Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Literatura a katalogy numizmatika » Databáze pro určování mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Databáze pro určování mincí

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Tak jak jsem slíbil, zakládám téma o vytváření databáze na určování mincí.

Věc se má tak.

Vytvořit databázi a k ní odpovídající program, který bude fungovat na PC, či jako Klient/Server aplikace, by pro mně neměl být takový problém. Horší to je s Webem. To už jsem přenechával mladším. Přeci jenom v tom jsou rychlejší. Pár řešení jsem již nastínil dříve.

Momentálně jsou ve hře již jen dvě řešení. Buď použít můj databázový stroj a provés portování aplikace pro WEB. To moje prostředí, v kterém programuji umožňuje, pouze jsem to nikdy nedělal. To se budu učit. ( Bylo by to pro mě nejvýhodnější řešení, protože by se nemuselo řešit přenášení dat, aktualizace databázových struktur atd. ). Druhý je najít jiné databázové prostředí. Už jsem vyřadil MySQL, protože je to totálně nevyhovující databáze. Firefox je na tom lépe, ale v ní ještě trochu plavu. Bohužel se standardem SQL je poněkud naštíru.

Nechtěl jsem Vás těmito hloupostmi zatím zatěžovat, protože to je příliš technická věc, a většinu to ani nezajímá. Maximálně tak PEHU a Krtka.

Takže můžete spíš skočit na další odkaz. Tam by pro ostatní již mohlo být něco ke koukání.

Pehu : Firefoxe se mi sice podařilo rozchodit, ale nějak mi padá na standardní SQL příkazy při vytváření struktur databáze. Možná jsem ještě zapoměl něco nainstalovat. Jestli víš o nějakém dobrém odkazu, kde jsou praktické návody ( knížku kupovat nechci, protže FireFox je otázkou pár roků, než upadne v zapomění ), pošli odkaz. Myslel jsem, že na internetu toho bude víc. Ale je to celkem bída. No asi to bude chtít víc času a trpělivosti. V žádném případě jej však nezavrhuji. Protože většina problémů je určitě způsobena moji neznalostí věcí. Chce to pouze víc informací.
Registrovaný uživatel
No mna to zaujima tiez (som IT+) 8)

Ten firefox, mas na mysli asi firebird (sice som uz pocul ze aj ff ma obsahovat db engine ale zatial iba nejake alpha verzie) Ale zverinec je to tak ci tak...

Co sa tyka pouzitia db enginu, neviem kde chces ten web hostovat ale najviac sa na weboch u providerov vyuziva asi MySQL pripadne MS SQL. Videl som uz projekty kde MySQL narazilo na limity ale inac vcelku na bezne web aplikacie postacuje. Preco si ho zamietol?
_______________
Juraj.
Moderátor
Ohledně praktické stránky věci, která již může zajímat ostatní. Možná to bude otázka především na Patasona.

Je tedy někde ucelený systém, pro určování jednotlivých typů pražských grošů ( osobně je nesbírám, takže mám pouze okrajové informace ), či ostatních mincí ať již z předešlého, či následujícího období, ze kterých by se dalo odvodit ukládání do dat. Nedávno jste prohlásil něco o systému p.Háskové. Pokud ano, dejte mi vědět, kde bych se s ním mohl seznámit.
Jde mi o to, jak navrhnout databázi, aby nejvíce odpovídala Vašim představám o určování.

Dále by bylo vhodné si sjednotit, jaké údaje ukládat. Nominál, panovník, doba vlády, mincovna, mincmistr, rok ražby, popisy, fotky obou stran ( rád bych tam měl i různé detaily ). Texty opisů, rozměry, váhu, materiál, inventární číslo a informace o tom, kde se nachází beru jako samozřejmost. Tady bych potřeboval poučit, jak odlišovat typy, varianty ( souběh typů ), odkazy na literaturu atd.

Pro ostatní : Vzhledem k používání různých značek v opisech, rubních značek a podobně bude nutné vytvořit písmo, které bude tyto znaky bez problému zobrazovat a bude se moci pomocí něj snadno zadávat. Bude tedy potřeba dát do kupy různé znaky, které se na opisech mincí vyskytují. Proto bych uvítal, pokud mi kdokoliv pošlete fotky, nákresy atd. těchto značek ( samozřejmě takových, aby se mohly dále zveřejňovat ). Pokud to bude fotka z knihy atd, pokusím se jej překreslit ( má grafická zručnost je sice příšerná, ale pokusímse, aby nedošlo ke ztrátě informací ). Zkusil bych vytvořit nějaký vlastní font, který by se používal na opisy.

To samé se týká kontramarek, protože ty jsou poměrně časté. Sice pěkný přehled vyšel v Pražských groších Václava IV., ale nechci je kopírovat ( autorská práva ).

