Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Denárové období mimo české země

Vykupminci.cz
Numisargo

Denárové období mimo české země

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím kolegové,

nevěděl by někdo, jaké mince se razily během denárového období na území dnešního Rakouska, v dobách panování Babenberské a Zähringenské dynastie? a popř. jaká je k tomuto období (pokud možno) dostupná literatura?

Předem děkuji za reakce
Registrovaný uživatel
na rakouské mince jednoznačně Corpus Nummorum Austriacorum (zkráceně CNA). Hned první díl jsou denáry a grošovina.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
Základní literatura je CNA Band I, Mittelater:
http://www.deamoneta.com/antiqva/view/18858
Odpověď jaké mince se tam razily vyžaduje detailnější přístup, záleží na tom říct přesněji v jakém období. U nás je denárové období 10.-13.stol. Obecně tam začala ražba později než u nás, vyjma Salzburgu, což byly ale třeba v 1.polovině 10.století jen časově omezené emise a rozsahem významnější ražba začala až po r. 996.
Souvislejší rakouské mincovnictví spadá v zásadě až do 12.století a je to také v různých časových úsecích a v různých oblastech odlišné.
Pro 12.století vzniky v posledních letech i některé novější práce, např. E.Löschl.
Registrovaný uživatel
Možná jsem to nenapsal dostatečně specifikovaně :) ....

Konkrétně bych se chtěl zeptat na vládní ražby a mincovny Babenberků a druhé uvedené dynastie, před nástupem Habsburků v Rakouských zemích.
Moderátor
Podle CNA jsou první babenberské ražby Leopolda III. (1095-1136) i dalších jeho nástupců z Kremže, to jsou skoro všechno typy, známé jen z našeho rakvického nálezu. Pak postupně začaly pracovat mincovny v Neunkirchenu, Fischau a Enži. Teprve nakonec Vídeň. Ale vím, že i pro Rakušáky je to složité, nemají z toho období moc nálezů a názory na jednotlivé emise se upřesňují. Mám dojem, že Löschl některé věci trochu poměnil.
https://www.buchhandel.de/buch/Die-oesterreichischen-Muenzstaetten-im-12-Jahrhundert-9783950334739
Pozdější období je už o něco přehlednější, ačkoli kolem Heřmana Bádenského (1248-50) (=jeden ze dvou Zähringenů mezi rakouskými vévody) byly dříve diskuze, že mu patří některé brakteáty podle Cacha, ale nakonec je sami Rakušáci přidělili na Moravu.
Moderátor
Nemáš-li k dispozici CNA, tak dobrý stručný přehled je v Denárové měně na Moravě, Kochův článek.
K Zähringenům je základní taky Koch, "Hat Hermann VI. von Baden in Österreich gemünzt?" v jednom německém sborníku r.1976. Možná jde někde vygooglovat, pokud ne, můžu naskenovat.
« Poslední úpravu provedl(a) jv64 v 15. 2. 2016, 19:58. »
Registrovaný uživatel
jv64:

Mohl bych vás tedy kolego poprosit o nascanování uvedneých článků od Kocha?

.....

a ještě bych se dodatečně také chtěl zeptat na to, zda jsou v prvním díle CNA uváděny také ražby Přemysla Otakara II., Rudolfa I. a Jindřicha Korutanského?
Moderátor
ad a) i b): ano
napiš mailovou adresu
Registrovaný uživatel
inxxs@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Mohl by tu prosím ještě někdo uvést hlavní rozdíly mezi vídeňským a frískými (či popř. dalšími) feniky?
Moderátor
Došel v pořádku mail ? Posílal jsem ho předevčírem, žádná reakce ....
Registrovaný uživatel
Dostal jsem se k tomu až v noci na dnešek, a ano došel. Díky za poslání ;)
Registrovaný uživatel
Zdravím kolegové,

mohl by mi někdo potvrdit nebo vyvrátit jestli se někdy razily mince v městě Toblach v Jižním Tyrolsku?
Moderátor
Jak uvádí CNA, v Toblachu se razily mince v letech 1460-62, tedy v době kdy gorický hrabě Johann II. (1454-62) musel opustit město Lienz. Z této doby je znám jediný ražený nominál, vierer b.l. (CNA K38 ).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Neznáte náhodou někdo nějakou studii či literaturu zabývající se Vendickými denáry?, v nejlepším případě s určenými mincovnami.
Registrovaný uživatel
Oprava: myšleno Vendickými féniky ;)
Registrovaný uživatel
koukni se sem: www.sachsenpfennig.de
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Jenom pro zajímavost- co za slezský kvartník to dneska na Allegru šel? Zaujal mě- originální obraz- přilbice? na líci a pseudoopisy..

A taky šel za dost..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Bude to padělek,razidlo je frézované.Není ryté!
Registrovaný uživatel
Fakt? Mám ještě dvakrát větší fotky, můžu je sem hodit..
Registrovaný uživatel
No jo vlastně, byl tam taky odmazaný nejvyšší příhoz a vyhrál to druhý v pořadí. Tak asi nic, když tak to odsud smažte..
Registrovaný uživatel
Nejsem numismatik,jsem technik.Hrany jsou kulaté od frézky.Druhá věc je, že už od pohledu je divná.Líbil sem i z PL haléř orlice/maxipes (lev).
Registrovaný uživatel
No jo, přišel mi originální :-). Možná kdyby sem někdo hodil odkaz na pravou minci, bylo by vše jasné hned.
Registrovaný uživatel
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/padelky-novorazby-apod-na-aukru-_post_-400170#post400170

Tady je ten haléř karla IV.Stejný prodejce prodával i frezovanou verzi PG.Né ten známý fake PG W II (lev na THC) někdy od začátku 90let.
Registrovaný uživatel
Haléř Karla je úžasnej. Nějak už nechápu, proč mě to netrklo i u toho kvartníku. Asi, že tam hned naskákalo více než deset kupujících a vyšroubovali cenu přes 1000 Zlotých..
« Poslední úpravu provedl(a) elsky v 7. 3. 2016, 7:00. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Denárové období » Denárové období mimo české země

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1