Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Dělené známky

Vykupminci.cz
Numisargo

Dělené známky

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, vaše ukázky doddie a smith Rakouských známek použitých jako nouzové doplatné jsou s přetiskem T jako TAXA, já jsem se ptal na přetisk v rámečku D jako DOPLATIT použité na poště Král. Vinohrady 5. 2. 1919. V časopisu je uvedeno použití Rakouských nouzových známek na poště Král. Vinohrady s nouzovým přetiskem D (DOPLATIT) na Rakouské novinové známce pouze na hodnotě 30 h novinové z roku 1916. Známka se oficiálně použila jenom čtyři dny 3. 2. 1919 - 6. 2. 1919. Údaje uvedené v časopise se dá věřit neboť osoba zodpovědná za správu administrace časopisu Bohuslav Šubrt je bytem Král. Vinohrady. Ještě jednou děkuji stefanos532 za odkaz na knihovnu filaso.
Moderátor
Táto pečiatka sa vyskytuje pomerne často, práve preto lebo sa používala na pošte Kráľovské Vinohrady, ktorá boli vtedy jedai z najväčších. A veľa filatelistov bývalo v tej časti Prahy.
Tieto celistvosti sú umele vytvorené, zámerne. Známky majú strihy ako priamo z výroby, čisté čitateľné pečiatky. A príliš podozrivá zachovalosť na to, že majú takmer 100 rokov, a mali prejsť poštovou prevádzkou.
Tieto celistvosti väčšinou neprešli poštou. Len zberatelia, výkukovia to priniesli na poštu nechali opečiatkovať, prípadne nalepiť doplatnú známku a porúčali sa aj s hotovou raritou. Poštový úradník veľmi rád a ochotne to urobil, lebo väčšinou bol tiež filatelista, a po druhé pošta inkasovala platbu za niečo čo nevykonala, teda nedoručovala list.
A v neposlednom rade tieto obálky majú väčšinou rovnaký rukopis, teda vyhotoviteľ bol väčšinou jedna a tá istá osoba.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
« Poslední úpravu provedl(a) smith v 29. 3. 2017, 19:50. »
Registrovaný uživatel
Přečti si ještě článek o nouzových provizoriích od K. Rossyho na http://knihovna.filaso.cz/filatelie_1975_19.pdf.
Dopis s půlenou známkou je sice rarita (ve smyslu, že nejde o běžnou korespondenci a má svou cenu) ale měl bys rozlišovat umělý výtvor, vyrobený nějakým filatelistou nebo obchodníkem kvůli zisku.
Registrovaný uživatel
stefanos532 napsal
Přečti si ještě článek o nouzových provizoriích od K. Rossyho na http://knihovna.filaso.cz/filatelie_1975_19.pdf.
Dopis s půlenou známkou je sice rarita (ve smyslu, že nejde o běžnou korespondenci a má svou cenu) ale měl bys rozlišovat umělý výtvor, vyrobený nějakým filatelistou nebo obchodníkem kvůli zisku.


Díky, pro zajímavost, dopis jsem koupil v Thajsku.
Registrovaný uživatel
smith napsal
Táto pečiatka sa vyskytuje pomerne často, práve preto lebo sa používala na pošte Kráľovské Vinohrady, ktorá boli vtedy jedai z najväčších. A veľa filatelistov bývalo v tej časti Prahy.
Tieto celistvosti sú umele vytvorené, zámerne. Známky majú strihy ako priamo z výroby, čisté čitateľné pečiatky. A príliš podozrivá zachovalosť na to, že majú takmer 100 rokov, a mali prejsť poštovou prevádzkou.
Tieto celistvosti väčšinou neprešli poštou. Len zberatelia, výkukovia to priniesli na poštu nechali opečiatkovať, prípadne nalepiť doplatnú známku a porúčali sa aj s hotovou raritou. Poštový úradník veľmi rád a ochotne to urobil, lebo väčšinou bol tiež filatelista, a po druhé pošta inkasovala platbu za niečo čo nevykonala, teda nedoručovala list.
A v neposlednom rade tieto obálky majú väčšinou rovnaký rukopis, teda vyhotoviteľ bol väčšinou jedna a tá istá osoba.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Bohužel bez čitelného poštovního razítka je známka bezcenná. Poštovní úředník nesměl nepoužité doplatné známky prodat.
Registrovaný uživatel
V té době vzniklo ve filatelii mnoho zajímavostí a tím je filatelie zajímavá. Třeba dělený přetisk Pošta Československá 1919. Dopředu upozorňuji, jde o vtípek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
OskarOto napsal
Bohužel bez čitelného poštovního razítka je známka bezcenná. Poštovní úředník nesměl nepoužité doplatné známky prodat.