Vím, že žádám o poskytnutí toho, čeho si každý sběratel váží nejvíce ( tedy informací ), ale nejsem syčák, abych pak třískal peníze z vědomostí druhých. Na druhou stranu, předpokládám, že posytnuté informace budu moci šířit dále zdarma. Takže bych nerad narazil na autorská omezení. To si raději budu schánnět informace sám ( pouze pokud mi poskytnete zdroj, kde se dá sehnat. Tedy název knihy autora atd.).

Takže, kdo chcete pomoci, můžete výše uvedené informace, či připomínky atd. zasílat na moji adresu : mail.greggy@tiscali.cz

Předem děkuji jakékoliv informace.
Registrovaný uživatel
S tím FireBirdem je docela divný, že ti to padá. Je to odklon od InterBase, která je v dnešní době již jen placenou záležitostí. (neberu InterBase 6.0, která je stará) FireBird je open source a v ČR se o ní stará firma IBPhoenix v čele s Pavlem Císařem - web je
http://www.ibphoenix.cz/index.php.
Další web o kterém vím je http://www.firebirdsql.org/.
Knížka, kterou máme v práci a kterou používáme je: InterBase/FireBird - Tvorba, administrace a programování databází.
Co vím ,tak dobrej GUI tool pro FireBird je IBExpert.

Další DBf, která je zdarma, je Pervasive - ale o ní nic nevím, mimo její existenci.

Já FireBird netlačím a nejsem s nima nijak spřízněný, ale až se někdy uvidíme, tak dáme řeč na téma pár let a zapomnění - docela bych rád slyšel tvé důvody pro tento názor - OK?
Registrovaný uživatel
Ve smyslu jak uvádíš - panovník, doba vlády atd. - mám Excelovské soubory na nejběžnější mince pozdního Říma. Při cca 10 mincovnách a 4 dílnách v mincovně mají tabulky běžně i přez 4000 řádků a okolo 13 sloupců - Můžu Ti poslat některé na ukázku. V tomto případě by se jednalo zřejmě o velmi podobnou databázi.
Moderátor
J-Marc - Samozřejmě. Chyba názvu. Aspoň vidíš, že je opravdu moc neznám. MS SQL je kupodivu zatím nejkompaktibilnější se Sybase. V něm mohu navrhovat přímo z programu, který používám. Osobně dělám v Sybase. Což je pohodička z hlediska údržby dat, návrhu databáze atd.
MySql neznám. Zkusil jsem si ho stáhnout a nainstalovat. Ale nějak jsem to asi nepochopil. Jdu cestou nejmenšího odporu. Nějak jsem zatím nenašel, jak se jednoduše připojit, jak jednoduše provádět upgrade databáze na nové struktury atd. Samozřejmě to je spíš neznalostí prostředí. Ale pořádných informací na internetu poskrovnu (má angličtina nepatří mezinejlepší ). To samé platí o FireBird.
Asi jsem už moc zkaženej grafickým rozhraním Sybase. Ale ještě jem nic vysloveně neodepsal. Pouze to chce si na to udělat čas. V okamžiku, kdy se mi podaří připojit k jakékoliv databázi a jednoduše zadávat SQL příkazy, nemělo by to již dělat problém. Pak by převod dat již neměl dělat problém.
Jestli můžeš pomoc, rád se přiučím.
Registrovaný uživatel
Ja bych to videl trochu jinak, nejdriv resme co ma to webove rozhrani umet a pak delejme databazi a web. Osobne si myslim, ze existuje hromada freeware reseni, ktere nam bez problemu pokryji co potrebujeme, osobne mam zkusenost jen s jednim, a to je oscommerce. V zasade je to E-shop, ale pokud vezmeme zdrojak, tak si z toho muzeme vykousat jen databazi, a takove veci, ktere se nam hodi (v podstate jen katalog), zapomenout na veci jako je objednavka, pokladna atd. a muzeme jet, hruba prace na den, jemna na dele, ale to uz je jen ladeni. Pridavani polozek je jednoduche pres web rozhrani. Nerikam ze je to reseni, ale rozhodne rychlejsi nez neco tvorit sami.
Databaze MySQL je podle me je pro nase potreby vyhovujici.
kouknete na http://shops.oscommerce.com/ live shops.

