Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Denárové období mimo české země

Vykupminci.cz
Numisargo

Denárové období mimo české země

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Moderátor
Nie som si istý či som v správnom vlákne, anrýchlo som bližšie nenašiel. Mám tu šrotík, predpokladám že je to Přemysl Otakar II., korunovaná hlava medzi dvomi veľkými ľaliami, na reverze by mal byť korunovaný drak vľavo, mne sa to na tejto minci nejako nezdá. Jasné že sa to nedá identifikovať, minca nie je v dobrom stave, na prvý pohľad mi to pripadá (viem, blúznim) ako obruba troch štítov na neskorších denarius triales. Viete mi niekto obrázok pootočiť a násť mi tam draka?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ešte si dovolím švihnúť sem jeden fenig, škoda že prasknutý (ale drží). Jedná sa o Fridricha Pekného? V literatúre čítam, že tá kólia je vlastne drak vľavo. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den, mrkli byste mi někdo na tyhle dva feniky? Ten první (Regensburg?) se i zajímavě loupe.
Děkuji předem..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nevěděl by někdo kdy začala ražba řezenských denárů v Bavorsku a popř. nezná někdo literaturu zaměřenou na tento typ ražeb?
Registrovaný uživatel
Nakonec se mi povedlo něco dohledat, takže pro případné zájemce o řezenské ražby -


Die Münzen der Reichsstadt Regensburg
Egon Beckenbauer
Registrovaný uživatel
Rakoczi napsal
Nevěděl by někdo kdy začala ražba řezenských denárů v Bavorsku a popř. nezná někdo literaturu zaměřenou na tento typ ražeb?

zakladni literatura:
W.Hahn: Moneta Radasponensis (Bayerns Münzprägung im 9., 10. und 11. Jahrhundert). Braunschweig 1976
Registrovaný uživatel
Mohl by mi někdo porsím poradit nějakou literaturu zaměřenou na mincování Karla Velikého? .... nejlépa takovou, kde by bylo možné dohledat v kterých mincovnách zmíněný panovník razil své nominály.
Registrovaný uživatel
Zdravím kolegové,

dokázal by mi někdo prosím říct, je-li nějaký rozdíl mezi významem pojmů Renovatio monetae a Münzverrufung?
Registrovaný uživatel
jedna se o totez
http://www.numis-lexikon.de/numis_m.html#Muenzverrufungen
Registrovaný uživatel
Děkuji za odpověď :)
Registrovaný uživatel
Dobrý den, měl bych dotaz k dirhamu, který jsem coby minci vztahující se k našemu území víceméně náhodně zakoupil na Ebayi.
Myslel jsem, že k němu ani podrobnosti nebudu zjišťovat, ale samozřejmě mi to nedalo. Myslím, že jsem ho našel, viz obrázek.

Měl by to být Harun Al-Rašid, podle obrázku r. 189. V popisu aukce však však byl datum 183, můžete mi někdo kouknout na ty klikyháky?

Madinat-al Salam asi mincovna?

Lovick 839v. typ?

Předem díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Aha, tak nejenže mince nezobrazuje dráty, jak se domníval můj dvacetiletý vysokou školu studující syn ("to nemůže být tak starý, tenkrát ještě ostnatý drát neexistoval" :-)

Ale ani XLJLX není letopočet, jak jsem se ještě včera mylně domníval já :)
Registrovaný uživatel
vyzerá to na 189

Ale ani XLJLX není letopočet, jak jsem se ještě včera mylně domníval já

ani nie, to je citát z koránu - Nie je boha okrem allaha :mrgreen:
« Poslední úpravu provedl(a) roland22 v 13. 9. 2017, 11:17. »
Registrovaný uživatel
No jo, já blbec to hledal v různých tabulkách arabských číslic a pak mi bylo divný, že to mají všechny mince stejný.

Jsem docela konsternovanej, kolik textu -byť plevelného- dokázali na minci dostat. Nu což, ve sbírce mi ta stará arabská propaganda vadit nebude. S těmahle už si to naši evropští předci vyříkali..
Registrovaný uživatel
Ještě bych měl jednu otázku k dirhamům v české kotlině obecně. Ví se, jestli na našem území začaly obíhat až společně s denáry (bavorskými, českými) nebo se u nás používaly už předtím?
Registrovaný uživatel
toml: to je poměrně složitá a komplexní záležitost. Předně v tomto období na našem území mince neobíhaly, alespoň ne v dnešním slova smyslu. Existovala tehdy mince ryze obchodní, která se mezi obyvatelstvo nedostala, takže vlastně neobíhala. Denáry, dirhemy, jakožto i zlomkové stříbro drželi výhradně obchodníci, panovník, příp. elita a možná i knížecí družina. Mince přes naše území v podstatě hlavně procházely s dálkovými obchodními karavanami. Je dost pravděpodobné, že tyto dirhemy sloužily jako surovina pro ražbu naší mince.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Zajímavou informaci k tématu jsem našel v Prvních českých mincích, autor píše, že neexistuje nález nejstarších mincí sestávající pouze z dirhamů, bavorských denárů nebo jejich kombinace.

To nabízí několik variant vysvětlení, předpokládám už dávno prospekulovaných.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Denárové období » Denárové období mimo české země

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1