Nesmeli sa predávať ani skusmé tisky, ani makulatúry a dnes keď si to všimneš niektoré z nich sú cennejšie ako samotné známky.

Hádať sa s tebou rozhodne nebudem. Zbieram celistvosti (nie len Hradčany) ale takú celistvosť do zbierky nezaradím, nech ne hoci aká rarita. Jednoducho nesplňa kritéria na to aby som to uznal za plnohodnotnú celistvosť.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
To je velice diskutabilní, například metráky makulatury a zkusmých tisků se prodávaly přímo se souhlasem Jaroslava Lešetického, který měl jako poštovní oficiál úřední dohled nad tiskem Hradčan. A je faktem že do rukou sběratelů by se nedostala spousta zajímavostí a dokladů o průběhu tisku. Tím samozřejmě nemám na mysli makulaturu několikrát projetou tiskařským strojem, která nevypovídá vůbec o ničem a přesto jsou za ni někteří sběratelé zaplatit.
Moderátor
Ještě bych se vyjádřil k těm půleným známkám a známkám s nouzovými přetisky. Já jsem k nim více tolerantnější, protože dnes už je téměř nemožné prokázat jestli se jedná o filatelistický výrobek nebo tyto známky vznikly opravdu z nedostatku výplatních nebo doplatních známek. A pěkně střižená známka s čistým a čitelným razítkem spíše hovoří o pečlivé práci poštovního úředníka než o záměru vyrobit nějakou "raritu". Velice podrobně jsou tyto známky s nouzovými přetisky popsány v časopise Český filatelista od počátku roku 1919 Jaroslavem Šulou.
Moderátor
Každý máme nastavené svoje kritériá, čo a prečo do zbierky zaradíme a čo nie. Osobne si myslím, že je dosť jednoducho možné preukázať filatelistický zámer, ale nebudem sa o tom sporiť, aj to je predmetom osobného nastavenia kritérií, čo kto uzná a neuzná. Ak je niekto ochotný platiť a preplácať výmysly a manipuláty je to jeho osobná vec, z mojej peňaženky to neide...

PS: Za ten polený výmysel, s doplatným provizóriom, ktorý popiera všetky logické myšlienkové pochody, by som osobne nedal ani korunu, tak isto ako ani za mnou zverejnené výmysly predávané na nete.
Registrovaný uživatel
Ve sbírce mám dopisů jen pár, jsou mezi nimi i filatelistické výtvory, prostě se mi líbily. Podle mého názoru, každý ať si sbírá, co chce, ale měl by se snažit je co nejlépe prozkoumat a popsat. U zobrazeného dopisu s půlenou známkou, nechápu logiku, proč by někdo rozpůlil Hradčany 10 h a poslal špatně vyplacený dopis. Napadá mne jediné vysvětlení, uměle vytvořená rarita.
Moderátor
stefanos532 napsal
Ve sbírce mám dopisů jen pár, jsou mezi nimi i filatelistické výtvory, prostě se mi líbily. Podle mého názoru, každý ať si sbírá, co chce, ale měl by se snažit je co nejlépe prozkoumat a popsat. U zobrazeného dopisu s půlenou známkou, nechápu logiku, proč by někdo rozpůlil Hradčany 10 h a poslal špatně vyplacený dopis. Napadá mne jediné vysvětlení, uměle vytvořená rarita.


Presne to som sa snažil vysvetliť, že tá novinová s doskovou značkou a pretlačou D v rámečku môže byť hoci aká rarita, ktorá sa používala len 4 dni na pošte v Kr.Vinohradoch, na takto vytvorenom filatelistickom dopise je na nič. Keby to bolo opodstatnené použitie tak nemám žiadne námietky.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Nouzová Rakouská doplatná novinová známka 30h s přetiskem D je vzácná i na výstřižku. Nedostatečně vyplacený dopis je záhadou, ale prokázat úmysl nejde. Třeba neměl odesílatel známku pouze použitou tak jí ustřihl, nalepil na dopis a hodil do schránky, aby náklady za dopis zaplatil příjemce. Pošta správně zatížila dopis trestním portem. Z nedostatku známek použil poštovní úředník známku, kterou právě měl a to 30 h.
Registrovaný uživatel
Každá rarita vznikla nějakou schodu náhod.
Registrovaný uživatel
Nevím, jaký byl vztah mezi odesilatelem a adresátem. Ale pokud by mi přišel dopis a já měl platit za někoho jiného, určitě bych odesilatele neměl rád, obzvlášť, když na známce uvidím, jakým způsobem mne ošidil. Ale připouštím, že možné to je.
Registrovaný uživatel
Tahle celistvost je klasická.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
OskarOto napsal
Nouzová Rakouská doplatná novinová známka 30h s přetiskem D je vzácná i na výstřižku. Nedostatečně vyplacený dopis je záhadou, ale prokázat úmysl nejde. Třeba neměl odesílatel známku pouze použitou tak jí ustřihl, nalepil na dopis a hodil do schránky, aby náklady za dopis zaplatil příjemce. Pošta správně zatížila dopis trestním portem. Z nedostatku známek použil poštovní úředník známku, kterou právě měl a to 30 h.