Samozrejme jde tam vyhledavat, ale jako expertni system to fungovat asi nebude, muselo by se to doprogramovat.
Registrovaný uživatel
UF! :shock: Myslím, že systém na určování pražských grošů, nějaký univerzální, neexistuje. To o čem jsem mluvil jako o systému Hásková-Krug je rozdělení podle kresby lva a rozepsání lícních a rubních opisů tak, jak je to v Háskové Jagellonských groších nebo v Krugových groších míšeňských. Na určování pražských grošů se používá literatura, která je v tej mojí příručce (už nevím, kde všude jsem jí tu vystavoval a upozorňoval na ní). Téměř na každého panovníka je trochu jiný systém a navíc znovu připomínám, že žádná typologie není dokonalá a všezachycující.
Když jsem onehdá mluvil (psal) o té databázi, měl jsem na mysli spíš jen kvalitní obrazovou databázi, která by ani nemusela mít vyčerpávající popis, ale která by mohla dobře fungovat jako hromada dostupného studijního materiálu. Myslím navíc, že pokud by musel každý svoji vkládanou minci detailně popisovat, spoustu lidí to od vkládání materiálu odradí. Moje představa tedy je: mince rozdělené podle panovníků, v další úrovni na groše a drobáky. Obrázky v min. 300DPI ukládané v pořadí, ve kterém byly do databáze vloženy s údajem o původu (tj. kde je zdroj, kde lze minci po dohodě vidět in natura nebo kde lze alespoň v případě potřeby získat detailnější snímky - stačí nick). Jako dobrovolné bych nechal metrologické údaje (hmotnost, průměr). Pokud dostanou tyto mince v okamžiku vložení do databáze jedinečné a neměnné číslo, může se na databízi dobře odkazovat (jako třeba na soupis Chaurovy sbírky). Bude ještě potřeba vyřešit problém s variantností vkládaných obrázků: Někdo (třeba já) lepí dohromady líce a ruby a má minci jako jeden obrázek, jiný má soubory líců a rubů zvlášť... myslím, že první způsob je víc košer, neb minimalizuje možnost záměny líce a rubu jiných mincí, ale těžko budeme přesvědčovat někoho, kdo chce dobrovolně zařadit do databáze minci, že si musí napřed pořídit Photoshop a slepit k sobě líc a rub do jednoho obrázku...
Myslím, že pokud budete připravovat databázi podle tohoto návrhu, práce na ní se výrazně zjednoduší a urychlí. Pokud se tam podaří nashromáždit větší počty materiálu, a pokud budou mít přístup jen členové pobočky, myslím, že to natáhne slušné počty zájemců, protože to bude (doufejme) nejobsáhlejší srovnávací databáze na české grošové mince, databáze, která myslím nemá ani ve světě obdoby. (Coinarchives není specializovaná a je to vidět - zkuste si zadat prager groschen a uvidíte, co vám tam vyleze;-) )
Moderátor
No, pokud jde o to pouze evidovat, tak jak to navrhuje Patason, pak opravdu nemá cenu dělat žádnou databázi, a je to spíš na webovou aplikačku.
To však nemohu sloužit. :x Na to jsou tady podstatně zkušenější lidi.

Budu si tedy dál připravovat svou databázi, pro případné poskytnutí doplňujících informací. Alespoň budu mít čas se seznámit s jinými databázemi.
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
No, pokud jde o to pouze evidovat, tak jak to navrhuje Patason, pak opravdu nemá cenu dělat žádnou databázi, a je to spíš na webovou aplikačku.
To však nemohu sloužit. :x Na to jsou tady podstatně zkušenější lidi.

Budu si tedy dál připravovat svou databázi, pro případné poskytnutí doplňujících informací. Alespoň budu mít čas se seznámit s jinými databázemi.


:| nechtel jsem te odradit, ja zadnej web programator nejsem. I co se tyce meho navrhu, jsem schopen to sice rozchodit, ale jen proto ze to znam a vim co kde ve zdroji je, ale uz kazdopadne nebudu mit cas to spravovat. A taky netvrdim ze je to cesta po ktere se musime vydat. Jen navrh ... rychle ... funkcne ... co nejmin prace ... to je pohled z me strany, pokud bych to mel delat ja, pokud to chces stavet od piky, nemam s tim problem.
Moderátor
Neboj, neodradil jsi mě. Pouze se nechci moc míchat do něčeho, čemu moc nerozumím. Jediné stránky, které jsem kdy udělal, tak byly přes microsoftí příšernost. A to by asi nebylo to pravý ořechový.
Moderátor
Tak mi kamarád ukázal další udělátko na provozování databází na WEBU. Připadalo mi to celkem jednoduchý. Takže si jdu dneska a zítra s tím hrát. Snad budu mít úspěch.
Jinak nezávisle na mě dělá nějaký publikační systém pro WEB, tak mi slíbil, že se podívá, jestli by se to nedalo něco upravit pro naše potřeby.
Registrovaný uživatel
pavelgregor: tak to je dobrá zpráva :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Literatura a katalogy numizmatika » Databáze pro určování mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1