Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Diskuze k faleristice, povídání o našich zálibách i historii

Vykupminci.cz
Numisargo

Diskuze k faleristice, povídání o našich zálibách i historii

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 12 13 14 15 16 17 18 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Smalt (průmyslový) je na vaně, nádobí atd. Email je na tom ostatním.

Tak ten pan vo videu asi nevie o čom hovorí ,alebo je to opačne?
Moderátor
milosj napsal
gorila napsal
Smalt (průmyslový) je na vaně, nádobí atd. Email je na tom ostatním.

Tak ten pan vo videu asi nevie o čom hovorí ,alebo je to opačne?


Je možné, že to ví, ale je možné, že pravda je někde jinde. Konec konců jde o kvalitu smaltu či emailu jak je libo a ne o tom, kdo má pravdu. Ale je možné, že to historické prameny špatně uvádějí :mrgreen:
Moderátor
https://cs.wikipedia.org/wiki/Smalt

JE pravda, že oba názvy používáme běžně a možná nepřesně
Moderátor
Emailování, smaltování
Opatřování kovového šperku, předmětu skelnou polevou lesklého charakteru. Dříve se tyto techniky využívaly hlavně ve šperkařství jako zdobící prvek, později jako povrchová úprava kovů a plechů pro ochranu před povětrnostními vlivy a korozí.

Není to jen rozdíl v češtině a slovenčině????
Registrovaný uživatel
Jazykový rozdiel je, ale medzi latinčinou smalt a francúzštinou émail podľa Dr. Stehlíkovej, Encyklopedie ...
Registrovaný uživatel
A sme u jadra problemu,že vlastne su to rozdielene slova alebo vyrazy na to iste...a ano aj tie vane su smaltovane...
Moderátor
:shock: Tak jo, pánové, já budu smaltovat a Vy si klidně "!emailujte" :roll:
Registrovaný uživatel
Ve skutečnosti je v tom menší chaos. Samotnou definicí pojmů si nejsou jisti ani vyučující na příslušných odborných školách.

Nicméně, i když se jedná v konečném důsledku o sklovitou vrstvu, průmyslový smalt má jiné složení než smalt/email na šperku (ano, i vyznamenání je šperk).
Moderátor
gorila napsal
Ve skutečnosti je v tom menší chaos. Samotnou definicí pojmů si nejsou jisti ani vyučující na příslušných odborných školách.

Nicméně, i když se jedná v konečném důsledku o sklovitou vrstvu, průmyslový smalt má jiné složení než smalt/email na šperku (ano, i vyznamenání je šperk).


:shock: ANO, toto je přesné. Jsem moc rád, toto je diskuze přímo nádherná, nikdo si nenadával a nakonec jsme se domluvili upřesnili pojmy a dojmy. Moc mně tato diskuze potěšila a děkuji pánům kolegům, byť nefaleristům za zapojení :shock: :roll:
Registrovaný uživatel
Dobrý den, shodou okolností se v tomto oboru pohybuji. Smaltování je speciální technika povrchové úpravy kovů. Vždy se jedná o směs s vyšším podílem křemíku - nesprávně skla a jsou různé receptury složení této směsi, podle toho k čemu má být použita. Jak bylo správně uvedeno, dříve se smaltovaly vany (litinové i plechové), klasickým příkladem jsou trouby sporáků, pečící plechy a pekáče, nádobí a pod. Jsou rovněž různé způsoby nanášení směsi na plochu - mokrý smalt - břečka do které se předmět namočí nebo se na jeho povrch nanese smalt pomocí speciální stříkací pistolí. V dnešní době se mokrý smalt již moc nepoužívá, moderní smaltovací linky fungují na principu elektrostatického nanášení, kde je suchá směs nastříkána nebo spíše naprášena na předmět s opačnou polarizací. Důležité je, že smalt musí projít vypalovací pecí, kde je kolem 800°C, tam dojde k jeho roztavení a po vychladnutí vznikne velmi odolná povrchová vrstva. Vypalovací teplota se samozřejmně liší podle typu směsi. Např. při smaltování trouby u sporáku je to těch 800°C, protože smalt je následně tepelně namáhán při pečení. U šperků a tedy i u dekorací je směs smaltu jiná a nevyžaduje tak vysokou teplotu ( barevné kovy by ji ani nesnesly ), protože již náslledně není tepelně namáhána. Podle toho k čemu je smaltovaný předmět určen se rovněž někdy povrch napřed ošetří tzv. základem, na který se potom nanese smaltovací prášek. Emailování je obecný pojem pro povrchovou úpravu smaltem nebo lakem, glazurou a pod. Vždy je důležité jakou směs na povrch nanášíte a jakou teplotu musíte mít k tomu, aby došlo k roztavení nanesené směsi. Omlouvám se za přednášku, ale snad jsem byl někomu užitečný.
Moderátor
ano, teorie zdá se býti jasné a ne složitá, ale opak je pravdou. U nás žil p. Lavička, možná, že to jméno si staří pánové vzpomenou ten uměl, ale dělal jen na osobní doporučení. Já měl to štěstí, že mi to doporučil Pavel P. z Karlových Varů. :P
Registrovaný uživatel
Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, kde by se nechala koupit (ať už originál nebo kopie) tato dámská mašle/stuha, co je na fotce. Jedná se bohužel o vzácnější staroněmeckou dekoraci (bavorský Řád Terezie), takže vůbec nevím, kde mám hledat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=246&t=1180

