi dnes taková mince vypadala?
Už jsem to tu jednou psal ale nevadí.
Mince v našich sbírkách nám nepatří, pouze je opatrujeme pro příštího sběratele.
Nečistit :evil: Nečistit :evil: Nečistit :evil:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » Čištění nálezových mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1