Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Co je to za šavle

Vykupminci.cz
Numisargo

Co je to za šavle

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Prosím o určení, co je to za šavle, popřípadě cenu. Jsou bez pochvy. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
https://aukro.cz/219-pozor-krasna-savle-urednik-6912968976

JSOU TO NÁHODOU ŠAVLE ZDE. MAJÍ TY VAŠE POCHVU ATD.Měl by jste ten koš nafotit pořádka, takto se mohu mýlit. Ty ceny berte rozumně.
Registrovaný uživatel
První je RU šavle pro úředníky, bez pochvy cca 3-4 tisíce - vypadá to, že nemá drátek na rukojeti, ale zase to bude asi zajímavý výrobce. Ta druhá je zajímavá, jedná se o čs. šavli pro rotmistry, ale má přeletovaný znak. Tímto přeletováním se z ní stává šavle pro zřízence finanční stráže. Šavle je na rakouské montáži - má původní rakouskou čepel a možná i zbytek - z fotek to není vidět.
Registrovaný uživatel
A já si vždy myslel, že přeletovávání znaku se dělalo jen u předělávky pro protektorátní policii po roce 39.... Johnny nepleteš se a nejde třeba o šavli nižšího policejního důstojníka ? Jsem laik a vůbec chladným zbraním nerozumím, jen se ptám...
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 19. 3. 2018, 7:52. »
Moderátor
Rozhodující je státní znak:
Československo
Protektorát
Slovensko
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Rozhodující je státní znak:
Československo
Protektorát
Slovensko
Jasně , proto se ptám... já totiž nevím, jak vypadal protektorát znak :roll:
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Altmann napsal
Rozhodující je státní znak:
Československo
Protektorát
Slovensko
Jasně , proto se ptám... já totiž nevím, jak vypadal protektorát znak :roll:
No a určení komu zbraň patřila, tedy které složce , voják, financ , policajt se rozlišuje postavením lipových listů ... je to občas věda pro laika, jako jsem já :) Viz má šavle, tam jsem došel po dlouhém porovnávání koše a postavení listů k tomu, že jde o nižšího policejního důstojníka .. viz moje vlákno.
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 19. 3. 2018, 8:00. »
Moderátor
lachtan napsal
Altmann napsal
Rozhodující je státní znak:
Československo
Protektorát
Slovensko
Jasně , proto se ptám... já totiž nevím, jak vypadal protektorát znak :roll:


https://www.google.cz/search?q=protektor%C3%A1tn%C3%AD+znak&rlz=1C1VSNC_enCZ599CZ602&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiFh6i78ffZAhXLGuwKHTXAAC8QsAQIOg&biw=1280&bih=633#imgrc=n6OtkmTTzXSalM:
Registrovaný uživatel
Díky za osvětlení mé neznalosti.
Registrovaný uživatel
Bohužel musím nesouhlasit se vším :) žádné postavení listů v tom nehraje roli, pan Moudrý to má v knize špatně. Ani Vaše šavle není policejní. Je to šavle pro finanční stráž. U této je znak přeletovaný, dělo se to tak za protektorátu, to máte pravdu, ale většinou u šavlí četnických. V menší míře i u armády, ale tam bylo (u vládního vojska) častější vybroušení slovenského trojvrší z prsou lva a dorytí hřívy. Nicméně přeletování se dělo protektorátním znakem, zde je to střední státní znak z období první republiky = šavle finanční stráže. Prý se to tak dělalo z důvodu nedostatku košů šavlí pro FS v době zavedení této šavle.
Moderátor
Já bych se knihy p. Moudrého zastal. Každý sice nachází nepřesnosti, to je pravda, ale žádný také nevydal knihu novou, lepší.
Pravdu však máte v tom, že zde na tomto foru chybí ta military sekce a teprve tam bychom mohli řešit i tyto drobné, ale upřesňující detaily. Šavle vz. 24 je pravda obecný pojem, ale tazatelům to stačí a nehrajme si na vysoce fundované odborníky. Jinak jsem velmi rád, že Vás zde máme a děkuji za doplňky.
Registrovaný uživatel
Já proti té knize nic nemám. Jen podotýkám, že toto je tam chybně. Vycházím vždy z dobových vyhlášek, to je jediný spolehlivý zdroj. Vastně je ještě jeden a to jsou dobové fotografie :)
Registrovaný uživatel
Johnny já jsem takový šťoural laik. Ty říkáš, že postavení listů na koši nemá vliv. Ale já těch šavlí měl doma několik a všiml jsem si, že třeba při pohledu od st. znaku nahoru u jednoho koše a řeknu to jen jako příklad ... jdou třeba první dva listy lípy vlevo pak je výhonek já nevím třeba vpravo a pak jdou tři listy lípy vpravo (to byl příklad, vymyslel jsem si to) a u jiného koše je to postavení listů a výhonků úplně jinak a to samé pod st. znakem . Pomíjím, že některé pruty mají jen perlení a jiné mají vzor..... o pruty nejde, jde jen o kresbu lipových listů na koši. Mě tedy ta kresba a postavení listů, výhonků s kuličkami ,nebo půllistů nepřipadá u všech stejná. Těch košů je víc typů co se týče postavení listů vpravo či vlevo a počtu... tedy alespoň tak mi to laicky připadá ... Třeba u důstojnické vojenské šavle a kontra třeba financ je postavení a počet listů nad znakem a pod znakem úplně jiné, když se nebavíme o znaku a prutech. Mě to připadá, že v té knize, nebo z toho odkazu to odpovídá přesně.... podívej se na obrázky v odkazu ...http://www.1-prapor-sos.wz.cz/clanky/savle.html
Registrovaný uživatel
Zkrátím to pomińme st. znak a pruty. U vojáka , finance a jiných je stejný symbol lipových listů, ale počty a otočení listů je u každého koše jiný pokud se dívám na to komu byla zbraň určena. Každá kresba je jiná i když jde o stejné symboly lipových listů. Nevím jak to jinak laicky napsat....
Registrovaný uživatel
Ano, postavení lístků je různé a liší se zřejmě rokem výroby - tedy jinou formou (to nemám potvrzené, ale ono se to ani nikde vyčíst nedá). V předpisech je to velmi obecně popsáno a benevoletně řešeno. Jako příklad dávám popis šavle pro úředníky FS a popis šavle pro zřízence FS (tato a Vaše šavle). V policejních předpisech se podobná šavle vůbec nevyskytuje. Je tam popsána šavle (mimochodem uvedena jako vzor 27) která má na koši dva pruty a není nijak zdobena - tedy klasická služební šavle, kde se hodnost rozlišovala jiným provedením doplňků - tedy závěsníkem a třapcem. Dále je tam popsána šavle pro úředníky (před zavedením kordů), která má na koši tři pruty a je zdobena písmeny ČSR v lipovém listu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » Co je to za šavle

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1