Tyto stuhy lze objednat, někde zde je i adresa, já ji nemám, ale doufám, že se někdo ozve. Stuha je sice nová, ale bez umělé hmoty. Zkuste to a na "valce", já jsem adresu ztratil.
Jinak v odkazu je popis a klenot je na staré, vybledlé stuze. Ten Váš kus je nádherný a to i bez stuhy, gratuluji. :twisted:
Moderátor
http://www.ribbonsshop.com/

Zde je moc pěkná nabídka, stuhy bez umělé hmoty, nádherná kvalita, která je dobrá i pro staré Německo a další státy.
Podívejte se tam všichni,.
Moderátor
No a máme to tady....Historie.
Díky Altmane.
Díky pane Jindro.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, máte někdo zkušenost s nákupem stuh na http://www.ribbonsshop.com/ ? Cena je příznivá a kvalita se zdá být dobrá. Nikde jsem však nenašel náklady za dopravu?
Moderátor
Kvalita je dobrá, bez umělé hmoty, sám jsem si kupoval, tedy kolega mi je nakoupil, snad se někdo ozve s podrobnosti. Ale kvalita je nádherná.
Registrovaný uživatel
Ad fidelius - tak tam pošlete dotaz ohledně poštovného.
Registrovaný uživatel
Zašlu, chtěl jsem se jen zeptat zda má někdo zkušenosti než to udělám. Chtějí pouze poplatek za dopravné. Balíčky posílají letecky.
Moderátor
fidelius napsal
Zašlu, chtěl jsem se jen zeptat zda má někdo zkušenosti než to udělám. Chtějí pouze poplatek za dopravné. Balíčky posílají letecky.

Moc mně mrzí. měl jste či máte nějaké doklady o medaili, kterou jsme v Signum zveřejnili a prosili jsme o pomoc s upřesnění. Bohužel a zde má pravdu dr. Jedlička,- pomoc neočekávejme. Není to až tak jednoduché. Články píšeme zdarma pro Vás, ale pomoc opravdu daleko a tak se asi stane to, co přijít musí. Signum zanikne!! :roll: 8)
Registrovaný uživatel
Dotaz na kolegu Altmanna: Čím nejlépe vyčistit korunku toho řádu Terezie, aby vypadala jako zlatá. Řád je 100 % zlata, takže asi hodně vydrží. Kyselina, sidol nebo ultrazvuk u zlatníka? Mám se vůbec pouštět do čištění? Ptám se, protože je to vzácnější dekorace a nechci to nějak zprasit.
Mimochodem stále sháním mašli/stuhu pro tento krásný řád. Mohl by mi někdo poradit, kde koupit nebo za něco vyměnit?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jestliže je řád zlatý, jde o klenot, postupujte tak, jako by jste v ruce měl šperk. Zlatá koruna je zlatá koruna. Víte jak vzácná je stařina právě na zlaté koruně? Dám Vám radu, ani na to raději nesahejte. Faleristika zajímají jiné věci a vyčištěný a lesklý řád ztrácí na hodnotě.
Pokud to budete prodávat, tak ten lesk je to poslední co by mně zaujalo.Nezlobte se,ale není to chytrý nápad!!!
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
fidelius napsal
Zašlu, chtěl jsem se jen zeptat zda má někdo zkušenosti než to udělám. Chtějí pouze poplatek za dopravné. Balíčky posílají letecky.

Moc mně mrzí. měl jste či máte nějaké doklady o medaili, kterou jsme v Signum zveřejnili a prosili jsme o pomoc s upřesnění. Bohužel a zde má pravdu dr. Jedlička,- pomoc neočekávejme. Není to až tak jednoduché. Články píšeme zdarma pro Vás, ale pomoc opravdu daleko a tak se asi stane to, co přijít musí. Signum zanikne!! :roll: 8)

To bude veliká škoda. Bohužel, jediné co jsem se dozvěděl o řádech je ze Signum.
V životě jsem nedržel žádný řád v ruce. Mám jen několik běžných vyznamenání.
Nevím, zda by bylo přínosné vyfotit běžné vyznamenání a napsat článek, který bude plný odkazů na citace pod čarou.
Registrovaný uživatel
Ok, dík za radu. Nebudu čistit. :D
Altmann napsal
Jestliže je řád zlatý, jde o klenot, postupujte tak, jako by jste v ruce měl šperk. Zlatá koruna je zlatá koruna. Víte jak vzácná je stařina právě na zlaté koruně? Dám Vám radu, ani na to raději nesahejte. Faleristika zajímají jiné věci a vyčištěný a lesklý řád ztrácí na hodnotě.
Pokud to budete prodávat, tak ten lesk je to poslední co by mně zaujalo.Nezlobte se,ale není to chytrý nápad!!!
Registrovaný uživatel
Dobrý den, neví náhodou někdo, zda se jedná o privátní záležitost, nebo jde o oficiální medaili? Nikde to nemůžu dohledat...Děkuji za případné názory

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 12 13 14 15 16 17 18 > »

Sběratel.com » Faleristika » Diskuze k faleristice, povídání o našich zálibách i historii

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1