V tvojom kokrétnom prípade (obálke) úmysel je 100%. Je to známy rukopis, ktorý vyrábal "rarity". 1-2 kusov možno mám aj ja (no nie núdzové rakúske doplatné) ale niečo iné. A poľta Král. Vinohrady boli tým známe, že tam vznikali takéto rarity.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
doddie napsal
Každý máme nastavené svoje kritériá, čo a prečo do zbierky zaradíme a čo nie. Osobne si myslím, že je dosť jednoducho možné preukázať filatelistický zámer, ale nebudem sa o tom sporiť, aj to je predmetom osobného nastavenia kritérií, čo kto uzná a neuzná. Ak je niekto ochotný platiť a preplácať výmysly a manipuláty je to jeho osobná vec, z mojej peňaženky to neide...

PS: Za ten polený výmysel, s doplatným provizóriom, ktorý popiera všetky logické myšlienkové pochody, by som osobne nedal ani korunu, tak isto ako ani za mnou zverejnené výmysly predávané na nete.


Tak v tom s Tebou naprosto souhlasím, některé filatelistické celistvosti jsou do očí bijící s naprosto nesmyslnými frankaturami.
Registrovaný uživatel
Tak, mám zatím první otázku k dopisu. Dopis je uměle vytvořená rarita tak že osoba znalá filatelistického prostředí, nalepila známky na obálku a donesla dopis na obě pošty známky orazit. Za jakou nejvyšší cenu mohla dopis prodat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Drobná otázka: Na tej doplatnej je pečiatka akej pošty?
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
OskarOto napsal
Tak, mám zatím první otázku k dopisu. Dopis je uměle vytvořená rarita tak že osoba znalá filatelistického prostředí, nalepila známky na obálku a donesla dopis na obě pošty známky orazit. Za jakou nejvyšší cenu mohla dopis prodat.


Mohlo sa jednať o nejakého kamaráta čo mu to na pošte orazil, ale dosť možné že ten čo to vyrobil tak razítka vlastnil. Nie je to až taký problém zohnať pravé vyradené razítka z pošty a nebol ani v minulosti.
Registrovaný uživatel
smith napsal
Drobná otázka: Na tej doplatnej je pečiatka akej pošty?


Král. Vinohrady
Moderátor
Za akú cenu sa mohla predať pred storočím je v súčasnosti úplne nepodstatné, ale dajme tomu ak, moderným slovom dotyčný spravil vo filatelistickej verejnosti podobným výmyslom dobré PR, mohol to byť slušný biznis, lebo v tej dobe bolo zberateľov oveľa viac. V podstate tento zámer je cítiť aj z celého článku, ba dá sa povedať, že v celej sérii článkov pána Šulu je tento zámer citeľný. Podľa mojej mienky pred storočím takáto "rarita" určite urobila mnohokrát viac než by urobila dnes. Pravdou je aj to, že aj v súčasnosti stačí správne nabaláchať neskúsených senzáciechtivých a dôverčivých zberateľov a jeden by sa nestačil čudovať za čo všetko sú ochotní zaplatiť závratné sumy.

Uvediem len krátky príklad zo súčasnosti. Smith vie o čom píšem. V jednej nemenovanej aukcii sa objavila preukázateľne dodatočne vyrobená celistvosť, ktorá by v prípade pravosti bola veľmi vzácnou, ak nie jedinečnou kombináciou súbežných známok. Usporiadateľa aukcie som upozornil, že sa jedná o falzum. On to do popisu aj uviedol no položka sa v aukcii dražila. Z vyvolávačky 800.- CZK skončilo toto falzum na 6500.- CZK + provízia. Toto vidiac, človek už skutočne musí kapitulovať...

PS: Odnes si svoju celistvosť overiť ku znalcovi a uvidíš, čo ti na ňu povie a ako ju posúdi.
Registrovaný uživatel
doddie napsal
Z vyvolávačky 800.- CZK skončilo toto falzum na 6500.- CZK + provízia. Toto vidiac, človek už skutočne musí kapitulovať...


Je pravda, že dnes falza jak ke škodě pošty a ke škodě sběratelů správně označené se prodávají za hodně peněz.
Registrovaný uživatel
Ještě drobet odbočím, Proč tuhle celistvost ověřil Hirš.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Dělené známky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1